Nadobudol účinnosť právny predpis EÚ, ktorý umožní stanoviť požiadavky na ekodizajn a zverejňovanie informácií v prípade takmer všetkých kategórií fyzických výrobkov, ktoré sa dostávajú na trh EÚ. Nové nariadenie o ekodizajne udržateľných výrobkov vychádza z existujúcej smernice o ekodizajne, ktorá sa v súčasnosti vzťahuje len na energeticky významné výrobky. Jeho cieľom je výrazne zlepšiť obehovosť, energetickú výkonnosť a ďalšie aspekty environmentálnej udržateľnosti výrobkov uvádzaných na trh EÚ.
Ekodizajn spočíva v začlenení environmentálnych aspektov do všetkých fáz vývoja výrobku. Vo svete, kde existuje vysoký dopyt po účinných a udržateľných výrobkoch v záujme znižovania spotreby energie a zdrojov, má ekodizajn zásadný význam.
EÚ je v tejto oblasti aktívna už dlhší čas. Zaviedla napríklad energetický štítok, ktorý máte na práčke alebo chladničke. Environmentálna udržateľnosť však nie je len o energetickej účinnosti. Na základe nariadenia musia udržateľné výrobky spĺňať jedno alebo viacero z týchto kritérií:
- spotrebúvajú menej energie,
- majú dlhšiu životnosť,
- dajú sa ľahko opraviť,
- možno ich ľahko rozobrať na časti a súčasti, ktoré sa dajú ďalej používať,
- obsahujú menej látok vzbudzujúcich obavy,
- dajú sa ľahko recyklovať,
- obsahujú viac recyklovaného obsahu,
- majú počas svojho životného cyklu nižšiu uhlíkovú a environmentálnu stopu.
Nariadením sa zavádza aj zákaz ničenia nepredaných textílií a obuvi a v prípade potreby sa v ňom stanovuje možnosť zaviesť podobné zákazy aj v iných odvetviach. Od spoločností sa takisto bude vyžadovať, aby na svojich webových sídlach každoročne zverejňovali informácie, ako je počet a hmotnosť výrobkov, ktoré vyhodili, ako aj dôvody, ktoré ich k tomu viedli. V neposlednom rade umožňuje aj zavedenie povinných kritérií zeleného verejného obstarávania, aby sa verejné finančné prostriedky vynakladali udržateľnejším spôsobom. Verejné orgány v EÚ vynakladajú na nákup prác, tovaru a služieb približne 1,8 bilióna eur.
Prostredníctvom tohto nového právneho predpisu sa EÚ snaží stavať na svojich dlhodobých výsledkoch a naďalej zabezpečovať prínosy pre podniky, spotrebiteľov a životné prostredie. Len v roku 2021 ušetrili spotrebitelia v EÚ vďaka opatreniam v oblasti ekodizajnu, ktoré sa vzťahujú na 31 skupín výrobkov, 120 miliárd eur na výdavkoch na energiu. V prípade výrobkov, na ktoré sa tieto opatrenia vzťahujú, došlo k 10 % zníženiu ročnej spotreby energie.
Ďalšie informácie
Nariadenie o ekodizajne udržateľných výrobkov
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 19. júla 2024
- Autor/autorka
- Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu