Põhisisu juurde

Euroopa ettevõtete toetamine pandeemia ajal

Euroopa äriühingute toetamine

Väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad on riikide majanduse jaoks väga olulised. Neile antav toetus on osa ulatuslikust meetmete paketist, mille on kokku pannud komisjon ja Euroopa Investeerimispanga grupp. Komisjon eraldas Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondist miljard eurot Euroopa Investeerimisfondile garantiiks, mille varal luua kohalikele pankadele ja muudele laenuandjatele stiimuleid likviidsuse pakkumiseks vähemalt 100 000 Euroopa ettevõttele.

6. aprillil 2020 teatas komisjon, et kättesaadavaks tehakse hinnanguliselt 8 miljardi euro suurune summa, et pakkuda viivitamata rahalist abi väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele kõikjal ELis. 2020. aasta detsembris jõudis komisjon järeldusele, et Euroopa Investeerimispanga valitsetava 25 miljardi eurose eelarvega üleeuroopalise tagatisfondi loomine koroonaviirusest mõjutatud ettevõtete toetamiseks on kooskõlas ELi riigiabi eeskirjadega. Fondi raames rakendatakse eeldatavasti kuni 200 miljardi euro ulatuses täiendavat rahastamist, et toetada osalevates liikmesriikides koroonaviiruse pandeemia tõttu kannatanud ettevõtteid.

Toetuse näited

Bulgaaria

6. oktoobril 2020 allkirjastasid Euroopa Investeerimisfond ja Raiffeisenbank 10 miljoni eurose garantiilepingu, et toetada era- ja avaliku sektori väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtjaid Bulgaaria kultuuri- ja loomevaldkonnas.

Lepingu alusel antakse koroonaviiruse kriisist mõjutatud väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele laene parematel tingimustel, et neil oleks võimalik säilitada töökohti.

Taani, Rootsi, Norra, Soome ja Island

1. veebruaril 2021 allkirjastasid Euroopa Investeerimisfond ja Taani alternatiivne rahastaja REinvent Finance garantiilepingu, et pakkuda uut rahastamist Põhjamaade filmi- ja telesarjatööstuse ettevõtjatele, kes on koroonaviiruse pandeemia tõttu raskustesse sattunud. Lepinguga, mida tagab Euroopa Komisjon kultuuri- ja loomesektori tagatisvahendi ning Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi kaudu, nähakse ette kokku kuni 26 miljoni euro suurune garantii, millega loodetakse toetada Taani, Rootsi, Norra, Soome ja Islandi filmi- ja telesarjatööstuses 60 tehingut, toetades seeläbi Põhjamaade loomesisu levitamist. Rahastamist pakutakse sildrahastamislaenude, miinimumtagatiste ja sisuarenduslaenude kaudu.

Eesti, Läti, Leedu ja Soome

14. oktoobril 2020 eraldati tänu Euroopa Investeerimisfondi 6 miljoni euro suurusele garantiile rahalist toetust ka Eesti, Läti, Leedu ja Soome kultuuri- ja loomesektori väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele.

Tegemist oli kultuuri- ja loomesektori tagatisvahendi esimese toetusega nendes riikides ja see anti Eesti laenuandjale Finora Capital – täielikult digitaalsele alternatiivsele rahastamisettevõttele.

Kava annab ettevõtetele juurdepääsu taskukohasematele laenudele ja võimaldab Finora Capitalil

  • töötada välja uue toote, mis vastab kultuuri- ja loomesektori väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate erivajadustele
  • arendada kultuuri- ja loomesektori rahastamise pädevust
  • laieneda uutele turgudele.

Lepinguid toetavad komisjoni kultuuri- ja loomesektori tagatisvahend ning Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fond.

31. märtsil 2021 tegi komisjon ka ettepaneku kasutada Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondist 4,5 miljonit eurot, et toetada üle 5000 koondatud turismitöötaja või füüsilisest isikust ettevõtjat Eestis.

Prantsusmaa

7. jaanuaril 2021 allkirjastasid Euroopa Investeerimispanga grupp ja BNP Paribas väärtpaberistamise toetuslepingu, et toetada koroonaviiruse pandeemiast mõjutatud Prantsusmaa väikeseid, keskmise suurusega ja keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtjaid.

Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi raames sõlmitud kokkulepe võimaldab BNP Paribasel kasutada järgmise kahe aasta jooksul 515 miljonit eurot uute laenudena, et rahuldada abisaajate rahavoo ja investeeringute taastamise vajadusi.

Saksamaa

30. septembril 2020 leppisid EIP grupp, mis koosneb Euroopa Investeerimisfondist ja Euroopa Investeerimispangast, ning Commerzbank kokku uues soodsate tingimustega laenurahastamisskeemis, mille raames antakse Saksamaa VKEdele kuni 500 miljonit eurot.

Rahastamise eesmärk on leevendada kriisi mõju väiksematele ettevõtjatele. See võimaldab väikestel ja keskmise turukapitalisatsiooniga ning füüsilisest isikust ettevõtjatel tegutsemist jätkata. Seda toetatakse Euroopa investeerimiskava tugisambaks olevast Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondist, mille strateegilisteks partneriteks on EIP grupp ja Euroopa Komisjon.

Ungari

10. märtsil 2021 sõlmis Euroopa Investeerimisfond Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítványga tagatislepingu 8,2 miljoni euro eraldamiseks Ungari kultuuri- ja loomesektori väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele, et säilitada töökohti ja kiirendada majanduse taastumist. Leping, mida toetab Euroopa Komisjon kultuuri- ja loomesektori tagatisvahendi ning Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi raames, võimaldab abisaajal suurendada ettevõtjatele laenu andmise võimet ning annab väiksematele meediaettevõtetele parema juurdepääsu rahastamisele.

Itaalia

19. oktoobril 2020 jõudis Euroopa Investeerimispanga grupp kokkuleppele anda Itaalia liisinguspetsialistile Alba Leasing väärtpaberistamistehingu vormis 490 miljonit eurot, mille abil on võimalik kaasata kokku 1 miljardi euro väärtuses uusi rahalisi vahendeid Itaalia väikeste, keskmise suurusega ja keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtjate jaoks.

See tehing võimaldab rahastada kuni 100% ulatuses uusi investeeringuid ja projekte kõigis majandussektorites, keskendudes eelkõige keskkonnainvesteeringutele. Toetust saavad ligikaudu 8 000 VKEd kogu Itaalias. See aitab neil taastuda pandeemia põhjustatud majanduskriisist ja osaleda rohepöördes.

Malta

Komisjon allkirjastas 21. detsembril 2020 lepingu Euroopa Investeerimispanga grupi ja Malta valitsusega, et suurendada rahalisi vahendeid, mis on riigis VKEde algatuse raames kättesaadavad. See hõlmab Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondideprogrammi „Horisont 2020“ ning Euroopa Investeerimispanga grupi vahendite kombineeritud kasutamist.

See leping tõi kaasa 28 miljoni euro suuruse lisatoetuse väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele soodsatel tingimustel (vähendatud intressimäärad ja paremad tagatisnõuded), suurendades rahastamise sihtportfelli Maltal 118 miljoni euroni.

Rumeenia

1. veebruaril 2021 tehti Euroopa Investeerimispanga grupi ja Deutsche Leasing Romania vahelise esimese koostöölepinguga kättesaadavaks 370 miljonit eurot erasektoripoolset rahastamist, et pandeemiast mõjutatud Rumeenia väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad saaksid kasu odavamast liisingurahastamisest. Algatust toetab Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi garantii ning selle eesmärk on suurendada põllumajandusse ja seadmetesse tehtavate investeeringute rahastamist, toetada laenuvõtjaid maapiirkondades ja vähem arenenud piirkondades ning pakkuda alternatiivset vahendit kapitali haldamiseks. Algatus on osa Euroopa Investeerimispanga grupi vastusest erasektorile ja sellega soovitakse suurendada Rumeenia ettevõtjate vastupanuvõimet koroonaviiruse pandeemia majanduslikele, sotsiaalsetele ja tervisemõjudele.

Hispaania

20. oktoobril 2020 leppisid Euroopa Investeerimispanga grupp ja Hispaania Banco Santander kokku, et koroonaviiruse kriisist mõjutatud väikestele, keskmise suurusega ja keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtjatele Hispaanias antakse soodsatel tingimustel täiendavat rahastust.

Euroopa investeerimiskava põhisambaks oleva Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi tagatava kokkuleppega on Hispaania ettevõtjate majandusliku taastumise toetuseks ette nähtud üle 900 miljoni euro. Rahastamisel keskenduti eelkõige investeeringutele innovatsiooni, digiteerimisse ning kliimamuutuste leevendamisse ja nendega kohanemisse.

Lisaks eraldas Euroopa Investeerimispank 270 miljonit eurot kolme kokkuleppe alusel Banca Marchile, et täiendavalt toetada pandeemiast mõjutatud Hispaania ettevõtteid. Üks neist lepingutest on esimene, mida Euroopa Investeerimispank toetab üleeuroopalisest tagatisfondist, teine aga annab Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi kaudu Banca Marchile 70 miljoni euro suuruse garantii. Lepingud võimaldavad võtta kasutusele üle 570 miljoni euro, et elavdada Hispaania majandust.

31. märtsil 2021 ühendas Euroopa Investeerimispank oma jõud Banco de Sabadelliga, et suurendada suutlikkust laenata väikestele, keskmise suurusega ja keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtjatele. Euroopa Investeerimispank eraldas 300 miljonit eurot, mis võimaldab Hispaania pangal järgmise kahe aasta jooksul kaasata kokku 600 miljonit eurot. Toetusel on Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi tagatis, mis on Euroopa investeerimiskava peamine sammas.