Ugrás a fő tartalomra

Külügyek és biztonságpolitika

Az Európai Unió világszerte tevékeny szerepet vállal a békefenntartás, a diplomácia, a kereskedelem és a fejlesztési segélyezés terén. Az európai szomszédságpolitika keretében az EU arra törekszik, hogy szoros együttműködést alakítson ki a határai mentén fekvő országokkal.

Az EU támogatja az ENSZ arra irányuló törekvéseit, hogy új nemzetközi klímamegállapodás jöjjön létre, és számottevő pénzügyi támogatást nyújt azoknak a fejlődő országoknak, amelyek szembesülnek az éghajlatváltozás hatásaival.

A nemzetközi együttműködés során prioritást jelent a nemek közötti egyenlőség megteremtése annak érdekében, hogy a nők és a gyermekek életkörülményei világszerte javuljanak.

Az emberi jogok védelme céljából az EU politikai párbeszédet folytat a világ országaival, részt vesz multilaterális fórumok, köztük az ENSZ munkájában, és a segélyezést és a fejlesztési politikát is segítségül hívja az ügy érdekében.

Az Európai Unión belüli munkahelyteremtés és gazdasági növekedés szempontjából elengedhetetlenül fontos az Unión kívüli piacokhoz való hozzáférés. Az EU arra törekszik, hogy fenntartsa a piacok nyitottságát, továbbá hogy biztosítsa a kereskedelem folytonosságát és méltányosságát.

Az EU világszerte több helyszínen is kulcsfontosságú szerepet játszik a békeépítésben azáltal, hogy politikai, logisztikai és gazdasági támogatást biztosít a béke megteremtéséhez.