Põhisisu juurde
Artikkel21. veebruar 2024Teabevahetuse peadirektoraat1 min lugemist

Taastefondid toovad jätkuvalt positiivseid muutusi ja toetavad ELi majandust

People cycling on a cycle path

 

Taaste- ja vastupidavusrahastu on 800 miljardi euro suuruse taastekava „NextGenerationEU“ keskmes olev ELi taastevahend ning selle rakendamine on jõudnud poole peale. Komisjon on hinnanud rahastu seniseid tulemusi ja võtnud kokku edaspidi parandamist vajavad aspektid.

See vahehindamine näitab, kuidas taaste- ja vastupidavusrahastu edendab investeeringuid ja reforme ning toob ELi kodanikele ja ettevõtjatele positiivseid muutusi. 

  • ELi riigid on oma reforme ja investeeringuid tulemuslikult ellu viinud. 2023. aasta lõpuks on saavutatud üle 1150 eesmärgi ja sihi. See tähendab, et on hoitud kokku 28 miljonit megavatt-tundi (MWh) energiat, antud üle 5,6 miljonile kodumajapidamisele juurdepääs internetile ja kaitstud peaaegu 9 miljonit inimest kliimakatastroofide eest.
  • ELi majanduse taastumist on tõhusalt toetatud. Avaliku sektori investeeringud Euroopas suurenesid COVID-19 pandeemia ajal. Prognoosi kohaselt jõutakse 2024. aastal 3,4%ni SKPst. Majandustegevus on taastunud ja töötus on vähenenud ligikaudu 6%ni.
  • Paindlik vahend. Kõik 27 liikmesriiki vaatasid oma taaste- ja vastupidavusrahastu kava läbi, et reageerida energiahindade tõusule ja loodusõnnetustele. Selle tulemusena suurenes ELi toetus riikide majandustele peaaegu 150 miljardi euroni. Selle toetuse hulgas on lisarahastus 23 REPowerEU peatükile ja 125,5 miljardit eurot täiendavat laenutoetust.
  • Tõuge reformide elluviimisele. Taaste- ja vastupidavusrahastu on aidanud ELi riikidel viia ellu reforme sellistes valdkondades nagu rohe- ja digipööre.
  • Rohepööre on saanud kõvasti hoogu juurde. Kõikide ELi riikide kavades on ületatud eesmärk panustada kliimaeesmärkidele 37% kava kogumahust, kusjuures mõned riigid on pühendanud keskkonnahoidlikele reformidele üle 50% kavast.
  • Rakendamine läheb üha kiiremaks. 2023. aasta lõpuks oli maksetaotluste arv kahekordistunud. See suundumus peaks jätkuma. Seega võetakse lähikuudel ja -aastatel kasutusele veelgi rohkem rahalisi vahendeid.

Hindamisaruandes soovitatakse ka muuta riiklike kavade koostamine ja rakendamine paindlikumaks. Selleks tuleks tagada vajalik haldussuutlikkus ja kaasata nende rakendamisse piirkondlikud ja kohalikud omavalitsused ning sotsiaalpartnerid.

Taaste- ja vastupidavusrahastu loodi 2021. aastal, et aidata ELi riikidel COVID-19 pandeemiast taastuda ja tugevdada nende vastupidavust. Selle eesmärk on muuta meie majandus ja ühiskond keskkonnahoidlikumaks, digitaalsemaks ja konkurentsivõimelisemaks. See on olnud ülioluline ka selliste kiireloomuliste probleemide lahendamisel nagu Venemaa Ukraina-vastase agressioonisõja mõju. 

Lisateave

Taaste- ja vastupidavusrahastu

Kaart, mis näitab taaste- ja vastupidavusrahastust igas ELi riigis või piirkonnas rahastatud projekte

Taaste- ja vastupidavusrahastu rakendamise vahehindamine:

Teabeleht taaste- ja vastupidavusrahastu vahearuande kohta

Taaste- ja vastupidavusrahastu rakendamise seis riikides

Pressiteade: Taaste- ja vastupidavusrahastu, mille rakendamine on jõudnud poole peale, annab kogu ELis julgete reformide ja investeeringute kaudu jätkuvalt tulemusi

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
21. veebruar 2024
Autor
Teabevahetuse peadirektoraat