Glavni sadržaj

Pomoć EU-a u nestabilnim i sukobima zahvaćenim zemljama

Pregled

Danas milijarda i pol ljudi živi u nestabilnim i sukobima zahvaćenim zemljama. Najsiromašnije stanovništvo svijeta sve više živi u nestabilnim zemljama, koje su najdalje od ostvarivanja milenijskih razvojnih ciljeva.

U nestabilnim i sukobima zahvaćenim zemljama državne strukture su slabe ili ne uspijevaju funkcionirati, a društveni ugovor se krši jer zemlja ne može ili ne želi obavljati svoje osnovne funkcije

  • očuvanja vladavine prava
  • zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda
  • jamčenja sigurnosti i zaštite svojeg stanovništva
  • smanjenja siromaštva
  • pružanja javnih usluga i upravljanja resursima
  • jamčenja legitimnog pristupa političkoj moći na pošten i transparentan način.

Međutim, cjelokupna globalna situacija može se promijeniti. Neke zemlje koje su u prošlosti bile nestabilne postale su odgovorni i utjecajni članovi međunarodne zajednice s dinamičnim gospodarstvom, a 

druge su potonule još dublje u siromaštvo, sukobe i nesigurnost. Tranzicija iz nestabilnosti može biti dugotrajan proces jer osnovne transformacije upravljanja mogu trajati desetljećima, oko 20 do 40 godina.

Izazovi u pružanju pomoći

Bilateralna pomoć EU-a nestabilnim i sukobima zahvaćenim zemljama, koja je 2012. iznosila oko 2,7 milijardi EUR obuhvaćala je zapravo više od polovine ukupne razvojne pomoći EU-a u toj godini (ne uzimajući u obzir humanitarnu pomoć).

Vrlo je zahtjevno provoditi programe suradnje i pružati pomoć u nestabilnim i kriznim situacijama. Ipak, EU nastoji pružiti brzu, fleksibilnu i učinkovitu pomoć i pritom što bolje iskoristiti sredstva kojima raspolaže.