Przejdź do treści głównej

Pomoc UE w krajach niestabilnych i dotkniętych konfliktami

Informacje ogólne

Obecnie 1,5 mld ludzi żyje w krajach niestabilnych i dotkniętych konfliktami. Skupiska najuboższych grup ludności na świecie coraz częściej występują w krajach o niestabilnej sytuacji, którym najtrudniej osiągnąć milenijne cele rozwoju.

W krajach niestabilnych i dotkniętych konfliktami struktury państwowe są słabo rozwinięte lub nie spełniają swojej roli, a umowa społeczna nie jest realizowana w związku z brakiem możliwości lub brakiem woli do wypełniania przez państwo jego podstawowych funkcji w zakresie:

  • utrzymania praworządności
  • ochrony praw człowieka i podstawowych wolności
  • zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony ludności
  • ograniczenia ubóstwa
  • świadczenia usług publicznych i zarządzania zasobami
  • zapewnienia dostępu do władzy politycznej w uczciwy, przejrzysty i zgodny z prawem sposób.

Ogólna sytuacja może jednak ulec zmianie. Niektóre państwa, które w przeszłości były niestabilne, stały się odpowiedzialnymi i wpływowymi członkami wspólnoty międzynarodowej o dynamicznej gospodarce. 

Natomiast w innych krajach ponownie odnotowuje się większe ubóstwo, konflikty i brak bezpieczeństwa. Proces wychodzenia z niestabilności może trwać długo, ponieważ podstawowe przemiany w zakresie zarządzania mogą trwać kilkadziesiąt lat – około 20-40 lat.

Wyzwania związane z udzielaniem pomocy

W 2012 r. unijna pomoc dwustronna na rzecz państw niestabilnych i dotkniętych konfliktami wyniosła około 2,7 mld euro, co stanowiło ponad połowę łącznej kwoty pomocy rozwojowej UE (z wyłączeniem pomocy humanitarnej) w tym roku.

Wdrażanie programów współpracy i udzielanie pomocy w niestabilnych i kryzysowych sytuacjach jest bardzo trudne. Jednak UE stara się szybko zapewniać pomoc, która jest elastyczna i wydajna, tak aby środki finansowe UE miały jak najlepszy wpływ.