Ugrás a fő tartalomra

EU–USA Kereskedelmi és Technológiai Tanács

A partnerség célkitűzései

Sixth Ministerial Meeting (4-5 April 2024)

Ötödik miniszteri szintű találkozó (2024. január 30–31.) 

Az EU–USA Kereskedelmi és Technológiai Tanács ötödik miniszteri szintű találkozóját a felek 2024. január 30–31-én, az egyesült államokbeli Washingtonban tartották. 

Az EU és az USA a következőkről állapodott meg: 

  • A zöld technológiák kereskedelmének fellendítése: folytatni fogják a munkát, melynek keretében feltérképezik, hogyan lehetne megkönnyíteni a zöld átállás szempontjából létfontosságú áruk és technológiák kereskedelmét, például a megfelelőségértékelés terén folytatott együttműködés megerősítése révén; 
  • Digitális technológiák: érdemi előrelépést fognak elérni a digitális kereskedelmi eszközök tekintetében, hogy csökkentsék a vállalkozásokra nehezedő bürokratikus terheket az Atlanti-óceán mindkét oldalán, és javítsák az eljárásokat a befektetések átvilágítása, az exportellenőrzés, a külföldre irányuló beruházások és a kettős felhasználású innováció terén; 
  • Kritikus fontosságú nyersanyagok: fokozni fogják a koordinációt a félvezetőgyártáshoz elengedhetetlen kritikus fontosságú nyersanyagok rendelkezésre állásával kapcsolatban. 

Az EU és az USA üdvözölte továbbá a 6G-re vonatkozó ágazati ütemtervet, amely meghatározza az irányadó elveket és a következő lépéseket e kulcsfontosságú technológia fejlesztése terén. A felek a G7-ek által elfogadott, mesterséges intelligenciára vonatkozó nemzetközi vezérelveket és az MI-fejlesztőkre vonatkozó önkéntes magatartási kódexet is üdvözölték. Megállapodtak abban is, hogy folytatják a mesterséges intelligencia nemzetközi irányításával kapcsolatos együttműködést. 

A találkozó alkalmából kerekasztal-beszélgetésre is sor került a félvezető-ellátási lánc témájában. A rendezvényen a résztvevők megvitatták az elavult félvezetők ellátási láncaival kapcsolatos fejleményeket és az ezen a területen kialakítható együttműködés kereteit.

Együttműködési területek

2021. szeptember 29-én, Pittsburghben (USA) tartott alakuló ülésén a Kereskedelmi és Technológiai Tanács öt kulcsfontosságú együttműködési területről állapodott meg:

  • Exportellenőrzések
  • Közvetlen külföldi befektetések átvilágítása
  • Biztonságos ellátási láncok (különösen a félvezetők tekintetében)
  • Technológiai szabványok, a mesterséges intelligencia területén folytatott együttműködést is ideértve
  • Globális kereskedelmi kihívások

További információk

A munkavégzés módja

A Kereskedelmi és Technológiai Tanács munkacsoportokból áll, melyeket az érintett szervezeti egységek, szolgálatok vagy ügynökségek irányítanak, egyes munkacsoportok esetében közösen. A munkacsoportok feladata az, hogy megvalósítsák a gyakorlatban az intézkedéseket, melyekről politikai döntés született, és összehangolják a szakmai munkát.

A kezdetben létrehozott tíz munkacsoport szakterületei a következők:

1. Együttműködés a technológiai szabványok terén
2. Éghajlat és tiszta technológia
3. Biztonságos ellátási láncok
4. IKT-biztonság és -versenyképesség
5. Adatkormányzás és technológiai platform
6. A biztonságot és az emberi jogokat veszélyeztető technológiai visszaélések elleni fellépés
7. Együttműködés az exportellenőrzések területén 
8. Együttműködés a befektetések átvilágítása terén     
9. A kkv-k digitális technológiákhoz való hozzáférésének és a digitális technológiák kkv-k általi használatának előmozdítása
10. Globális kereskedelmi kihívások

Háttér-információk

A 2021. június 15-i brüsszeli EU–USA csúcstalálkozón Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke bejelentette, hogy létrejön az EU–USA Kereskedelmi és Technológiai Tanács.

A testület politikai szinten rendszeresen ülésezik és irányt szab a két fél együttműködésének az érintett területeken. A tanács üléseinek társelnökei az EU részéről Margrethe Vestager, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke és az EU versenypolitikáért felelős biztosa, valamint Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke és az EU kereskedelmi biztosa, az USA részéről pedig Antony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere, Gina Raimondo, az Egyesült Államok kereskedelmi minisztere és Katherine Tai külkereskedelmi képviselő.

Ezzel párhuzamosan az EU és az USA közös technológiai versenypolitikai párbeszédet indított, amelynek középpontjában technológiai ágazatokra irányuló közös megközelítések kidolgozása, valamint a versenypolitika és a végrehajtás terén folytatott együttműködés megerősítése áll majd.

Időrendi áttekintés

  1. Spring 2024

    Next meeting of the EU-US Trade and Technology Council in Belgium

  2. 30-31 January 2024

    Fifth ministerial-level meeting takes place in Washington DC, USA 

  3. 30-31 May 2023

    Fourth ministerial-level meeting takes place in Luleå, Sweden 

  4. 5 December 2022

    Third ministerial-level meeting takes place in College Park, Maryland (USA)

  5. 15-16 May 2022
  6. 18 October 2021

    Commission launches consultation platform for stakeholder's involvement to shape transatlantic cooperation

  7. 29 September 2021

    Inaugural ministerial-level meeting is held in Pittsburgh, USA

  8. 2021. június 15.

    A brüsszeli EU–USA csúcstalálkozón döntés születik a Kereskedelmi és Technológiai Tanács létrehozásáról

Dokumentumok

 

2023. MÁJUS 31.
Factsheet - Fourth ministerial meeting: Key outcomes
2022. DECEMBER 4.
Factsheet - Technology outcomes of the TTC of December 2022
2022. DECEMBER 5.
EU-US Trade and Technology Council: 3rd Ministerial meeting - Trade outcomes
2022. MÁJUS 12.
Factsheet: EU-US Trade and Technology Council - Second Ministerial Meeting