Ugrás a fő tartalomra

2020. március–augusztus

Böngésszen a legfontosabb hírek (2020. március – augusztus) között

series of test tubes in a drawer

2020. augusztus 31. – Globális fellépés a koronavírus ellen: a Bizottság csatlakozik a Covid19 elleni vakcinához való globális hozzáférést célzó eszközhöz

Annak érdekében, hogy felgyorsuljon a Covid19-oltóanyagok kifejlesztése és gyártása, és mindenki, akinek szüksége van rá, minél hamarabb oltást kaphasson, a Bizottság csatlakozik a Covid19 elleni vakcinához való globális hozzáférést célzó új eszközhöz (COVAX). A COVAX irányítását közösen látja el az Oltóanyag- és Védőoltási Világszövetség (GAVI), a járványügyi felkészüléssel kapcsolatos újításokkal foglalkozó koalíció (CEPI), valamint a WHO. Ursula von der Leyen bizottsági elnök a következőket nyilatkozta: „Eddig közel 16 milliárd eurót ajánlottak fel garanciák formájában, és a legtehetségesebb kutatók és szervezetek munkálkodnak az egyetemes közkincset képező oltóanyagok, tesztek és kezelések biztosításán. A Bizottság ma jelenti be, hogy 400 millió EUR összeggel járul hozzá a COVAX-hoz, elősegítve az oltóanyagokhoz való hozzájutást.”

Commissioner Kyriakides signing the first contract with the company AstraZeneca

2020. augusztus 27. – Az Európai Bizottság hivatalosan is aláírja az első szerződést az AstraZeneca vállalattal

Az AstraZeneca és az Európai Bizottság hivatalos aláírását követően hatályba lépett az első szerződés, amelynek megkötéséről a Bizottság az uniós tagállamok nevében egy gyógyszeripari vállalattal folytatott tárgyalásokat. Ursula von der Leyen bizottsági elnök a következőket nyilatkozta: „A Bizottság szünet nélkül dolgozik azon, hogy a lehető leghamarabb a Covid19 elleni biztonságos és hatásos oltóanyaghoz juttassa az uniós polgárokat. Az AstraZeneca vállalattal kötött szerződés hatálybalépése jelentős mozzanatnak számít e tekintetben. Várakozással tekintek a potenciális oltóanyagokból álló portfóliónk bővítése elé, amit további gyógyszeripari vállalatokkal kötött szerződések, valamint a nemzetközi partnereinkkel a védőoltásokhoz való egyetemes és méltányos hozzáférés érdekében folytatott együttműködés révén fogunk megvalósítani.”

Two men in a workshop

2020. augusztus 25. – Az Európai Bizottság 87,3 milliárd euró pénzügyi támogatást javasol 16 tagállamnak a SURE keretében

A Bizottság augusztus 24-én és 25-én javaslatokat terjesztett be a Tanácshoz, amelyekben azt indítványozta, hogy az EU a szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatokat mérséklő ideiglenes támogatást nyújtó európai eszközből (SURE) 87,3 milliárd euró összegű pénzügyi támogatást adjon 16 tagállamnak, a csökkentett munkaidős foglalkoztatás támogatása és a megélhetés garantálása céljából. Ezekről az országokról van szó: Belgium, Bulgária, a Cseh Köztársaság, Görögország, Spanyolország, Horvátország, Olaszország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Málta, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia és Portugália. A cél a munkavállalók és a vállalkozások megsegítése. A javaslatok elfogadása után az EU kedvezményes feltételekkel fog hiteleket nyújtani az eszközből, hogy támogassa a csökkentett munkaidőre vonatkozó nemzeti programokat, különös tekintettel az önfoglalkoztatókra. Ursula von der Leyen bizottsági elnök a következőket nyilatkozta: „Minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk a munkahelyek megőrzéséért, hogy az emberek megélhetése ne kerüljön veszélybe. A mai nap fontos lépést jelent e tekintetben”

researcher in a laboratory

2020. augusztus 20. – Az Európai Bizottság a CureVac vállalattal folytatott újabb tárgyalások révén bővíti a jövőbeli oltóanyag-portfóliót

