Põhisisu juurde
Artikkel12. detsember 2023Teabevahetuse peadirektoraat1 min lugemist

Uued meetmed suurendavad läbipaistvust, et paremini kaitsta Euroopa demokraatiat

A young participant in the EU-LAC Forum raising her hand before speaking

 

Demokraatlikus ja avatud ühiskonnas saab igaüks end vabalt väljendada, täiel määral osaleda ning kasutada oma õigusi ja vabadusi. Kuid Euroopas on demokraatial ka vaenlasi. Mõned on püüdnud ära kasutada ühiskondlikku lõhet ja levitada desinformatsiooni, et nõrgestada kodanike demokraatlikku häält või moonutada valimiskampaaniaid.

Sel põhjusel on komisjon esitanud uued meetmed, et:

  • tagada läbipaistvus välishuvide esindamisel, millega püütakse mõjutada ELi otsustusprotsesse, kehtestades ühised aruandlusstandardid ja läbipaistvusregistri üksuste jaoks, kes tegelevad huvide esindamisega kolmanda riigi nimel;
  • tugevdada valimisprotsesse ELis, toetada suurt valimisaktiivsust ning kaitsta valimistega seotud taristut ja küberturvalisust;
  • tagada kodanike ja kodanikuühiskonna organisatsioonide osalemine poliitikakujundamises, julgustades ELi riike töötama välja järjepidevamat ja organiseeritumat lähenemisviisi kodanikuosalusele.

ELis tuntakse üha enam muret selle pärast, et välisriikide valitsused saavad ära kasutada meie ühiskonna avatust. 81% hiljutisele ELi uuringule vastanutest on nõus väitega, et välissekkumine meie demokraatlikesse süsteemidesse on tõsine probleem. Samal ajal peame jätkuvalt leidma viise, kuidas muuta meie demokraatia vastupidavamaks, julgustades inimesi meie demokraatias aktiivselt osalema.

See uus pakett tugineb 2020. aastal vastu võetud Euroopa demokraatia tegevuskavale ja on oluline lisameede demokraatia tugevdamiseks kogu ELis enne 2024. aasta Euroopa Parlamendi valimisi.

Lisateave

Demokraatia kaitse

Teabeleht demokraatia kaitset käsitlevate ettepanekute kohta

Pressiteade: Demokraatia kaitse – komisjon teeb ettepaneku varjatud välismõju päevavalgele tuua

Küsimused ja vastused: Demokraatia kaitse

Eurobaromeetri uuring demokraatia kohta

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
12. detsember 2023
Autor
Teabevahetuse peadirektoraat