Przejdź do treści głównej

Inicjatywa na rzecz umocnienia praworządności w UE

W efekcie debaty publicznej i refleksji rozpoczętej w kwietniu 2019 r. Komisja wdrożyła działania służące umocnieniu praworządności w UE.

Umocnienie praworządności w Unii

Umocnienie praworządności w Unii jest i musi pozostać ważnym celem dla wszystkich. W komunikacie opublikowanym 17 lipca 2019 r. Komisja przedstawiła więc konkretne działania, których efektem ma być zwiększenie zdolności Unii do promowania i wspierania praworządności. Służyć temu ma tworzenie wspólnej kultury praworządności, zapobieganie związanym z nią problemom i skuteczne reagowanie w sytuacji, gdy takie problemy się pojawią. Komisja ustanowiła w tym celu cykliczny przegląd praworządności i wezwała instytucje unijne do przyjęcia skoordynowanego podejścia do tej kwestii.

 

Opinie zainteresowanych stron

3 kwietnia 2019 r. Komisja opublikowała komunikat pt. „Dalsze umacnianie praworządności w Unii”, w którym określiła trzy filary przyszłych działań – promowanie, zapobieganie i reagowanie – oraz zachęciła wszystkie zainteresowane strony do udziału w procesie refleksji nad kolejnymi krokami.

W odpowiedzi na komunikat Komisja otrzymała ponad 60 opinii od różnego rodzaju zainteresowanych stron, w tym od państw członkowskich, instytucji i organów unijnych, organizacji międzynarodowych i podmiotów politycznych, organów wymiaru sprawiedliwości i sieci sądowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, środowisk akademickich i stowarzyszeń przedsiębiorców.

W przeważającej większości tych opinii podkreślano, że umocnienie praworządności ma znaczenie dla przyszłości demokracji w Europie i że potrzebne jest usprawnienie działań na wszystkich etapach – promowania, zapobiegania i reagowania. Sprawozdanie podsumowujące zawiera przegląd nadesłanych propozycji. Dostępna jest także treść tych opinii, których autorzy wyrazili zgodę na ich udostępnienie.

Podsumowanie można znaleźć tutaj.

Spis autorów nadesłanych opinii znajduje się tutaj.

Z treścią dostępnych opinii można zapoznać się tutaj.

 

Badanie Eurobarometr

W kwietniu 2019 r. Komisja przeprowadziła we wszystkich państwach członkowskich badanie Eurobarometr, którego wyniki opublikowano wraz z komunikatem 17 lipca 2019 r. Wskazują one, że praworządność cieszy się ogromnym poparciem, a różnice między państwami członkowskimi są w tym zakresie niewielkie. Kluczowe zasady praworządności zostały uznane za ważne przez ponad 80 proc. obywateli we wszystkich państwach członkowskich. Wyniki badania Eurobarometr wskazują również wyraźnie, że zdaniem Europejczyków ważne jest, by praworządność była zapewniona w całej UE – 89 proc. respondentów opowiadało się za potrzebą przestrzegania praworządności we wszystkich innych państwach członkowskich UE. Okazało się przy tym, że ponad połowa Europejczyków nie czuje się wystarczająco dobrze informowana na temat podstawowych wartości UE. Pełne sprawozdanie można przeczytać tutaj.

Documents

7 SIERPNIA 2019
Komunikat Komisji „Umocnienie praworządności w Unii – Plan działania”

3 KWIETNIA 2019
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej i Rady „Dalsze umacnianie praworządności w Unii – Aktualna sytuacja i możliwe kolejne działania”

17 LIPCA 2019
Summary - stakeholder contributions

17 LIPCA 2019
Stakeholder contributions - List of contributors

17 LIPCA 2019
Stakeholder contributions

17 LIPCA 2019
Eurobarometer survey