Az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság 2016 óta egyeztet és állapodik meg egymással az EU-nak a következő évre szóló jogalkotási prioritásairól, melyeket egy évente kiadott együttes nyilatkozatban rögzítenek. Ez lehetővé teszi az intézmények számára, hogy hatékonyabban és szorosabban dolgozzanak együtt egymással a Bizottság által előterjesztett azon kulcsfontosságú jogalkotási javaslatokon, amelyek esetében az Európai Parlament és a Tanács társjogalkotó.
Ezenkívül a három uniós intézmény 2020-ban együttes következtetéseket írt alá a 2020–2024-es időszakra vonatkozóan, amelyekben meghatározta a közös szakpolitikai célkitűzéseket és prioritásokat a következő, 2024-ben esedékes európai választásokig.
Az EU 2023-ra és 2024-re vonatkozó jogalkotási prioritásairól szóló együttes nyilatkozat közös jövőképet vázol fel egy erősebb és ellenállóképesebb Európáról, kiváltképp az Ukrajna elleni orosz agresszió fényében. Ez az együttes nyilatkozat tanújelét adja annak a szilárd elkötelezettségünknek, hogy továbbra is egységesen támogatjuk Ukrajnát és az ukrán népet, és összefogunk korunk nagy kihívásainak kezelése érdekében. A három uniós intézmény kötelezettséget vállal arra, hogy kiemelten kezeli a legfontosabb jogalkotási prioritásokat annak érdekében, hogy azokról a jelenlegi jogalkotási ciklus végéig megállapodás születhessen. A nyilatkozatot egy munkadokumentum kíséri, amely több mint 160 konkrét jogalkotási javaslatot tartalmaz.
Ezek a jogalkotási javaslatok alapvető fontosságúak az európai zöld megállapodás és a digitális korra felkészült Európa megvalósításához, az emberközpontú gazdaság megteremtéséhez, Európa globális szerepének megerősítéséhez, az európai életmód előmozdításához, valamint demokráciánk megszilárdításához és közös európai értékeink védelméhez.
A 2023–2024-re vonatkozó együttes nyilatkozat továbbá üdvözli a 2022-ben – egy nehéz, kihívásokkal teli évben – elért eredményeket. Itt különösen az Ukrajnának és az ukrán népnek nyújtott humanitárius, politikai, pénzügyi és katonai támogatást, valamint a gazdasági nyomásgyakorlás és Oroszország katonai képességeinek aláásása érdekében Oroszországgal szemben bevezetett példátlan szankciókat kell megemlíteni.
Az uniós intézmények üdvözlik az Európa jövőjéről szóló konferencia eredményeit is, és megerősítik arra irányuló kötelezettségvállalásukat, hogy a konferencián született javaslatokkal hatáskörükön belül foglalkozni fognak. A Bizottság 2023. évi munkaprogramjában szereplő öt új kezdeményezésből négy kapcsolódik a konferencia végleges javaslataihoz.
Dokumentumok