Peamised rahastamisvõimalused
VKEde juurdepääsu parandamine rahastamisele ja turgudele
Ühtse turu programmi eesmärk on parandada VKEde juurdepääsu rahastamisele ja turgudele. Programmi haldab Euroopa Innovatsiooninõukogu ja VKEde Rakendusamet (EISMEA).
ELi energia-, transpordi- ja digitaalvõrke toetavad VKEd
VKEdel on õigus saada rahastust Euroopa ühendamise rahastu kaudu, mille raames eraldatakse vahendeid energeetika, transpordi ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogiaga seotud projektidele. Euroopa ühendamise rahastu tegevussuundi haldavad Euroopa Kliima, Taristu ja Keskkonna Rakendusamet (CINEA) ning Euroopa Tervishoiu ja Digitaalvaldkonna Rakendusamet (HaDEA).
Teadusuuringute ja innovatsiooni valdkonna VKEd
ELi peamine teadlastele suunatud rahastamisprogramm on „Euroopa horisont“, mis on programmi „Horisont 2020“ järglane. Selle vahendusel toetatakse mitmesugustes valdkondades nii organisatsioonide kui ka üksikisikute teadusprojekte.
VKEd Euroopa piirkondades
ELi ühtekuuluvuspoliitika eesmärk on vähendada varanduslikku kihistumist erinevate Euroopa piirkondade vahel. Selle keskmes on investeeringud piirkondadesse, linnadesse ja reaalmajandusse, et soodustada majanduskasvu ja töökohtade loomist. ELi ühtekuuluvuspoliitika tegeleb kliimamuutuste ja energiaimpordist sõltuvuse ning vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse vähendamisega.
VKEde toetamine on ühtekuuluvuspoliitika prioriteet. Iga ELi liikmesriik vastutab ühtekuuluvusfondist eraldatavate vahendite haldamise eest oma territooriumil.
Põllumajandussektori VKEde toetamine
Ühine põllumajanduspoliitika (ÜPP) teeb väikeettevõtjatele rahastuse kättesaadavaks järgmiste vahendite kaudu:
- koolipuuvilja-, -köögivilja ja -piima kava ja ELi põllumajandustoodete edendamine,
- Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondist eraldatavad otsetoetused,
- Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfond.
Muud VKEdele avatud rahastamisvõimalused
- Euroopa Komisjon pakub toetusi sellistele projektidele või organisatsioonidele, mis edendavad ELi huvisid. VKEd ja muud huvitatud isikud saavad esitada taotluse ELi rahastamisprogrammide raames korraldatud projektikonkurssidel. Euroopa Komisjon kasutab avalikke hankeid ka kaupade ja teenuste ostmiseks. Teenuseosutajad valitakse välja pakkumismenetlustega.
- Ettevõtjate ja ettevõtete toetamine arvukate ELi programmide raames toimub kohalike finantsasutuste kaudu. Portaal „Access to Finance“ aitab leida projektidele ELi vahenditest rahastust nt laenude, tagatiste, omakapitali rahastamise jm vormis.
- Euroopa tööhõive ja sotsiaalse innovatsiooni programmi mikrokrediidirahastu annab üksikisikutele kuni 25 000 euro suurusi laene väikeettevõtete loomiseks või arendamiseks.
- Euroopa Sotsiaalfond+ (ESF+) pakub VKEdele toetust, et aidata neil parandada oma konkurentsivõimet näiteks koolitustel osaledes.
- Euroopa Merendus- ja Kalandusfond (EMKF) võimaldab VKEdel saada suuremat toetust, sest valdav osa kalanduse ja vesiviljeluse valdkonna ettevõtjaid on VKEd.
- Kliimameetmete programm LIFE, mida haldab CINEA, aitab ettevõtjatel tuua turule oma keskkonnahoidlikke tooteid, tehnoloogiaid, teenuseid ja protsesse, rahastades nn turulähedasi projekte.
- Rahastamisvõimalused arenguvaldkonnas