Az Európai Bizottság tájékozódási célú megbeszéléseket folytatott a CureVac nevű gyógyszeripari vállalattal a Covid19 elleni oltóanyag esetleges beszerzéséről. Ha a CureVac vakcinája biztonságosnak és hatékonynak bizonyul, a tagállamok lehetőséget kapnak majd arra, hogy megvegyék azt, illetve tervbe van véve, hogy a Bizottság 225 milliós kezdeti adagot vásárol a tagállamok nevében. Ursula von der Leyen bizottsági elnök a következőket nyilatkozta: „A Bizottság eleget tesz azon ígéretének, hogy mihamarabb biztonságos és hatékony oltóanyaggal lássa el a lakosságot. Hamarosan megállapodást kötünk a CureVac nevű innovatív európai vállalattal, amely korábban uniós támogatást kapott abból a célból, hogy oltóanyagot állítson elő Európában.

A scientist at work in a lab

2020. augusztus 14. – Az Európai Bizottság megköti az első megállapodást az AstraZenecával egy lehetséges oltóanyagról

Az Európai Bizottság a mai napon megkötötte az első megállapodást az AstraZeneca gyógyszeripari vállalattal a Covid19 elleni potenciális oltóanyag beszerzése tárgyában. A Bizottság elfogadta annak a szerződéses keretnek az alapját, amely lehetővé teszi az AstraZeneca által fejlesztett 300 millió – és további opcionális 100 millió – adag oltóanyagnak a tagállamok nevében történő megvásárlását, amint bebizonyosodik, hogy az oltóanyag biztonságos és hatékony a Covid19-cel szemben. Ursula von der Leyen bizottsági elnök a következőket nyilatkozta: „Az Európai Bizottság intenzív tárgyalásai továbbra is eredményeket hoznak. A mai megállapodás az Európai Bizottság által kidolgozott oltóanyag-stratégia végrehajtásának első sarokköve.”

Researcher working on vaccine

2020. augusztus 13., csütörtök – A Bizottság lezárja a jövőbeli vakcina beszerzésére irányuló további tárgyalásokat

Az Európai Bizottság tájékozódási célú megbeszéléseket folytatott a Johnson & Johnson vállalattal a koronavírus ellen várhatóan hatékony oltóanyag beszerzéséről. A tervezett szerződés lehetővé tenné a tagállamok számára egy 200 millió adagot tartalmazó kezdeti mennyiség megvásárlását, amennyiben a vakcina biztonságosnak és hatékonynak bizonyul a Covid19-cel szemben.

Ursula von der Leyen bizottsági elnök a következőket nyilatkozta: „Mind a polgárok élete, mind a gazdaságunk szempontjából elengedhetetlen, hogy biztonságos és hatékony oltóanyag álljon rendelkezésünkre a koronavírus ellen. A mai tárgyalások közelebb visznek minket ennek megvalósításához. A Bizottság a tagállamokkal és a gyógyszeripari vállalatokkal szoros együttműködésben minden erőfeszítést megtesz annak érdekében, hogy aktívan hozzájáruljon e cél eléréséhez.”

Research lab

2020. augusztus 11. – Az EU 128 millió euróval finanszíroz 23 új kutatási projektet

A Bizottság a koronavírus-világjárványra válaszul 128 millió euróval támogat 23 új kutatási projektet. A finanszírozásra kiválasztott projektek 40 uniós és nem uniós ország mintegy 347 kutatócsoportjának részvételével valósulnak meg. A kezdeményezés keretében 16 nem uniós országból 34 résztvevő is kap támogatást. Az egyes projektek különbözőképp lépnek fel a világjárvánnyal és annak következményeivel szemben: megerősítik az ipari gyártókapacitást, orvosi technológiákat és digitális eszközöket fejlesztenek ki, illetve javítják a pandémia társadalmi-gazdasági hatásaira vonatkozó ismereteinket. A Bizottság a koronavírus elleni globális fellépés keretében adománygyűjtést indított, amely során maga 1,4 milliárd euró összegű vállalást tett. A Horizont 2020 kutatási és innovációs program keretében nyújtott uniós finanszírozás e felajánlás részét képezi. A szóban forgó kutatási projektek kiegészítik a diagnosztikai eljárások, a kezelések és az oltóanyagok fejlesztésére irányuló korábbi erőfeszítéseket.

Sanofi talks

2020. július 31. – A Bizottság lezárja a koronavírus elleni jövőbeli vakcina beszerzésére irányuló tárgyalásokat

Az Európai Bizottság tájékozódási célú megbeszéléseket folytatott a Sanofi nevű gyógyszergyárral a Covid19-vakcina beszerzéséről (ha lesz). Az elképzelések szerint ha bebizonyosodik, hogy a Sanofi által kifejlesztett oltóanyag biztonságos és hatékony, a Bizottság 300 millió adag vakcinát szerezhet be az uniós tagállamok számára. Ursula von der Leyen bizottsági elnök a következőket nyilatkozta: „Az Európai Bizottság minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy minél hamarabb biztonságos vakcina álljon az európaiak rendelkezésére. A Sanofival a mai napon elért eredmények az oltóanyagra vonatkozó jóval szélesebb körű stratégia első fontos sarokkövét jelentik. Tárgyalásokat folytatunk más vállalatokkal is, hiszen ma még nem lehet tudni, melyik vakcina lesz a legjobb. Európa készen áll beruházni több ígéretes oltóanyagba is.

scientist

2020. július 29. – Az Európai Bizottság hozzáférést biztosít a Covid19 kezelésére szolgáló remdesivirhez az Unióban

A Bizottság 63 millió euró értékű szerződést írt alá a Gilead gyógyszeripari vállalattal a Veklury elnevezésű gyógyszer (melynek hatóanyaga a remdesivir) terápiás kiszereléseinek biztosításáról. A Veklury az első, uniós szinten engedélyezett gyógyszer a Covid19 kezelésére. Augusztus elejétől a Bizottság koordinálásával és támogatásával Veklury-készletek állnak majd a tagállamok és az Egyesült Királyság rendelkezésére. A készletek mintegy 30 ezer súlyos Covid-beteg kezelését teszik lehetővé. A Bizottság emellett közös közbeszerzés kiírásán dolgozik, hogy beszerezze a további szükségleteket kielégítő adagokat a gyógyszerből.

handshake

2020. július 27. – A Bizottság felhívást tesz közzé uniós régiók közötti innovatív reagálási és helyreállítási partnerségek kialakítására

A Bizottság – annak érdekében, hogy támogassa a koronavírus elleni fellépést és a járvány utáni helyreállítást, és hogy segítsen a régióknak megragadni a kínálkozó lehetőségeket – részvételi szándék kifejezésére való felhívást tesz közzé régiók közötti innovációs projektekre az alábbi négy témában: a gyógyászati értéklánc fejlesztése, az orvosi hulladék biztonsága és kezelése, fenntartható és digitális turizmus, valamint a hidrogéntechnológiák kifejlesztése a sok szén-dioxidot kibocsátó régiókban. A négy tematikus partnerség kialakítására fordítható teljes költségvetés 400 ezer euró (partnerségenként legfeljebb 100 ezer euró), melynek forrása az Európai Regionális Fejlesztési Alap. A felhívás 2020. szeptember 7-ig tart.

Ursula von der leyen

2020. július 23. – Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke az Európai Parlamentben: „Ha összefogunk, most esélyünk nyílik arra, hogy történelmi jelentőségű tettet hajtsunk végre Európában.”

