V interaktivnem grafikonu spodaj so predstavljene informacije o porabi in prihodkih v večletnem finančnem okviru za obdobje 2014–2020. Podatki so na voljo za prenos na dnu strani (tudi za prejšnje dolgoročne proračune EU). Več informacij o večletnem finančnem okviru.
Prikazani podatki vključujejo retroaktivni učinek na podlagi sklepa o virih lastnih sredstev iz leta 2014. Več informacij je na voljo tukaj.
Zneski so samo za namene predstavitve. Vsaka uradna navedba podatkov o proračunu se mora sklicevati na uradne proračunske dokumente in poročila.
Uporaba
Za vizualizacijo podatkov kliknite enega od treh zavihkov („Pregled“, „Poraba“ in „Prihodki“). Za prikaz ene ali več vrednosti lahko uporabite filtre (npr. leto, država). Trenutni izbor je prikazan v modri vrstici: kliknite na posamezno možnost ali „x“, če jo želite izbrisati. Glede na vaš trenutni izbor morda niso na voljo vse možnosti v filtru: če vrednosti ni mogoče izbrati, se prikaže v temno sivem ozadju.
Trenutni izbor lahko prenesete s klikom gumba „Prenesi izbrane podatke“ v grafikonu.
Retroaktivni učinek na podlagi sklepa o virih lastnih sredstev
Sklep o virih lastnih sredstev iz leta 2014 (Sklep Sveta 2014/335/EU, Euratom z dne 26. maja 2014) je začel veljati 1. oktobra 2016 z retroaktivnim učinkom od 1. januarja 2014, potem ko so vse države članice EU septembra 2016 zaključile postopek ratifikacije. Zaradi poznega sprejetja so bili nacionalni prispevki držav članic EU in tradicionalna lastna sredstva za leti 2014 in 2015 prvotno izračunani na podlagi Sklepa o lastnih sredstvih iz leta 2007. Zato so bili leta 2016 pretvorjeni v skladu s pravili, ki se uporabljajo v novem sklepu o virih lastnih sredstev iz leta 2014, kot da bi se uporabljali od 1. januarja 2014 za prikaz stabilnejšega razvoja. Retroaktivni učinek je vključen v razdelek o nacionalnih prispevkih in razdelek o tradicionalnih lastnih sredstvih v zavihku s prihodki v interaktivnem grafikonu. V Excelovih preglednicah so predstavljeni podatki z retroaktivnimi prilagoditvami za leti 2014 in 2015 in brez njih.
Prenos
Podatki za obdobje pred letom 2000 so na voljo v finančnem poročilu za leto 2008.
Koristi članstva v EU
Proračun EU ni igra z ničelno vsoto. Vsi državljani EU imamo koristi od članstva v EU, kot so potovanja brez meja, cenovno dostopni telefonski klici iz tujine ter usklajen odziv EU na pandemijo koronavirusa in njene posledice. Vse države članice EU imajo koristi od tega, da so del enotnega trga in lahko skupaj obravnavajo izzive, kot so migracije, boj proti terorizmu in podnebne spremembe. Poleg tega lahko svojim državljanom ponudijo boljše ceste, sodobne javne storitve in najsodobnejšo zdravstveno oskrbo.
Izplačilo sredstev državam članicam ni idealen indikator, saj ne odraža prednosti sodelovanja v skupnem evropskem projektu ali dodane vrednosti proračuna EU. Zgoraj prikazane koristi predstavljajo le majhen delež splošnih prednosti članstva v EU. Za nekatera sredstva EU se zdi, da so namenjena le eni državi članici, vendar lahko zaradi močnega učinka prelivanja koristijo več ali vsem državam članicam ali prispevajo k evropskemu javnemu dobremu, za kar je potrebno deljeno financiranje.
Glej tudi koristi proračuna EU.