Komisija pri svojem delu spoštuje različna načela: preglednost, etično ravnanje, enake možnosti, večjezičnost, digitalno preobrazbo in vpliv na okolje.
Preglednost
Komisija si prizadeva za krepitev zaupanja in odgovornosti, da državljanom, deležnikom in vsem zadevnim stranem omogoči dostop do točnih in celovitih podatkov. Zato objavlja informacije o posvetovanjih, registrih zastopnikov interesov, komitoloških odborih in svetovalnih strokovnih skupinah ter upravičencih do sredstev EU.
Za zagotovitev preglednosti lahko prebivalci EU dostopajo do dokumentov in jih pridobijo neposredno prek spleta, registrov in podatkovnih zbirk ali na podlagi posameznih zahtev.
Etika in dobro upravljanje
Komisarji in uslužbenci Komisije morajo delovati v javnemu interesu. Njihovo ravnanje urejajo načela in pravila etike in integritete.
Komisija se v svojih odnosih z javnostjo zavzema za zagotavljanje dobrega javnega upravljanja. Prizadeva si, da bi se pravica državljank in državljanov do dobrega upravljanja izvajala v praksi in da ne bi prišlo do kakršnih koli nepravilnosti.
Sodobno delovno okolje
Strategija evropske komisije na področju človeških virov vključuje vizijo sodobne in prožne organizacije, ki deluje na najvišji ravni v interesu vseh Evropejcev in Evropejk ter ponuja uspešno poklicno pot vrhunskim talentom iz vseh držav EU.
Komisija je s svojo digitalno strategijo vzpostavila okvir za stalno digitalno preobrazbo, s katerim spodbuja vizijo digitalne Komisije, ki vključuje in povezuje ljudi, podatke, procese in tehnologijo.
Evropska komisija je odločena, da bo imela vodilno vlogo pri prehodu na podnebno nevtralno družbo, in sicer z ambicioznim in realističnim načrtom za dosego podnebne nevtralnosti do leta 2030. V okviru evropskega podnebnega pakta se je zavezala, da bo postopoma zmanjšala emisije toplogrednih plinov za vsaj 60 % v primerjavi z letom 2005.
Na prvem mestu so ljudje – posodobitev Evropske komisije