V dôsledku neodôvodnenej agresívnej vojny Ruska proti Ukrajine sa na náš kontinent vrátil konflikt s vysokou intenzitou. Preto sme predložili novú, vôbec prvú stratégiu európskeho obranného priemyslu. Stanovuje jasnú a dlhodobú víziu na dosiahnutie pripravenosti obranného priemyslu v Európskej únii. Musíme mať k dispozícii obranné systémy a vojenské vybavenie v potrebnom množstve pre prípad nutnosti.
Stratégia stanovuje niekoľko nových opatrení na dosiahnutie uvedeného cieľa:
- nabáda krajiny EÚ, aby investovali viac, lepšie, spoločne a na európskej úrovni. Ako podporné mechanizmy vzniknú nové programy zamerané na ľahšie nakupovanie a spoluprácu na európskej úrovni.
- posilňuje európsky obranný priemysel, jeho reakcieschopnosť a inovatívnosť. Podniknú sa aj kroky na podporu výskumu, zvýšenie investícií a zintenzívnenie práce na otázkach vo veci dodávateľských reťazcov. Súčasťou stratégie je otvorenie Úradu pre inovácie v oblasti obrany v Kyjeve.
- finančne podporuje pripravenosť prostredníctvom nového európskeho programu obranného priemyslu v hodnote 1,5 miliardy eur, tiež podporuje diskusiu o potrebách v oblasti obrany pre budúci dlhodobý rozpočet EÚ.
- spolupracuje s partnermi na celom svete – Ukrajina sa napríklad bude môcť zúčastňovať na programoch obranného priemyslu EÚ.
EÚ v stratégii stanovuje aj niekoľko cieľov. Do roku 2030 by krajiny EÚ mali:
- nakúpiť aspoň 40 % obranného vybavenia v rámci vzájomnej spolupráce,
- vynaložiť aspoň polovicu svojho rozpočtu na verejné obstarávanie v oblasti obrany na výrobky vyrobené v Európe,
- obchodovať s tovarom obranného priemyslu medzi členskými krajinami EÚ namiesto obchodu s inými krajinami, a to v miere najmenej 35 %.
Vďaka spomenutým opatreniam sa EÚ stane bezpečnejšou a odolnejšou. Bude prínosom nielen pre nás všetkých v EÚ, ale aj pre kľúčových spojencov vrátane NATO a Ukrajiny.
Ďalšie informácie:
Stratégia v oblasti európskeho obranného priemyslu
Európsky program obranného priemyslu
Prehľad o stratégii pre európsky obranný priemysel
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 5. marca 2024
- Autor/autorka
- Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu