Przejdź do treści głównej
Artykuł prasowy7 czerwca 2024Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji SpołecznejCzas na przeczytanie: 2 min

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności 2024

Cows lying in hay in a stable

 

Co roku na świecie występuje 600 mln przypadków chorób przenoszonych przez żywność, a około 420 tys. osób umiera po spożyciu zanieczyszczonej żywności. Chociaż UE ma jedne z najwyższych na świecie standardów bezpieczeństwa żywności, nie możemy lekceważyć znaczenia bezpieczeństwa żywności. Dlatego co roku obchodzimy w tym dniu Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

Tegoroczny temat podkreśla znaczenie przygotowania się na incydenty związane z bezpieczeństwem żywności, zarówno te łagodne, jak i poważne. Obejmują one sytuacje, w których istnieje potencjalne lub potwierdzone zagrożenie dla zdrowia związane ze spożyciem żywności, wynikające na przykład z wypadków, nieodpowiednich kontroli, fałszowania żywności lub zdarzeń naturalnych.

Bezpieczeństwo żywności to jednak jeszcze szersze pojęcie. Jest kluczowe, by zapewnić bezpieczeństwo żywności na każdym etapie łańcucha żywnościowego – od produkcji przez zbiory, przetwarzanie, przechowywanie, dystrybucję, aż po przygotowanie i konsumpcję.

W UE polityka i działania w zakresie bezpieczeństwa żywności również obejmują cały łańcuch żywnościowy i koncentrują się na czterech głównych obszarach ochrony:

  • Higiena żywności: przedsiębiorstwa spożywcze, od gospodarstw po restauracje, muszą przestrzegać unijnego prawa żywnościowego – również te firmy, które importują żywność do UE.
  • Zdrowie zwierząt: kontrole i środki sanitarne dotyczące zwierząt dzikich, domowych i gospodarskich umożliwiają monitorowanie i zwalczanie chorób, a także śledzenie przemieszczeń wszystkich zwierząt gospodarskich.
  • Zdrowie roślin: wykrywanie i zwalczanie szkodników na wczesnym etapie zapobiega ich rozprzestrzenianiu i zapewnia zdrowe nasiona. 
  • Zanieczyszczenia i pozostałości: dzięki monitorowaniu żywność i pasza są wolne od zanieczyszczeń.

Bezpieczeństwo żywności w UE regulują przepisy ogólne prawa żywnościowego. Dzięki strategii „Od pola do stołu” systemy żywnościowe stają się sprawiedliwe, zdrowe i przyjazne dla środowiska. 

Prace w tym obszarze nadzoruje Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który przygotowuje niezależne oceny ryzyka i opinie naukowe, na podstawie których powstają unijne normy w zakresie bezpieczeństwa żywności. Jedno z narzędzi bezpieczeństwa żywności – system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) zapewnia wymianę informacji między państwami członkowskimi, aby pomóc w szybkiej reakcji organów ds. bezpieczeństwa żywności w przypadku zagrożeń dla zdrowia publicznego wynikających z łańcucha żywnościowego.

Dodatkowe informacje

Bezpieczeństwo żywności w UE

Strategia „Od pola do stołu”

Choroby przenoszone przez żywność

Rolnictwo i Zielony Ład

Informacje szczegółowe

Data publikacji
7 czerwca 2024
Autor
Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej