Европейският съюз и Съединените щати са партньори, които са твърдо решени да стимулират цифровата трансформация и да си сътрудничат в областта на новите технологии, основани на техните общи демократични ценности, включително зачитането на правата на човека.
Съветът по търговия и технологии ЕС—САЩ служи за Съединените щати и Европейския съюз като форум за координиране на подходите по основни глобални търговски, икономически и технологични въпроси и за задълбочаване на трансатлантическата търговия и икономическите отношения въз основа на тези общи ценности. Той бе създаден по време на срещата на върха ЕС-САЩ на 15 юни 2021 г. в Брюксел.
Цели на партньорството
Чрез Съвета ЕС и САЩ работят заедно за:
- гарантиране, че търговията и технологиите служат на нашите общества и икономики, като същевременно отстояваме общите си ценности.
- укрепване на технологичното и промишленото ни лидерство
- увеличаване на двустранната търговия и инвестиции
На 4 и 5 април 2024 г. в Льовен (Белгия) се проведе шестото министерско заседание на Съвета по търговия и технологии ЕС—САЩ. Постигнато бе съгласие относно:
1. Развитие на трансатлантическото сътрудничество в областта на ИИ, 6G, критичните и нововъзникващите технологии
- Изкуствен интелект: беше потвърден ангажиментът за основан на риска подход към ИИ и подкрепа за безопасни и надеждни технологии за ИИ, които ще помогнат за намирането на решения на глобални предизвикателства, и беше обявен нов диалог между Службата на ЕС по ИИ и Института на САЩ за безопасност на ИИ.
- 6G: беше приета обща визия за 6G, в която се определят ръководните принципи за тази технология, и беше подписана административна договореност за сътрудничество в областта на научните изследвания.
- Полупроводници: срокът на действие на двете административни договорености за изграждане на устойчиви вериги за доставки на полупроводници беше удължен с три години.
- Стандарти за нововъзникващи технологии: беше публикуван сравнителен доклад относно цифровата самоличност с цел идентифициране на възможностите за трансатлантическа оперативна съвместимост и трансгранично използване на цифрови самоличности.
2. Улесняване на търговията на трансатлантическия пазар и повишаване на нейната устойчивост и сигурност
- Устойчивост на търговията: беше потвърдено значението на Трансатлантическата инициатива за устойчива търговия и беше постигнато съгласие за публикуването на съвместен каталог на най-добрите практики в областта на екологосъобразните обществени поръчки, за да се ускори осъществяването на финансирани с публични средства проекти за устойчивост.
- Улесняване на търговията: беше постигнато съгласие за подпомагане на използването на цифрови инструменти в търговията и бяха координирани и съгласувани техническите стандарти за системите за електронно фактуриране.
- Чиста енергия: беше приветствано публикуването на препоръки за по-голяма трансатлантическа съвместимост на инфраструктурата за зареждане на електрически превозни средства.
- Минерали от критично значение: беше отбелязан напредък в преговорите по споразумение за критичните минерали с цел укрепване на веригите на доставки между ЕС и САЩ на минерали от критично значение за акумулаторните батерии за електрически превозни средства и беше приветствано стартирането на Форума за партньорство за сигурността на минералите.
- Икономическа сигурност: отново беше изразена споделената загриженост относно предизвикателствата, породени от използването на икономическа принуда и непазарни практики от трети държави, беше взето решение за продължаване на усилията за намаляване на риска и диверсифициране на търговските и инвестиционните отношения, както и за продължаване на работата за улесняване на сигурната търговия с високотехнологични продукти.
3. Защита на правата на човека и ценностите в променящата се геополитическа цифрова среда
- Насилие, основано на пола: беше разработен набор от съвместни принципи относно основаното на пола насилие в рамките на онлайн платформите.
- Демокрация и права на човека: беше потвърдена подкрепата за демокрациите по света и за борбата с чуждестранното манипулиране на информация и вмешателство и бяха публикувани съвместни препоръки за действия на онлайн платформите за защита на защитниците на правата на човека онлайн.
- Данни: беше поет ангажимент за улесняване на достъпа до данни от онлайн платформите и беше публикуван доклад относно механизмите за достъп на изследователи до такива данни.
Съвместно изявление на Съвета по търговия и технологии ЕС-САЩ, 5 април 2024 г.
Области на сътрудничество
На учредителното си заседание на 29 септември 2021 г. в Питсбърг, САЩ, Съветът постигна съгласие по пет ключови области на сътрудничество:
- Контрол върху износа
- Скрининг на преките чуждестранни инвестиции
- Сигурни вериги на доставки (особено по отношение на полупроводниците)
- Технологични стандарти, включително сътрудничество в областта на изкуствения интелект
- Глобални търговски предизвикателства
Начин на работа
Съветът се състои от работни групи, ръководени самостоятелно или съвместно от съответните ведомства, служби или агенции, с цел привеждане в изпълнение на политическите решения и координиране на техническата работа.
Първоначално Съветът включваше десет работни групи:
1. Сътрудничество в областта на технологичните стандарти |
2. Климат и чисти технологии |
3. Сигурни вериги на доставки |
4. Сигурност и конкурентоспособност на ИКТ |
5. Управление на данни и технологични платформи |
6. Злоупотреба с технологии, застрашаваща сигурността и правата на човека |
7. Сътрудничество в областта на контрола върху износа |
8. Сътрудничество за скрининг на инвестициите |
9. Насърчаване на достъпа и използването на цифрови технологии от страна на МСП |
10. Глобални търговски предизвикателства |
Контекст
На срещата на върха между САЩ и ЕС в Брюксел на 15 юни 2021 г. председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президентът на Съединените щати Джо Байдън поставиха началото на Съвета по търговия и технологии ЕС-САЩ.
Съветът заседава периодично на политическо равнище, за да ръководи сътрудничеството, като се председателства съвместно от изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия и комисар по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестегер и изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия и комисар по въпросите на търговията Валдис Домбровскис, от страна на ЕС; и държавния секретар на САЩ Антони Блинкен, министъра на търговията на САЩ Джина Раймондо, и търговския представител на САЩ Катрин Тай, от страна на САЩ.
Успоредно с това ЕС и САЩ създадоха съвместен диалог по политиката за конкурентоспособност в областта на технологиите, който ще се съсредоточи върху разработването на общи подходи и засилването на сътрудничеството във връзка с политиката в областта на конкуренцията и правоприлагането в технологичните сектори.
Хронология
- 4—5 април 2024 г.
Шестото министерско заседание се провежда в Льовен, Белгия
- 30—31 януари 2024 г.
Петото министерско заседание се провежда във Вашингтон, САЩ
- 30-31 май 2023 г.
Четвъртото министерско заседание се провежда в Лулео, Швеция
- 5 декември 2022 г.
Третото министерско заседание се провежда в Колидж Парк, Мериленд (САЩ)
- 15-16 май 2022 г.
Второто министерско заседание се провежда в Париж
- 18 октомври 2021 г.
Комисията стартира платформа за консултации с участието на заинтересовани страни с цел оформяне на трансатлантическото сътрудничество
- 29 септември 2021 г.
Първото министерско заседание се провежда в Питсбърг, САЩ
- 15 юни 2021 г.
Съветът е създаден на срещата на върха ЕС-САЩ в Брюксел.
Документи
- 5 AПРИЛ 2024 Г.
- 31 MАЙ 2023 Г.
- 4 ДЕКЕМВРИ 2022 Г.
- 5 ДЕКЕМВРИ 2022 Г.
- 12 MАЙ 2022 Г.