Miután az Európai Tanács megállapodásra jutott az európai helyreállítási tervről, Ursula von der Leyen bizottsági elnök az Európai Parlamentben tartott beszédében a következőket mondta: „Pénzügyi mozgásterünk ezzel óriásira nőtt, minden korábbinál nagyobb – 1,8 billió euró áll a rendelkezésünkre. A Next Generation EU lendületet fog adni a zöld és a digitális átállásnak. A Next Generation EU és az uniós költségvetés 30%-át éghajlat-politikai intézkedésekre fogjuk fordítani. A Next Generation EU a világ egyik legnagyobb beruházás- és reformösztönző eszköze lehet, mely lehetővé teszi a beruházásokat az 5G-hálózat kiépítésébe, a mesterséges intelligencia fejlesztésébe, az ipari digitalizációba, a megújuló energiaforrások bővítésébe, valamint a fenntartható közlekedésbe és az energiahatékony épületekbe. Határozottan kiállunk a jogállamiság tiszteletben tartása mellett, és mivel az Európai Uniót érintő európai beruházásokról van szó, elengedhetetlen, hogy az Európai Parlament kulcsszerepet játsszon a folyamatban.”

budget

2020. július 21. – Az uniós vezetők egyezségre jutnak a helyreállítási tervről és az EU 2021–2027-es hosszú távú költségvetéséről

Négy napon és éjszakán át tartó maratoni tárgyalássorozat után az EU-országok vezetői megállapodtak az európai helyreállítási tervről. A következő hét évre szóló hosszú távú uniós költségvetés több mint 50%-a és a Next Generation EU helyreállítási eszköz – összesen mintegy 1,8 billió euró – korunk kihívásaira választ adó nagyszabású intézkedéseket tesz lehetővé. Helyre fogja hozni a koronavírus okozta károkat és munkahelyeket fog teremteni. Európát a fenntartható és a sokkhatásoknak ellenálló fellendülés pályájára állítja, megnyitva egyben az utat a gazdaság kizöldítése és a digitális átállás előtt. Ursula von der Leyen elnök így nyilatkozott: „Most már jó esély van arra, hogy Európa megerősödve kerüljön ki a válságból. Ma történelmi lépést tettünk, melyre mindannyian büszkék lehetünk. A következőkben az Európai Parlamenttel karöltve mindent meg fogunk tenni azért, hogy a megállapodás életbe léphessen.”

testing lab image

2020. július 15. – A Bizottság megerősíti a felkészültséget az esetleges újabb koronavírus-járványra

A Bizottság azonnali rövid távú intézkedéseket javasol az EU egészségügyi felkészültségének javítására arra az esetre, ha kiújul a koronavírus-járvány. Így életeket lehet menteni, és el lehet kerülni a gazdaság újbóli befagyasztását. A tesztelés, a kontaktkövetés, a jobb népegészségügyi felügyelet, valamint a védőeszközökhöz, gyógyszerekhez és orvostechnikai eszközökhöz való szélesebb körű hozzáférés alapvetően fontos ahhoz, hogy gyorsan és eredményesen fel tudjunk lépni az esetleges újabb járvánnyal szemben. Közleményében a Bizottság intézkedéseket javasol arra is, hogyan lehetne enyhíteni azt a terhet, amelyet a szezonális influenza gyakorol az egészségügyi rendszerekre, és miként lehetne fokozni a társadalom legveszélyeztetettebb tagjainak védelmét, továbbá más, nem gyógyászati jellegű intézkedéseket is felvázol.

Ursula von der Leyen, President of the European Commission speeking at the European Parliament

2020. július 8. – Ursula von der Leyen elnök: megerősödve kerülhetünk ki ebből a válságból

Az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét július 1-jétől Németország tölti be. Ursula von der Leyen bizottsági elnök a stafétaváltás alkalmából felszólalt az Európai Parlamentben, és beszédében többek között a következőket említette: „A szolidaritás azt jelenti, hogy azok, akiknek szükségük van rá, több segítséget kapnak. A Next Generation EU keretében a beruházások az országspecifikus ajánlásokon alapuló reformoktól függnek. Minden tagállamnak van tennivalója. Ha megerősödve akarunk kikerülni ebből a válságból, mindannyiunknak érdemi előrelépést kell tennünk. Ezt várja tőlünk Európa lakossága. A gazdasági helyreállítás elválaszthatatlan az európai zöld megállapodástól, a digitalizációtól és az ellenálló képességünk növelésének szükségességétől. A Next Generation EU mellett nem hagyhatjuk figyelmen kívül a hétéves uniós költségvetést sem. A Next Generation EU a jelenlegi válság kezelésére korlátozódik, ám a hosszú távú költségvetés azt követően is az uniós intézkedések megvalósításának legfontosabb eszköze marad. Ezeken a szakpolitikai területeken az egységes európai fellépés valódi hozzáadott értéket nyújt, a siker záloga pedig a robusztus hétéves finanszírozási keret.”

