Põhisisu juurde

Protokollitalitus

Tere tulemast Euroopa Komisjoni protokollitalitusse

Tere tulemast protokollitalitusse

Protokollitalituse ülesanne on hõlbustada kõrgetasemelisi diplomaatilisi kontakte komisjoni ja liikmesriikide või kolmandate riikide vahel. Samuti muude institutsioonide ja rahvusvahelised organisatsioonide vahel.

Protokollitalitus teeb koostööd teiste osakondadega, et süvendada Euroopa Komisjoni positiivset kuvandit nii liikmesriikide ja kolmandate riikide ametiasutuste kui ka muude institutsioonide ja rahvusvaheliste organisatsioonide ning üldsuse silmis, aidates sellega kaasa komisjoni üldiste eesmärkide saavutamisele.

Protokoll on vahend, millega kujundatakse poliitiliste otsuste tegemiseks soodsat keskkonda. Külaline, kes tunneb, et ta on hästi vastu võetud, osaleb läbirääkimistel tõenäoliselt innukamalt.

Protokolli peamine ülesanne on leida vältimatult tekkivatele olukordadele mõistlikud ja loogilised lahendused, olenemata sellest, kas neid olukordi oli võimalik ette näha või mitte. Kuid selleks, et olla vajaduse korral paindlik, tuleb teada, milliseid reegleid sellises olukorras tavaliselt järgitakse.

Euroopa Komisjoni protokoll peaks olema ajaga kaasas käiv, kohanemisvõimeline ja funktsionaalne. Euroopa protokolli puhul tuleb arvesse võtta erinevaid rahvuslikke kultuure ja traditsioone, luues nii tavapärasest vähem formaalse ja rohkem vaoshoitud protokolli.

Euroopa Komisjonis asub protokollitalitus peasekretariaadis ja seda juhib protokolli juhi kohusetäitja Pernilla Sjölin.

Võtke protokollitalitusega ühendust

 

Mis on protokoll?

Protokolli kirjeldatakse üldiselt rahvusvaheliselt heakskiidetud ja tunnustatud viisakusreeglite kogumina.
Need väljakujunenud ja ajale vastu pidanud reeglid, menetlused, konventsioonid ja tseremooniad on paika pandud selleks, et riikidel ja rahvastel oleks lihtsam koos elada ja tegutseda.

Protokolli võib käsitada ka tunnustatud või kehtestatud menetlus- või käitumisjuhisena mis tahes rühmas, organisatsioonis või olukorras.

Mõiste protokoll on tuletatud kreekakeelsest sõnast protokollan (esimene liim). See tuleneb lehe liimimisest dokumendi esiküljele, et see pitseerimisel säiliks. Sellega anti dokumendile täiendav autentsus.

Alguses oli mõiste protokoll seotud riikidevahelises ametlikus kirjavahetuses järgitavate erinevate suhtlusvormidega, mis olid sageli ülimalt keerukad.

Aja jooksul on aga protokolli mõiste alla koondatud palju suurem hulk rahvusvahelisi suhteid.

Euroopa Komisjonis asub protokollitalitus peasekretariaadis ja seda juhib protokolli juhi kohusetäitja Pernilla Sjölin.
Protokollitalituse ülesanne on hõlbustada komisjoni ja liikmesriikide või kolmandate riikide vahelisi kõrgetasemelisi diplomaatilisi kontakte.

Euroopa Liidul on diplomaatilised suhted 192 ÜRO liikmesriigiga, sealhulgas 27 ELi liikmesriigiga, ja Püha Tooliga.
Lisaks on ELil akrediteeritud delegatsioonide juhid Cooki saartel ja Niue saarel ning esindused Jordani Läänekaldal ja Gazas, Uus-Kaledoonias, Taiwanis, Hongkongis ja Kosovos.


Protokollitalitus teeb koostööd teiste osakondadega, et süvendada Euroopa Komisjoni positiivset kuvandit nii liikmesriikide ja kolmandate riikide ametiasutuste kui ka üldsuse silmis, aidates sellega kaasa komisjoni üldiste eesmärkide saavutamisele.

Euroopa Komisjoni protokoll peaks olema ajaga kaasas käiv, kohanemisvõimeline ja funktsionaalne.

Euroopa protokolli puhul tuleb arvesse võtta erinevaid rahvuslikke kultuure ja traditsioone, luues nii tavapärasest vähem formaalse ja rohkem vaoshoitud protokolli.

Dokumendid

 

20. JAANUAR 2022
The Vienna Convention