Ugrás a fő tartalomra

Vezető politikai szerep

Tudnivalók az Európai Bizottság vezető politikai szerepéről, valamint a 27 biztos szerepéről, kinevezésének módjáról és szakpolitikai prioritásairól.

A biztosok feladatai

Noha a biztosokat az egyes tagországok delegálják a Bizottságba (mindegyik tagállamnak egy biztosa van), a feladatuk az, hogy az EU egészének, ne pedig a saját országuknak az érdekeit képviseljék.

A biztosok közösen hozzák meg a Bizottság döntéseit. Egyebek mellett:

  • meghatározzák a Bizottság stratégiáit és szakpolitikáit,

  • megvitatásra és elfogadásra a Parlament és a Tanács elé terjesztik az éves költségvetést, illetve a jogszabályokra és finanszírozási programokra vonatkozó javaslataikat.

Az Európai Bizottság szerepe

 

A Bizottság kinevezése

 

Elnök kiválasztása

Az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőiből álló Európai Tanács javaslatot tesz az Európai Parlamentnek a bizottsági elnök személyére.

Az elnökjelölt megnevezésekor figyelembe veszik az európai parlamenti választások eredményeit, és rendszerint a Parlament legnagyobb pártcsaládjából választanak jelöltet.

A jelöltnek el kell nyernie az európai parlamenti képviselők többségének támogatását ahhoz, hogy megválasszák.       

Az alelnökök és biztosok kiválasztása

Az elnök az uniós tagállamok javaslatai nyomán kiválasztja a lehetséges alelnök- és biztosjelölteket. A jelöltek listáját valamennyi uniós állam-, illetve kormányfőnek jóvá kell hagynia az Európai Tanács ülésén.

Mindegyik jelölt meghallgatáson vesz részt az előtt a parlamenti bizottság előtt, amely a jelöltnek szánt tárcának megfelelő szakterülettel foglalkozik. A parlamenti bizottság tagjai szavaznak arról, hogy alkalmasnak ítélik-e a jelöltet a pozíció betöltésére. Miután jóváhagyták a 27 jelöltet, a Parlament plenáris ülésen szavaz a biztosi testület egészéről. A parlamenti szavazás után a biztosokat az Európai Tanács nevezi ki.

Elszámoltathatóság

Az Európai Bizottság működését a demokratikus elszámoltathatóság jegyében a Parlament ellenőrzi. Ez utóbbi intézménynek jogában áll jóváhagynia vagy menesztenie az egész Bizottságot, mint vezető politikai testületet. A Bizottságnak továbbá rendszeresen be kell számolnia a Parlamentnek, többek között éves összefoglaló jelentés és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentés formájában.

Döntéshozatal

A biztosok közös döntéshozatal folyamatáról bővebb információk olvashatók az eljárási szabályzat összefoglalójában.

A biztosok a döntéshozatal során egymással egyenrangúak, és a meghozott döntésekért azonos mértékben felelnek. A Bizottság közös határozatait írásbeli vagy szóbeli eljárás során fogadja el.

Tájékozódjon alaposabban az uniós jogalkotás folyamatáról.