money euros

2020. július 7. – 2020. nyári gazdasági előrejelzés: eltérő mértékű fellendülés várható 2020 második felében

Mind uniós, mind nemzeti szinten gyors és átfogó szakpolitikai válaszintézkedések valósultak meg a koronavírus okozta válság kezelésére, ám a 2020. nyári gazdasági előrejelzés szerint az uniós gazdaság idén még így is mély recesszióra számíthat. Mivel a korlátozó intézkedések feloldása a Bizottság tavaszi előrejelzésében feltételezettnél visszafogottabb ütemben halad, a válság a vártnál erőteljesebb hatást fog gyakorolni a 2020. évi gazdasági tevékenységre. Az EU gazdasága a várakozások szerint 2020-ban 8,3%-kal zsugorodik, majd azt követően, 2021-ben 5,8%-kal fog bővülni. Az euróövezet gazdasága 2020-ban 8,7%-os visszaesést fog elkönyvelni, 2021-ben pedig várhatóan 6,1%-os mértékben fog növekedni. Mindazonáltal a májusra és júniusra vonatkozó első adatok arra engednek következtetni, hogy a legrosszabbon talán már túlvagyunk. A helyreállítás az év második felében várhatóan lendületet kap, bár a hiányosságok és a tagállamok közötti egyenlőtlenségek továbbra is fennmaradnak.

A female working wearing a fluorescent vest talking to her co-workers
©️ European Union, 2017 / Source: EC - Audiovisual Service

2020. július 1. – Ifjúsági foglalkoztatási támogatás: híd a munkahelyekhez az európaiak következő generációja számára

A koronavírus-járvány idején még hangsúlyosabbá vált, hogy mennyire nehéz a fiataloknak megvetniük a lábukat a munkaerőpiacon. Márpedig Európa fiataljai megérdemlik, hogy maradéktalanul kiaknázhassák a kontinensünk kínálta legjobb lehetőségeket. A Bizottság intézkedéseket hoz annak biztosítására, hogy az európaiak következő nemzedéke is jólétben élhessen, egyszersmind hozzájáruljon Európa környezetkímélőbbé és digitálisabbá tételéhez. Javaslatot nyújt be az ifjúsági garancia megerősítésére, az EU-beli szakképzés jövőre való felkészítésére, a tanulószerződéses gyakorlati képzések ismételt ösztönzésére, és a fiatalok foglalkoztatására irányuló egyéb intézkedéseket is támogat. A Bizottság azt várja a tagállamoktól, hogy legalább 22 milliárd eurót fordítsanak az ifjúsági foglalkoztatás támogatására.

Global response event

2020. június 27. – A „Globális fellépés a koronavírus ellen” kampány részeként szervezett donorkonferencián újabb 6,15 milliárd euró gyűlt össze

