Přejít na hlavní obsah

Jak podat stížnost na úrovni EU

Možnosti na úrovni EU

Dovolat se svých práv bývá zpravidla snazší v zemi, v níž žijete. Určité možnosti však máte i na úrovni Evropské unie.

Petiční výbor Evropského parlamentu

Podle článku 227 Smlouvy o fungování Evropské unie máte právo předložit ve věci uplatňování evropského práva petici Evropskému parlamentu. Petici lze předložit písemně nebo online na stránkách Evropského parlamentu. Další informace o peticích Evropskému parlamentu najdete na internetových stránkách věnovaných evropskému občanství a volnému pohybu občanů.

Evropská komise

Pokud se domníváte, že určité opatření (zákon, nařízení či správní úkon) přijaté zemí Evropské unie je v rozporu s právem Unie, můžete se obrátit na Evropskou komisi. Obrátit se na ni můžete i v případě, že země EU určité opatření či postup nezavedla.

Evropská komise je oprávněna zabývat se pouze stížnostmi na porušení evropských právních předpisů, kterého se měly dopustit orgány zemí Unie. Je-li předmětem stížnosti opatření, které učinila fyzická osoba či soukromoprávní subjekt (a nemůžete prokázat, že je do věci též zapojen orgán daného státu), budete muset problém řešit na vnitrostátní úrovni (u soudu nebo jinak). Evropská komise není oprávněna zabývat se případy, které se týkají pouze fyzických osob či soukromoprávních subjektů, tedy nikoli orgánů veřejné moci.

Pro občany bez právního vzdělání je někdy složité posoudit, který právní předpis Unie byl porušen. O nezávaznou radu můžete požádat na stránkách Vaše Evropa – Poradenství, a to i v češtině.

Evropský veřejný ochránce práv (ombudsman)

Pokud nejste spokojeni s tím, jak Evropská komise vaši věc vyřídila, můžete se obrátit na evropského veřejného ochránce práv (články 24 a 228 Smlouvy o fungování Evropské unie).

Jak administrativně postupovat při podávání stížnost k Evropské komisi

Stížnost musíte podat na standardním formuláři. To Komisi usnadní zpracování stížnosti, neboť formulář je strukturován tak, abyste v něm uvedli veškeré potřebné informace. Vyplnit jej můžete v kterémkoli úředním jazyce EU. Nezapomeňte uvést následující:

  • popište, jakým způsobem měly podle vás vnitrostátní orgány porušit unijní právo a který právní předpis EU konkrétně porušily
  • uveďte kroky, které jste v dané věci již podnikli.

Jak Evropská komise s vaší stížností naloží?

Stížnosti podané u Evropské komise se vyřizují následujícím způsobem:

  • Do 15 pracovních dnů vám Evropská komise potvrdí, že stížnost obdržela.
  • V případě, že jste k podání stížnosti nepoužili standardní formulář, vyzve vás Evropská komise k tomu, abyste svoji stížnost podali prostřednictvím tohoto formuláře znovu.
  • Během následujících 12 měsíců Evropská komise stížnost posoudí a rozhodne, zda proti státu EU zahájí formální řízení o nesplnění povinnosti.
  • Pokud se daný problém vyjeví jako velmi složitý, nebo pokud se bude muset Evropská komise s vámi nebo se třetí stranou spojit kvůli doplnění informací, může přijetí rozhodnutí trvat déle než 12 měsíců. V takovém případě o tom budete informováni.
  • Dojde-li Evropská komise k závěru, že vaše stížnost je opodstatněná, zahájí proti dotyčnému státu formální řízení o nesplnění povinnosti. V takovém případě vás o tom bude informovat a sdělí vám, jak se případ vyvíjí.
  • Během kontaktu s orgány země, proti němuž jste podali stížnost, Komise nebude uvádět vaši totožnost, pokud k tomu nedáte výslovný souhlas.
  • Jestliže Evropská komise shledá, že váš problém lze řešit účinněji prostřednictvím neformálních nebo mimosoudních prostředků, může navrhnout, aby byl případ předán příslušným útvarům.
  • Pokud Komise rozhodne, že se ve vašem případě nejedná o porušení unijního práva, sdělí vám to před uzavřením případu.
  • Uznáte-li to za vhodné, můžete Evropské komisi zaslat v kterémkoli okamžiku doplňující informace týkající se stížnosti nebo požádat o setkání s jejími zástupci.

Více o tom, jak Evropská komise komunikuje se stěžovateli: Sdělení o vztazích se stěžovatelem v případech uplatňování práva Unie.

Podání stížnosti online

Máte možnost vyplnit a odeslat online formulář pro podání stížnosti.

