Pāriet uz galveno saturu
Raksts par jaunumiem2024. gada 7. jūnijsKomunikācijas ģenerāldirektorātsLasīšanas ilgums: 2 min

Pasaules Pārtikas nekaitīguma diena 2024

Cows lying in hay in a stable

 

Katru gadu visā pasaulē tiek reģistrētas aptuveni 600 miljoni pārtikas izraisītu slimību gadījumu, un aptuveni 420 000 cilvēku mirst pēc piesārņotas pārtikas ēšanas. Lai gan ES ir vieni no augstākajiem pārtikas nekaitīguma standartiem pasaulē, pārtikas nekaitīguma nozīmi nevajadzētu vērtēt par zemu. Tāpēc katru gadu šajā dienā mēs atzīmējam Pasaules Pārtikas nekaitīguma dienu

Šogad uzsvars tiek likts uz gatavību pārtikas nekaitīguma incidentiem neatkarīgi no to smaguma pakāpes. Tas attiecas uz situācijām, kad pārtikas patēriņš rada risku veselībai vai to apdraud, piemēram, nelaimes gadījumu, nepietiekamas kontroles, krāpšanas pārtikas jomā vai dabas norišu dēļ.

Tomēr pārtikas nekaitīgums ir kas plašāks. Tam ir svarīga loma, lai nodrošinātu, ka pārtika ir nekaitīga katrā pārtikas aprites procesa posmā — no ražošanas līdz ražas novākšanai, pārstrādei, uzglabāšanai, izplatīšanai un līdz pat sagatavošanai un patēriņam.

ES politika un rīcība pārtikas nekaitīguma jomā attiecas arī uz visu pārtikas apriti un koncentrējas uz četrām galvenajām aizsardzības jomām.

  • Pārtikas higiēna: pārtikas uzņēmumiem — no saimniecībām līdz restorāniem, ieskaitot uzņēmumus, kuri importē pārtiku ES, — ir jāievēro ES pārtikas aprites tiesību akti.
  • Dzīvnieku veselība: lolojumdzīvnieku, lauksaimniecības dzīvnieku un savvaļas dzīvnieku sanitārā kontrole un pasākumi, slimību novērošana un novēršana, lauksaimniecības dzīvnieku pārvietošanas izsekošana.
  • Augu veselība: kaitīgo organismu atklāšana un izskaušana agrīnā stadijā novērš šo organismu izplatīšanos un nodrošina to, ka sēklas ir veselīgas. 
  • Kontaminanti un to atliekas: uzraudzība ļauj novērst pārtikas un dzīvnieku barības piesārņošanu.

Pārtikas nekaitīgumu Eiropas Savienībā reglamentē vispārīgi pārtikas aprites tiesību akti. Stratēģijas “No lauka līdz galdam” mērķis ir panākt, lai pārtikas sistēmas būtu taisnīgas, veselīgas un videi nekaitīgas. 

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) pārrauga darbu šajā jomā, tā sniedz neatkarīgus riska novērtējumus un zinātniskus ieteikumus, kas ir pamatā ES pārtikas nekaitīguma standartiem. Ātrās brīdināšanas sistēma pārtikas un barības jomā (RASFF), kas ir daļa no pārtikas nekaitīguma pasākumiem, nodrošina informācijas apmaiņu starp dalībvalstīm, lai pārtikas nekaitīguma iestādes varētu ātri reaģēt uz sabiedrības veselības apdraudējumiem pārtikas apritē.

Plašāka informācija

Pārtikas nekaitīgums ES

Stratēģija “No lauka līdz galdam”

Pārtikas izraisītas slimības

Lauksaimniecība un zaļais kurss

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2024. gada 7. jūnijs
Autors
Komunikācijas ģenerāldirektorāts