Przejdź do treści głównej
Artykuł prasowy12 czerwca 2024Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji SpołecznejCzas na przeczytanie: 2 min

Opracowanie planu realizacji paktu o migracji i azylu

Job hunting

 

Komisja przedstawiła dziś wspólny plan wdrażania paktu o migracji i azylu, aby zapewnić przygotowanie do czerwca 2026 r. wszystkich elementów aktów ustawodawczych. 

UE przyjęła wspólny europejski system zarządzania migracją i azylem, który wszedł w życie 11 czerwca 2024 r. Komisja prowadzi obecnie wspólne prace nad wdrożeniem uzgodnionych zasad. Do końca 2024 r. państwa UE będą musiały opracować krajowe plany wdrażania, w których przedstawią konkretne kroki i wyjaśnią, w jaki sposób przekształcą przepisy w działania.

Wspólny plan realizacji składa się z 10 elementów:

  1. Wspólny system informacji o migracji i azylu (Eurodac): umożliwia krajom UE stosowanie nowych zasad solidarności i odpowiedzialności i wspiera je w tym zakresie.
  2. Nowy system zarządzania migracjami na granicach zewnętrznych UE: umożliwia zarządzanie nielegalnym napływem obywateli państw trzecich oraz wprowadza szybkie i skuteczne procedury azylowe i powrotu, a także solidne gwarancje.
  3. Odpowiednie standardy recepcyjne: Stosowane wobec wnioskodawców w zależności od ich potrzeb. Na przykład wcześniejszy dostęp do rynku pracy, opieka zdrowotna w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego dla osób, którym przyznano ochronę międzynarodową, oraz większa ochrona rodzin, dzieci i wnioskodawców wymagających szczególnego traktowania.
  4. Sprawiedliwe, skuteczne i spójne procedury azylowe: usprawnienie procesu oceny i podejmowania decyzji w odniesieniu do poszczególnych wniosków o udzielenie azylu w całej Europie oraz wzmocnienie zabezpieczeń, praw i gwarancji dla osób ubiegających się o ochronę międzynarodową i osób, którym udzielono ochrony międzynarodowej.
  5. Skuteczne i sprawiedliwe procedury powrotu: unijna polityka migracyjna może być zrównoważona tylko wtedy, gdy osoby, które nie mają prawa pobytu w UE, będą skutecznie odsyłane.
  6. System sprawiedliwy i skuteczny: ustanowienie skutecznego i stabilnego podziału odpowiedzialności w całej Unii oraz ograniczenie zachęt do wtórnego przemieszczania się.
  7. Solidarność, która się sprawdza: po raz pierwszy w UE wprowadzono stały, prawnie wiążący, ale elastyczny mechanizm solidarnościowy, dzięki któremu żaden kraj UE nie zostanie pozostawiony samemu sobie w sytuacji presji.
  8. Gotowość, planowanie ewentualnościowe i reagowanie kryzysowe: budowanie większej odporności w kontekście zmian sytuacji migracyjnej, a także w ograniczaniu ryzyka występowania sytuacji kryzysowych.
  9. Nowe zabezpieczenia dla wnioskodawców i osób wymagających szczególnego traktowania: wzmożone monitorowanie praw podstawowych, zapewnienie skutecznych procedur i ochrona godności ludzkiej.
  10. Przesiedlenie, włączenie społeczne i integracja: zintensyfikowanie wysiłków na rzecz integracji i włączenia społecznego migrantów.

Pakt o migracji i azylu to wspólna europejska odpowiedź na migrację. Pakt umożliwia UE zarządzanie migracjami w sposób rzetelny i zrównoważony. Z jednej strony gwarantuje solidarność między krajami UE, a jednocześnie daje osobom przybywającym do UE pewność i jasność sytuacji, chroniąc przy tym ich prawa podstawowe. Komisja przedstawiła wniosek w sprawie paktu we wrześniu 2020 r., Parlament Europejski przyjął pakt w kwietniu 2024 r., a Rada w maju 2024 r. Instrumenty prawne paktu weszły w życie 11 czerwca 2024 r. i będą stosowane od czerwca 2026 r.

Więcej informacji

Odpowiedzialne zarządzanie migracjami

Pakt o migracji i azylu

Wspólny plan wdrażania

Pytania i odpowiedzi na temat paktu o migracji i azylu

Komunikat prasowy

Migracja i azyl

Pakt o migracji i azylu – zestawienie informacji

Czym jest europejski pakt o migracji i azylu? – film wideo

Informacje szczegółowe

Data publikacji
12 czerwca 2024
Autor
Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej