Направо към основното съдържание

Как се определят приоритетите

Комисията планира работата си и докладва за нея в годишен цикъл на стратегическо планиране и програмиране. Основните приоритети на Комисията се определят от председателя на Комисията на всеки 5 години.

Цялостна политическа стратегия

Цялостната политическа стратегия на ЕС се изготвя съвместно от неговите институции: Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия.

По-специално Европейският съвет (лидерите на всички държави от ЕС) предоставя насоки и общи политически приоритети.

Председателят на Комисията също определя политическите приоритети за своя мандат. На всеки 5 години в началото на мандата на всяка нова Комисия нейният председател посочва приоритетните области, върху които тя ще се съсредоточи през своя мандат. Тези области произлизат от стратегическата програма на Съвета и са резултат от дискусии с политическите групи в Европейския парламент.

Приоритети за периода 2019 — 2024 г.

Приоритетите на Комисията за 2019 — 2024 г. са посочени в политическите насоки на нейния председател. 

6 приоритета на Комисията за 2019 — 2024 г.

Реч за състоянието на Съюза

Всяка година председателят на Комисията се явява в Европейския парламент, за да представи в своята реч за състоянието на Съюза постигнатото от Комисията през предходната година и предстоящите приоритети или инициативи за следващата година.

Речи за състоянието на Съюза

Как се изпълнява стратегията

Годишният план за действие на Комисията

Въз основа на декларацията, представена от председателя на Комисията пред Европейския парламент, в работната програма на Комисията се излага план за действие за следващите 12 месеца. В него се описва как политическите приоритети ще бъдат превърнати в конкретни действия.

Останалите европейски институции и парламентите на страните членки също правят коментари по програмата.

Прочетете работната програма на Комисията

Планиране и докладване от ведомствата

Ведомствата на Комисията изготвят стратегически планове и планове за управление, в които се описва как ще допринасят за изпълнението на приоритетите на Комисията и се определят ясни цели и показатели за проследяване и отчитане на тази работа.

За всички важни законодателни и определящи политиката инициативи ведомствата на Комисията подготвят оценки на въздействието, за да анализират вероятните икономически, екологични и социални последствия от предложенията.

Списъкът с планираните инициативи на Комисията и списъкът с приетите от нея инициативи се актуализират редовно и се изпращат до останалите европейски институции, за да могат те по-добре да организират своите собствени дейности.

В края на бюджетната година всяко ведомство изготвя годишен отчет за дейността, в който се разглеждат постигнатите резултати по отношение на целите.

Тези отчети се събират в обобщаващ доклад до Европейския парламент и Съвета. От 2016 г. обобщаващият доклад се включва в годишния отчет за управлението и изпълнението на бюджета на ЕС.