Przejdź do treści głównej
Artykuł prasowy5 czerwca 2024Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji SpołecznejCzas na przeczytanie: 2 min

Światowy Dzień Środowiska 2024

Biodiversity Belgium - Landscapes

 

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Środowiska, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1972 r. Jest to największe międzynarodowe wydarzenie związane z ochroną środowiska – biorą w nim udział miliony ludzi na całym świecie. Jest dziś ważną platformą promowania wiedzy o ochronie środowiska.

Ochrona środowiska jest jednym z priorytetów UE. Cele jej polityki obejmują ochronę środowiska i bioróżnorodności, wspieranie ludzkiego zdrowia i promowanie przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. W 2019 r. Komisja wprowadziła Europejski Zielony Ład – kompleksową strategię mającą na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 r.

Oto najważniejsze działania w ramach tej strategii:

  • Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych: wprowadzono przepisy umożliwiające osiągnięcie do końca tego dziesięciolecia redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomami z 1990 r.
  • Oddzielenie wzrostu gospodarczego od emisji: od 1990 r. nasza gospodarka wzrosła o blisko 70 proc., zaś emisje gazów cieplarnianych spadły o 32,5 proc.
  • Wspieranie rozwoju innowacyjnych technologii w celu ograniczenia emisji: dzięki aktowi w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie można przyspieszyć procesy wydawania pozwoleń na produkcję czystych technologii i wspierać europejskie przedsiębiorstwa w utrzymaniu konkurencyjności podczas przechodzenia na bardziej ekologiczne praktyki.
  • Zmniejszenie wpływu produkcji i konsumpcji żywności na środowisko: dzięki Planowi działania dotyczącemu gospodarki o obiegu zamkniętym normą stają się zrównoważone produkty, od elektroniki przez tekstylia, pojazdy, materiały budowlane po żywność.
  • Ochrona różnorodności biologicznej: w oparciu o sieć Natura 2000, największą na świecie sieć chronionych obszarów przyrodniczych, chroni się zasoby naturalne i powstrzymuje wymieranie zagrożonych gatunków i siedlisk.
  • Przeciwdziałanie ucieczce emisji: dzięki dostosowaniu cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 zapewnia się redukcję emisji niezależnie od tego, gdzie powstają, nawet poza granicami UE.
  • Ochrona ludzi przed zagrożeniami dla środowiska: przepisy UE gwarantują bezpieczną wodę pitną, czystą wodę w kąpieliskach, poprawę jakości powietrza i zmniejszenie hałasu, a także ograniczenie lub wyeliminowanie skutków szkodliwych chemikaliów.
  • Wspieranie ludzi i regionów dotkniętych ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi: wsparcie to pochodzi z Funduszu Solidarności UE.
  • Ochrona pracowników i społeczeństw znajdujących się w trudnej sytuacji: aby wesprzeć znajdujące się w trudnej sytuacji społeczności, które doświadczają trudności związanych z dostosowaniem się do nowej polityki ochrony środowiska, ustanowiono Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Społeczny Fundusz Klimatyczny.

Komisja niezmiennie podejmuje liczne działania na rzecz przekształcenia UE w czystą, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę, zgodnie z celami porozumienia paryskiego. Europejski Zielony Ład opiera się na czystej gospodarce o obiegu zamkniętym. Transformacja w kierunku czystej energii chroni ludzi i planetę, jest korzystna dla gospodarki i sprawiedliwa dla społeczeństw. 

Więcej informacji

Europejski Zielony Ład

Bilans Komisji Ursuli von der Leyen: Europejski Zielony Ład

Unijna polityka ochrony środowiska

Zielony Tydzień 2024

Informacje szczegółowe

Data publikacji
5 czerwca 2024
Autor
Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej