Ugrás a fő tartalomra

Az EU bővítése

A bővítési politika célkeresztjében a tagjelölt országok és a potenciális tagjelöltek állnak. Egy ország számára a leendő uniós tagság kiváló ösztönző arra, hogy demokratikus és gazdasági reformokat vezessen be és vigyen véghez.

Intézkedések

Célok

  • A béke és a stabilitás megerősítése az EU határaihoz közel eső régiókban
  • Hozzájárulás a lakosság életminőségének javításához a határokon átívelő integráció és együttműködés révén
  • Az európai vállalatok és magánszemélyek jólétének növelése és lehetőségeinek bővítése 
  • Az Unióhoz csatlakozni kívánó országok reformjainak figyelemmel kísérése és támogatása, összhangban az EU értékeivel, jogszabályaival és normáival

Háttér

A bővítési folyamat során a Bizottság segítséget nyújt az EU-ba belépni kívánó országoknak, hogy teljesíteni tudják az előírt kritériumokat, és végre tudják hajtani az ehhez szükséges gazdasági és demokratikus reformokat.

A reformok eredményeinek tartósnak, fenntarthatónak és visszafordíthatatlannak kell lenniük.

Kik csatlakozhatnak?

Bármelyik európai ország benyújthat csatlakozási kérelmet az Unióhoz, feltéve, hogy tiszteletben tartja az EU demokratikus értékeit és elkötelezte magát azok érvényesítése mellett.

Felvételt csak olyan ország nyerhet az EU-ba, amely teljesíti a csatlakozási kritériumokat.

A csatlakozás folyamata

A csatlakozás folyamata három fő szakaszból áll. Mindegyik szakaszban az összes EU-ország jóváhagyására szükség van ahhoz, hogy az Unióhoz csatlakozni kívánó ország továbbléphessen a következő szakaszba, és végül az EU tagjává váljon.

A csatlakozás előfeltétele, hogy a tárgyalások és az azokat kísérő reformok a két fél jóváhagyása után lezáruljanak, és hogy az összes uniós ország beleegyezését adja a bővítéshez.

Tagjelölt országok

A jelenlegi tagjelölt országok:

Koszovó pedig potenciális tagjelölt

Dokumentumok

2018. JANUÁR 24.
EU Enlargement strategy

Kapcsolódó weboldal