Põhisisu juurde
Artikkel28. Mai 2024Teabevahetuse peadirektoraat1 min lugemist

Euroopa suplusveed on endiselt ohutud

Two paddle boarders are visible on a lake behind some trees

 

Valmistudes soojadeks suvepäevadeks, on hea teada, et valdav enamik – 85,4% – Euroopa supluskohtadest vastas 2023. aastal ELi kõige rangematele suplusvee kvaliteedistandarditele. See on kooskõlas iga-aastase suplusvee aruandega, mille Euroopa Keskkonnaamet ja komisjon täna avaldasid.

Aruandes keskendutakse suplusohutusele, jälgides pigem baktereid, mis võivad inimestele tõsiseid haigusi põhjustada, kui üldist veekvaliteeti. Kui valdav enamus supluskohtadest vastas kõrgeimatele supluskvaliteedi standarditele, vastasid peaaegu kõik – 96% – ametlikult kindlaks määratud ELi supluskohtadest vähemalt kvaliteedi miinimumstandarditele.  Vaid 1,5% ehk 321 supluskohta 22 081st said kehva hinnangu – see tähendab, et need kujutavad endast ujujate tervisele ohtu.

Kuigi enamik Euroopa supluskohtadest on bakterioloogilisest seisukohast väga heas olukorras, on pinna- ja põhjaveereostus endiselt märkimisväärne ning muutuv kliima võib seda halvendada. Lähiaastatel on väga oluline parandada inimeste ja keskkonna veega varustamist.

Suplusvee direktiiv, mis on aidanud parandada vee kvaliteeti alates selle jõustumisest 2006. aastal, on üks mitmest ELi õigusaktist, mille eesmärgiks on kaitsta vett. ELi veealaste õigusaktide eesmärk on tagada, et kõigil eurooplastel oleks juurdepääs kvaliteetsele ja piisavale veele ning tagada kõigi veekogude hea seisund kogu Euroopas. Kesksel kohal on veepoliitika raamdirektiiv, mis on alates 2000. aastast peamine veekaitsealane õigusakt ELis.

Lisateave

2023. aasta hinnang suplusvee kvaliteedi kohta, sealhulgas riikide teabelehed ja interaktiivne kaart

Suplusvee kvaliteeti käsitlevad ELi eeskirjad 

ELi veealased eeskirjad

Pressiteade: Euroopa suplusveed on endiselt ohutud

Euroopa Keskkonnaamet: suplusvee kvaliteet

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
28. Mai 2024
Autor
Teabevahetuse peadirektoraat