Η πρόεδρος φον ντερ Λάιεν συνέστησε μια ομάδα αντιμετώπισης του κορονοϊού σε πολιτικό επίπεδο, της οποίας οι εργασίες καλύπτουν τις διάφορες πτυχές δράσης με βάση τρεις πυλώνες. Ο πρώτος πυλώνας είναι ο ιατρικός τομέας, που εργάζεται για την πρόληψη, την προμήθεια, τα μέτρα ελάφρυνσης και τις προβλέψεις. Ο δεύτερος πυλώνας καλύπτει την κινητικότητα, από τις μεταφορές έως τις ταξιδιωτικές συμβουλές, καθώς και θέματα σχετικά με τον χώρο Σένγκεν. Ο τρίτος πυλώνας αφορά την οικονομία - εξετάζει εις βάθος διάφορους τομείς δραστηριότητας, όπως, ο τουρισμός, οι μεταφορές και το εμπόριο, καθώς και τις αξιακές αλυσίδες και τα μακροοικονομικά θέματα.
Περισσότερα σχετικά με την αντίδραση της ΕΕ στην κρίση του κορονοϊού
Πρόεδρος της Επιτροπής Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν
Επίτροπος Γιάνες Λέναρτσιτς, αρμόδιος για τη διαχείριση κρίσεων
Επίτροπος Στέλλα Κυριακίδου, αρμόδια για όλα τα θέματα υγείας
Επίτροπος Ίλβα Γιόχανσον, αρμόδια για θέματα σχετικά με τα σύνορα
Επίτροπος Αντίνα Βαλεάν, αρμόδια για την κινητικότητα
Επίτροπος Πάολο Τζεντιλόνι, αρμόδιος για τις μακροοικονομικές πτυχές