Pāriet uz galveno saturu

Politiskā vadība

Informācija par Eiropas Komisijas politisko vadību, 27 komisāriem un viņu funkcijām, iecelšanu amatā un dažādajām politikas prioritātēm.

Komisāru pienākumi

Lai gan komisārus izvirza ES dalībvalstis, viņu uzdevums ir aizstāvēt Eiropas Savienības kā vienota veseluma, nevis savas valsts intereses.

Viņu ziņā ir lēmumu pieņemšana Komisijā. Piemēram, viņi visi kopā:

  • lemj par Komisijas stratēģijām un politiku,

  • ierosina tiesību aktus, finansējuma programmas un gada budžetu, ko apspriež un pieņem Eiropas Parlaments un ES Padome.

Eiropas Komisijas pienākumi

 

Kā ieceļ Komisiju

 

Priekšsēdētāja izvēle

Reizi piecos gados Eiropadome, kuru veido ES valstu un valdību vadītāji, iesaka Eiropas Parlamentam Komisijas priekšsēdētāja kandidātu.

Šo kandidatūru izvirza, balstoties uz Parlamenta politisko sastāvu pēc notikušajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Parasti viņu izraugās no Parlamenta lielākās politiskās grupas.

Ja Parlamenta deputātu absolūts vairākums atbalsta priekšsēdētāja kandidātu, viņš tiek ievēlēts.       

Priekšsēdētāja vietnieku un komisāru izvēle

Ievēlētais priekšsēdētājs izvēlas potenciālos priekšsēdētāja vietniekus un komisārus, pamatojoties uz priekšlikumiem no ES valstīm. Šis kandidātu saraksts ir jāapstiprina visu ES valstu vai valdību vadītājiem Eiropadomē.

Katram kandidātam jāuzstājas parlamentārajā komitejā, kuras pārziņā ir kandidātam piedāvātā amata joma. Tad komitejas locekļi balso par to, vai kandidāts ir piemērots, lai ieņemtu amatu. Kad visi 27 kandidāti ir apstiprināti, viss Eiropas Parlaments balso par to, vai apstiprināt komisāru kolēģiju pilnā sastāvā. Pēc balsojuma Parlamentā komisārus amatā ieceļ Eiropadome.

Pārskatatbildība

Eiropas Komisijai ir demokrātiska atbildība Eiropas Parlamenta priekšā, kuram ir tiesības apstiprināt vai noraidīt visu Komisijas politisko vadību. Komisijai arī regulāri jāsniedz ziņojumi Parlamentam, piemēram, gada kopsavilkuma pārskats un ziņojums par budžeta izpildi.

Lēmumu pieņemšana

Sīkāku informāciju par komisāru kolektīvo lēmumu pieņemšanas procesu skatīt reglamenta kopsavilkumā.

Lēmumu pieņemšanas procesā visi komisāri ir līdzvērtīgi un vienlīdz atbildīgi par šiem lēmumiem. Komisija kopīgi lemj par savu darbu, izmantojot rakstisko vai mutisko procedūru.

Lasiet vēl par ES likumdošanas procesu.