Ugrás a fő tartalomra

Az európai szemeszter tavaszi csomagja

A Bizottság május körül terjeszti elő a tavaszi csomagot, amely testre szabott ajánlásokat fogalmaz meg az uniós tagállamok számára a társadalmi-gazdasági kihívások, valamint a feltárt makrogazdasági egyensúlyhiány kezelése érdekében.

Mi az a tavaszi csomag?

A tavaszi csomag az Európai Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) által az európai szemeszter éves ciklusának keretében májusban közzétett dokumentumcsomag. Közzétételével kezdődik a szemeszter nemzeti szakasza. A tavaszi csomag célzott tanácsadást nyújt minden egyes tagállamnak gazdaságpolitikájukkal és reformjukkal kapcsolatban, az előző őszi csomagban felvázolt átfogóbb prioritásokra építve. A Bizottság ajánlásai a tagállamok által áprilisban benyújtott nemzeti szakpolitikai tervek értékelésén, valamint az adott ország társadalmi-gazdasági helyzetének elemzésén alapulnak.

Emellett a tavaszi csomag az uniós országokban tapasztalható makrogazdasági egyensúlyhiányok részletes vizsgálatát ismertető dokumentumokat (az ún. részletes felülvizsgálatokat) is tartalmazza. Ezek a vizsgálatok kulcsszerepet játszanak az európai gazdasági stabilitás megőrzésében.

A tavaszi csomag tartalma

A tavaszi csomag többek között a következő dokumentumokat foglalja magában:

A tavaszi csomag ezenkívül más releváns, az európai szemeszter folyamatához kapcsolódó dokumentumokat is tartalmazhat.

A „Tavaszi csomag” című közlemény

A közlemény áttekintést nyújt az európai szemeszter tavaszi csomagjának főbb elemeiről.

A „közlemény” olyan jogi dokumentumtípus, amelyet az uniós intézmények valamelyike más európai intézményekhez intéz, egy adott témával kapcsolatos álláspontját ismertetve.

Országspecifikus ajánlások

Az országspecifikus ajánlások célzott iránymutatást nyújtanak az egyes tagállamok számára, és társadalmi-gazdasági és költségvetési politikai intézkedésjavaslatokat tartalmaznak a következő évre. Az ajánlások azokra a szakpolitikai területekre összpontosítanak, amelyek tartós kihívásokkal néznek szembe, vagy amelyekkel a nemzeti szakpolitikai tervek csak részben foglalkoznak. Az országspecifikus ajánlások számos témára kiterjedhetnek, ideértve az államháztartást, a nyugdíjrendszer reformját, az oktatást, az innovációs kihívásokat, a munkahelyteremtést és a munkanélküliség kezelését.

A Bizottság az országspecifikus ajánlásokat az országjelentések és a tagállamok által áprilisban benyújtott nemzeti reform-, stabilitási és konvergenciaprogramok felülvizsgálata alapján dolgozza ki. Az ajánlások nagyjából tükrözik az őszi csomag keretében, az éves fenntartható növekedési jelentésben és az euróövezet gazdaságpolitikájáról szóló tanácsi ajánlásban felvázolt általános prioritásokat.

Országjelentések

Az országjelentések részletesen elemzik az egyes tagállamok gazdasági és társadalmi fejleményeit és kihívásait, és értékelik, hogy a nemzeti szakpolitikák milyen mértékben kezelik ezeket. Emellett a jelentések áttekintik, hogy az adott ország miként hajtotta végre a szemeszter korábbi ciklusaiban készült országspecifikus ajánlásokat.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 126. cikkének (3) bekezdésével összhangban készített jelentés

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 126. cikkének (3) bekezdésével összhangban készített jelentés azt értékeli, hogy teljesülnek-e a hiányra és az adósságra vonatkozó kritériumok az uniós tagállamokban. Ez az értékelés az uniós országok rendezett államháztartásának fenntartását biztosító Stabilitási és Növekedési Paktum követelményeit veszi sorra. A tagállamoknak különösen a következő felső határokat kell betartaniuk:

  • hiánykritérium: az éves költségvetési hiány nem haladhatja meg a GDP 3%-át;
  • adósságkritérium: az államadósság nem haladhatja meg a GDP 60%-át.

Az e felső határokat túllépő tagállamoknak korrekciós intézkedéseket kell hozniuk. Ha valamely tagállam nem teljesíti a hiány- és/vagy az adósságkritériumot, a Bizottság ajánlást tehet a Tanácsnak a túlzotthiány-eljárás megindítására. Az ország ezután a Stabilitási és Növekedési Paktum korrekciós ágának hatálya alá kerül.

Foglalkoztatási iránymutatások

A foglalkoztatási iránymutatásokól szóló javaslat közös prioritásokat határoz meg a nemzeti foglalkoztatás- és szociálpolitikák számára annak érdekében, hogy azok méltányosabbak és befogadóbbak legyenek.

Következő lépések

A tavaszi csomag közzétételét követően a Bizottság benyújtja a dokumentumokat további megfontolás céljából a többi uniós intézménynek és a tagállamoknak:

  • a Tanács júniusban megvitatja az országspecifikus ajánlástervezeteket, és az esetleges módosítások után megállapodik a végleges változatról; az országspecifikus ajánlásokat ezután az Európai Tanács elé terjesztik jóváhagyásra;
  • a Tanács júliusban elfogadja a végleges országspecifikus ajánlásokat. A tagállamok felkérést kapnak az ajánlások végrehajtására.

Országspecifikus ajánlások

Dokumentumok