
Ezen a héten tartjuk a fenntartható városi közlekedést népszerűsítő Európai Mobilitási Hetet. Az Európai Bizottság kezdeményezését minden évben szeptember 16. és 22. között rendezik meg a részt vevő települések. A kampány legnépszerűbb programpontja a vasárnapi autómentes nap.
Az uniós polgárok több mint 70%-a városi térségekben él, amelyek a közlekedésből származó teljes üvegházhatásúgáz-kibocsátás 23%-áért felelősek. A kampánnyal a Bizottság arra törekszik, hogy népszerűsítse az aktív mobilitást, a tömegközlekedést és az egyéb tiszta, intelligens közlekedési megoldásokat, és így ösztönözze a környezettudatos magatartást.
A kampányba sokféleképpen lehet bekapcsolódni. Arra ösztönözzük a helyi hatóságokat, hogy ezen a héten próbáljanak ki innovatív tervezési módszereket, népszerűsítsék az új infrastruktúrákat és technológiákat, végezzenek levegőminőség-méréseket és közvélemény-kutatásokat. A kampányban a vállalkozások, a civil társadalmi szervezetek, az oktatási intézmények és az önkormányzatok is részt vehetnek. A mobilitási díjak az e területeken tett kimagasló erőfeszítéseket ismerik el.
Az Európai Mobilitási Hét témája minden évben más és más. Az idei téma a „közös közterület” és annak társadalmi előnyei. A kampányhoz minden évben egyre több település csatlakozik; 2024-ben több mint 40 országban több mint 1950 város vett részt benne, így az Európai Mobilitási Hét a fenntartható városi közlekedést szorgalmazó legfontosabb kezdeményezéssé vált Európában és azon kívül.
Uniós szinten a városi mobilitási keret foglalkozik azzal, hogy javuljon a városi lakosság életminősége az EU-ban. Célja, hogy kezelje a városi mobilitással kapcsolatos kihívásokat és növelje a fenntartható közlekedési módok részarányát.
További információk
Az Európai Mobilitási Hét kampányának honlapja
Az Európai Mobilitási Hét kampányában részt vevő települések
- Közzététel dátuma
- 2024. szeptember 16.
- Szerző
- Kommunikációs Főigazgatóság