Przejdź do treści głównej

UE a współpraca międzynarodowa oparta na zasadach

Priorytety i wartości UE w systemie wielostronnym

UE musi wzmocnić swoją rolę przywódczą i zapewnić jedność działania na rzecz wspólnego sukcesu. W tym celu będzie rozwijać skuteczniejsze mechanizmy koordynacji w odniesieniu do wspólnych priorytetów i lepiej wykorzystywać swoją zbiorczą siłę, między innymi w oparciu o koncepcję „Drużyny Europy”. Jej aspekt demokratyczny i wyjątkowe zalety regulacyjne są atutami umożliwiającymi budowanie lepszego świata, natomiast jej struktury bezpieczeństwa i obrony wspierają globalne wysiłki na rzecz zachowania, utrzymania i budowania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

UE przy stole negocjacyjnym

UE będzie nadal wspierać modernizację systemu wielostronnego, w tym działania reformatorskie Sekretarza Generalnego ONZ, a także reformę Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Handlu.

UE utworzy nowe sojusze z państwami trzecimi, zacieśni współpracę z organizacjami wielostronnymi i regionalnymi, a także z innymi zainteresowanymi stronami.

Najważniejsze wydarzenia

  1. 19–21 maja 2023 r.

    Przewodnicząca Ursula von der Leyen wzięła udział w szczycie G-7. Uczestnicy rozmawiali o sytuacji na Ukrainie, w regionie Indo-Pacyfiku, o odporności gospodarczej i bezpieczeństwie oraz o współpracy z partnerami G-20 i globalnym Południem.

  2. 15–16 listopada 2022 r.

    Na Bali (Indonezja) odbył się szczyt G-20. Przed szczytem Komisja zwiększyła wsparcie, aby pomóc najbardziej dotkniętym niszczycielskimi skutkami rosnącego braku bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.

  3. 6–20 listopada 2022 r.

    COP27: UE wykazała się ambicją i elastycznością, aby utrzymać cel, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 °C. Pomogła wprowadzić nowe zrównoważone mechanizmy finansowania, aby pomóc społecznościom najbardziej dotkniętym zmianą klimatu w radzeniu sobie ze spowodowanymi przez nią stratami i szkodami.

     

  4. 31 października – 12 listopada 2021 r.

    COP26: UE pomogła utrzymać cele porozumienia paryskiego.

  5. 30–31 października 2021 r.

    G-20: Tematami szczytu poprzedzającego COP26 były zmiana klimatu, gospodarka światowa, zdrowie i zrównoważony rozwój.

  6. 11-13 czerwca 2021 r.:

    Przywódcy G-20 uzgodnili dalsze zobowiązania dotyczące dzielenia się szczepionkami, finansowania działań związanych ze zmianą klimatu i konkretnych postępów w kierunku globalnego rozwiązania w zakresie opodatkowania działalności cyfrowej i reformy Światowej Organizacji Handlu.

  7. 21 maja 2021 r.

    Na Globalnym Szczycie Zdrowotnym szefowie państw i rządów krajów G-20 zobowiązali się do szeregu działań, by doprowadzić do szybszego zakończenia kryzysu COVID-19 i lepiej przygotować się na kolejne pandemie w przyszłości.

  8. 2-13 grudnia 2019 r.:

Dokumenty