Podání stížnosti e-mailem nebo poštou

Chcete-li podat stížnost e-mailem nebo zaslat poštou, musíte vyplnit standardní formulář pro stížnost. Je k dispozici ve všech úředních jazycích EU. Instrukce najdete přímo ve formuláři.

Díky formuláři bude vaše stížnost lépe strukturovaná a bude obsahovat všechny důležité údaje. Vyplňujete-li formulář rukou, dbejte prosím na čitelnost uváděných informací.

Komise může dostávat e-maily od „certifikační e-mailové služby“ (např. [dot] [dot] [dot] atpec [dot] it ([dot][dot][dot][at]pec[dot]it)), ale z technických důvodů nemůžeme na certifikovanou e-mailovou adresu zasílat odpovědi. Ve formuláři stížnosti byste proto měli uvést standardní e-mailovou adresu anebo poštovní adresu, abychom vám mohli odpovědět.

16. KVĚTNA 2023
Formulář stížnosti na údajné porušení práva Unie členským státem

Zvláštní prohlášení o ochraně soukromí – vyřizování stížností týkajících se uplatňování práva EU

Formuláře zasílejte na následující adresu:

Commission européenne / Europese Commissie
Secretary-General
B-1049 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË

nebo

Zastoupení Evropské komise ve vaší zemi

 

icon info

Průzkum týkající se formuláře stížnosti na uplatňování práva EU členským státem

Tento průzkum se týká vašich zkušeností se standardním formulářem, jehož prostřednictvím můžete Komisi podat stížnost na to, jak členský stát uplatňuje právo EU.

Co pro vás Komise může udělat a co nemůže

Po důkladném přezkoumání skutkové podstaty vaší stížnosti Komise rozhodne, zda je třeba přijmout další opatření. Komise se může rozhodnout, že formální řízení o nesplnění povinnosti nezahájí, a to i tehdy, pokud se domnívá, že k porušení práva EU skutečně došlo. V některých případech lze problém řešit pomocí jiných vhodnějších mechanismů na úrovni EU nebo na vnitrostátní úrovni. To se týká zejména individuálních případů nesprávného uplatňování práva, které nevedou k problémům obecnější povahy a kdy neexistuje dostatek důkazů svědčících o obecné praxi, o nesouladu vnitrostátních právních předpisů s právními předpisy EU nebo o systematickém nedodržování práva EU. Pokud je v takových případech k dispozici účinná právní ochrana, Komise zpravidla stěžovatele odkáže na vnitrostátní úroveň (viz sdělení o vztazích se stěžovatelem v případech uplatňování práva Unie).
Například v roce 2017 Komise uzavřela řízení o nesplnění povinnosti a stížnosti týkající se hazardních her. Komise nepovažovala za nutné, aby své pravomoci k prosazování předpisů na podporu jednotného trhu EU v oblasti hazardních her online využila. Stížnosti týkající hazardních her mohou účinněji vyřídit vnitrostátní soudy než Komise.
Pokud však Komise zažaluje danou zemi u Soudního dvora a případ vyhraje, bude tato země muset přijmout veškerá nezbytná opatření k nápravě.
Pokud Komise předloží věc Soudnímu dvoru Evropské unie, může trvat několik let, než Soudní dvůr vynese rozsudek. Rozsudky Soudního dvora se od rozsudků vnitrostátních soudů liší. Soudní dvůr vynese rozsudek, v němž uvede, zda došlo k porušení práva Evropské unie. Nemůže však zrušit vnitrostátní předpis, který se neslučuje s právem Evropské unie, ani donutit veřejnou správu daného státu k tomu, aby vyhověla žádosti jednotlivce, ani nařídit dané zemi, aby osobě poškozené porušením práva Evropské unie vyplatila odškodné. Žádost o náhradu škody musí stěžovatelé podat u vnitrostátního soudu ve lhůtě stanovené vnitrostátními právními předpisy.

Hromadné stížnosti

Komise někdy dostává několik stížností podaných v téže věci proti témuž členskému státu (tzv. hromadné stížnosti). V takovém případě se Komise může rozhodnout, že bude se stěžovateli komunikovat prostřednictvím oznámení zveřejněných na těchto internetových stránkách. Tento specifický způsob komunikace umožňuje Komisi rychle reagovat a informovat dotčené osoby. Rovněž jí poskytuje příležitost zabývat se potenciálně širším veřejným zájmem o otázku vznesenou stěžovateli.

Jako první krok Komise zveřejní potvrzení o přijetí „hromadné stížnosti“. Stěžovatelé jsou poté informováni o tom, jakým způsobem se Komise rozhodla hromadnou stížnost řešit a jaké je konečné rozhodnutí.

Zvláštní prohlášení o ochraně soukromí – vyřizování stížností týkajících se uplatňování práva EU

Informace o rozhodnutích Komise ve věci nesplnění povinnosti se zveřejňují zde.