
ELi idapiiril on saabuvate rändajate arv märkimisväärselt kasvanud. 2024. aastal suurenes Valgevene piiril ELi sisenevate inimeste arv võrreldes 2023. aastaga 66%. Venemaa ja Valgevene kasutavad inimesi, kellel on Venemaa üliõpilas- või turismiviisa, pannes nad osalema vaenutegevuses ja tegutsema poliitilise vahendina ELi ühiskonna destabiliseerimiseks – kasutades ära ELi varjupaigaõiguse põhimõtet. Sellele hübriidsõjale tuleb vastu astuda. Seepärast on EL võtnud meetmeid, mis tugevdavad ELi riikide suutlikkust sellele hübriidohule vastu seista ja kindlustavad julgeolekut ELi välispiiridel.
Need meetmed on järgmised.
- ELi ning Venemaa ja Valgevene vahelisel maismaapiiril tekkivate probleemide ning liidu julgeolekuohtude kindlakstegemine. Euroopa Komisjon toetab ELi riike, et takistada Venemaal ja Valgevenel kasutamast ELi vastu Euroopa põhimõtteid ja väärtusi, sealhulgas varjupaigaõigust.
- ELi poliitilise reageerimise ja operatiivtoe tugevdamine. Juba on kehtestatud mitmed ELi meetmed rändajate relvana kasutamise vastu Soomes, Lätis, Leedus ja Poolas. Selleks et veelgi tõhustada patrull- ja vaatlustegevust Venemaa ja Valgevene piiril, teeb EL nüüd kättesaadavaks 170 miljonit eurot, et toetada elektrooniliste seireseadmete ajakohastamist, telekommunikatsioonivõrkude täiustamist, mobiilsete tuvastusseadmete kasutuselevõttu ja droonide sissetungi tõkestamist.
- Õigusliku raamistiku kindlaksmääramine. ELi riigid on õiguslikult kohustatud kaitsma ELi välispiire, austades samal ajal põhiõigusi ning tagasi- ja väljasaatmise lubamatuse põhimõtet (tagada, et kedagi ei tohi tagasi saata riiki, kus teda piinataks, julmalt, ebainimlikult või alandavalt koheldaks). Praeguse hübriidohu tingimustes ja kooskõlas ELi aluslepingutega võivad ELi riigid võtta riiklikke meetmeid, mis võivad mõjutada põhiõigusi, näiteks varjupaigaõigust. Sellised meetmed peavad olema erandlikud, ajutised, proportsionaalsed ja selgelt määratletud juhtudeks.
- Suurem koostöö ELi ja teiste ELi riikidega. Mõjutatud ELi riike kutsutakse üles tegema tihedat koostööd ELi ja teiste ELi riikidega, et tagada seotud meetmete järjepidevus ja tõhusus.
EL toetab alati ELi riike nende jõupingutustes tagada ohutu ja turvaline liit koos täielikult toimiva Schengeni alaga, mis toob kasu kõigile ELi kodanikele. ELi riigid peaksid kasutama kõiki ELi õigusaktidega hõlmatud võimalusi, samal ajal kui komisjon on valmis tegema koostööd nende riikidega, kes võtavad erakorralisi meetmeid.
Lisateave
Uus ajastu Euroopa kaitse- ja julgeolekupoliitikas
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 11. detsember 2024
- Autor
- Teabevahetuse peadirektoraat