
Euroopa Komisjoni viimasest kliimameetmete eduaruandest nähtub, et ELi kasvuhoonegaaside heide vähenes 2023. aastal võrreldes 2022. aastaga 8,3%. Aruandes märgitakse, et kasvuhoonegaaside netoheide on nüüd 37% väiksem 1990. aasta tasemest. Samal perioodil kasvas ELi sisemajanduse koguprodukt (SKP) 68%. See viitab asjaolule, et heitkoguste vähendamine ja majanduskasv on omavahel kooskõlas. Samuti kinnitab see seda, et EL püsib graafikus, et täita oma kohustus vähendada 2030. aastaks heitkoguseid vähemalt 55%.
Aruande järeldused on muu hulgas järgmised.
- ELi heitkogustega kauplemise süsteemiga (HKS) hõlmatud elektri- ja tööstuskäitiste heide vähenes 2023. aastal rekordiliselt 16,5%.
- ELi heitkogustega kauplemise süsteemi raames vähenes elektritootmisest ja kütmisest tulenev heide 24%, mis oli tingitud taastuvate energiaallikate, eelkõige tuule- ja päikeseenergia kasvust.
- ELi heitkogustega kauplemise süsteemist saadi 2023. aastal 43,6 miljardit eurot tulu, mis investeeritakse kliimameetmetesse.
- 2023. aastal vähenes hoonete, põllumajanduse, riigisisese transpordi, väiketööstuse ja jäätmeheide kokku ligikaudu 2%.
- ELi loodusliku süsiniku sidumise kasv 2023. aastal oli 8,5%, mis peatab hiljutise langustrendi maakasutus- ja metsandussektoris.
Samal ajal kasvasid lennunduse heitkogused 9,5%, jätkates COVIDi-järgset suundumust.
Vaatamata aruande suuremas osas julgustavatele järeldustele rõhutavad hiljutised äärmuslikud ilmastikunähtused Euroopas asjaolu, et sellised meetmed peavad jätkuma.
Viimase viie aasta jooksul on EL Euroopa rohelise kokkuleppe raames juhtinud kliimamuutuste ja keskkonnaseisundi halvenemisega seotud probleemidega tegelemist. EL võttis vastu ettepanekute paketi, millega muudetakse ELi kliima-, energia-, transpordi- ja maksupoliitikat selliselt, et 2030. aastaks oleks võimalik vähendada kasvuhoonegaaside netoheidet 1990. aasta tasemega võrreldes vähemalt 55%. Samuti töötab EL selle nimel, et 2050. aastaks ei tekiks kasvuhoonegaaside netoheidet. Komisjoni uuel ametiajal jääb selles valdkonnas tehtav töö prioriteediks.
Selleks et ka meie rahvusvahelised partnerid võtaksid vajalikke meetmeid, jätkab EL ka rahvusvahelist tegevust, alustades kliimakonverentsist COP29, mis toimub 11.–22. novembril 2024.
Lisateave
Kliimameetmete 2024. aasta eduaruanne
Energialiidu olukorda käsitlev 2024. aasta aruanne
Euroopa rohelise kokkuleppe elluviimine
Visuaalne lugu – Euroopa roheline kokkulepe – kliimasõbralik kasvustrateegia
ELi heitkogustega kauplemise süsteem
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 5. november 2024
- Autor
- Teabevahetuse peadirektoraat