Ugrás a fő tartalomra

Az EU szerepvállalása a szabályokon alapuló nemzetközi együttműködésben

Uniós prioritások és értékek a többoldalú rendszerben

Az EU-nak többet kell tennie azért, hogy vezető szerepet töltsön be ebben a folyamatban, és a közös siker érdekében egységesen kell fellépnie. E célból az EU hatékonyabb koordinációs mechanizmusokat fog életbe léptetni a közös prioritások megvalósítására, és arra törekszik, hogy jobban kihasználja kollektív erejét, többek között az „Európa együtt” közelítésmódra építve. Demokratikus berendezkedésének és egyedülálló szabályozási hatásköreinek köszönhetően hozzájárulhat egy jobb világ megteremtéséhez, biztonsági és védelmi struktúrái pedig támogatják azokat a globális erőfeszítéseket, amelyek a nemzetközi béke és biztonság megőrzésére, fenntartására és építésére irányulnak.

Az EU a tárgyalóasztalnál

Az EU továbbra is támogatni fogja a multilaterális rendszer korszerűsítését, az ENSZ főtitkára által vezetett reformtörekvéseket is ideértve, valamint az Egészségügyi Világszervezet és a Kereskedelmi Világszervezet reformját.

Az EU új szövetségi kapcsolatokat fog kiépíteni harmadik országokkal, és szorosabbra fogja fűzni együttműködését a multilaterális és regionális szervezetekkel, valamint más érdekelt felekkel.

Főbb események

  1. 2023. május 19–21.

    Ursula von der Leyen elnök részt vett a G7-csúcstalálkozón. A vezetők megvitatták az Ukrajnában, illetve az indiai–csendes-óceáni térségben kialakult helyzetet, a gazdasági reziliencia és a biztonság, valamint a G20-csoporttal és a globális déli partnerekkel való együttműködés kérdéseit.

  2. 2022. november 15–16.

    A G20-ak csúcstalálkozójának az indonéziai Bali adott otthont. A csúcstalálkozót megelőzően a Bizottság növelte támogató erőfeszítéseit, hogy világszerte segítséget nyújtson azoknak, akiket a leginkább sújt az élelmiszer-ellátás egyre fokozódó bizonytalansága.

  3. 2022. november 6–20.

    Az ENSZ 27. éghajlatváltozási konferenciája (COP27): Az EU ambiciózus és rugalmas hozzáállást tanúsított annak érdekében, hogy továbbra is elérhető közelségben maradjon a globális felmelegedés 1,5 fokra történő korlátozásának célja, és segített elérni, hogy kiegyensúlyozott új finanszírozási rendszerek lépjenek életbe, amelyek támogatják a kiszolgáltatott helyzetben lévő közösségeket abban, hogy megbirkózzanak a klímaváltozás okozta veszteségekkel és károkkal.

     

  4. 2021. október 31. – november 12.

    COP26: az EU segítségével sikerült elérni a Párizsi Megállapodásban kitűzött célok fenntartását.

  5. 2021. október 30–31.

    G20: A COP26 előtt megrendezett csúcstalálkozó középpontjában az éghajlatváltozás, valamint a globális gazdaság, az egészségügy és a fenntartható fejlődés állt.

  6. 2021. június 11–13.:

    A G7-ek vezetői további kötelezettségeket vállaltak az oltóanyagok megosztása és az éghajlatváltozás elleni küzdelem finanszírozása terén, és vállalták, hogy konkrét lépéseket tesznek annak érdekében, hogy megoldás szülessen világszinten a digitális adózás és a Kereskedelmi Világszervezet reformja ügyében.

  7. 2021. május 21.

    A Globális Egészségügyi Csúcstalálkozón a G20-ak vezetői számos intézkedés meghozatalát vállalták, hogy mihamarabb sikerüljön véget vetni a Covid19-válságnak, és jobban fel lehessen készülni a jövőbeli világjárványokra.

  8. 2019. december 2–13.:

Dokumentumok