A „Globális cél: együtt a jövőnkért” elnevezésű adománygyűjtő csúcson, melyre Ursula von der Leyen bizottsági elnök és a Global Citizen szervezésében június 27-én került sor, 6,15 milliárd eurót sikerült előteremteni. A források azt hivatottak elősegíteni, hogy a koronavírus-járvány elleni küzdelem keretében oltóanyagok, vírustesztek és kezelések kifejlesztésére kerüljön sor, és ezek mindenki számára méltányosan hozzáférhetők legyenek. Ez az összeg magában foglalja az Európai Beruházási Bank által az Európai Bizottsággal partnerségben tett 4,9 milliárd eurós felajánlást, valamint az uniós tagállamok 485 millió eurót kitevő vállalását. A globális szolidaritás ékes bizonyítékaként a csúcson tett vállalások értelmében a közepes és az alacsony jövedelmű országok több mint 250 millió adag oltóanyagban fognak részesülni. A koncerttel egybekötött globális adományozói csúcsrendezvényen művészek, tudósok és a világ vezetői politikusai egyazon célért – a koronavírus-fertőzés elleni gyógyszerekhez, kezelésekhez és védőoltáshoz való egyetemes hozzáférésért – szólaltak, illetve léptek fel. A rendezvény eredményeképpen a Globális fellépés a koronavírus ellen elnevezésű adománygyűjtő kampány során tett vállalások együttes összege már 15,9 milliárd eurót tesz ki.

Global response event

2020. június 26. – Globális fellépés a koronavírus ellen: kövesse élőben a koncerttel egybekötött csúcstalálkozót június 27-én, szombaton, közép-európai idő szerint 15 órától

A Bizottság és a Global Citizen által közösen szervezett világszintű adománygyűjtő csúcstalálkozó és koncert most szombaton (június 27-én) lesz. Annak érdekében, hogy újabb forrásokat mozgósítsanak a koronavírus-fertőzés kezelésére és védőoltás kifejlesztésére, jeles művészek, tudományos szakemberek és vezető politikusok fognak az eseményen felszólalni, illetve fellépni. A június 27-én, szombaton, közép-európai idő szerint 15 órára időzített donorrendezvény házigazdája Ursula von der Leyen elnök lesz. A koncert házigazdájának szerepét a Bizottság elnöke Dwayne Johnson színésszel közösen tölti be. Elő fog adni, illetve fel fog lépni Shakira, Justin Bieber, Miley Cyrus, Chris Rock, David Beckham, Kerry Washington, Hugh Jackman és sokan mások. A szereplők teljes névsora itt található. Kövesse a szombati eseményt élőben a a Facebookon, a Twitteren, a YouTube-on vagy a Spotify. A csúcstalálkozót élőben közvetíti a Global Citizen webhelye és a közösségi média.

Coronavirus global response

2020. június 22. – Globális fellépés a koronavírus ellen: koncerttel egybekötött globális adományozói csúcstalálkozó lesz, jelenti be a Bizottság

A művészet ihlető ereje lökést ad a szükséges változásoknak. Újabb nagyszabású promóciós rendezvényre kerül sor a koronavírus-oltóanyag kifejlesztésére és egyetemes alkalmazására irányuló erőfeszítések megsegítésére. A rendelkezésre álló pénzforrások növelését célzó Globális fellépés a koronavírus ellen adománygyűjtő kampány keretében művészek, tudósok és vezető politikusok fognak fellépni, illetve felszólalni a „Globális cél: együtt a jövőnkért” csúcstalálkozó és koncert alkalmával. A június 27-én, szombaton, közép-európai idő szerint 15 órára időzített magas szintű donorrendezvény házigazdája Ursula von der Leyen elnök lesz. A koncert házigazdájának szerepét a Bizottság elnöke Dwayne Johnson színésszel közösen tölti be. Elő fog adni, illetve fel fog lépni Shakira, Justin Bieber, Miley Cyrus, Chris Rock, David Beckham, Kerry Washington, Hugh Jackman és sokan mások. A szereplők teljes névsora itt található. Kövesse a szombati eseményt élőben a a Facebookon, a Twitteren és a YouTube-on. A csúcstalálkozó élőben követhető a Global Goal Unite webhelyén és a közösségi felületeken.

p042711-854626_small.jpg

2020. június 17. – A Bizottság bemutatja a Covid19-oltóanyagra vonatkozó uniós stratégiát

Az Európai Bizottság európai stratégiát terjesztett elő a Covid19 elleni oltóanyagok kifejlesztésének, gyártásának és alkalmazásának felgyorsítására. A vírus elleni hatékony és biztonságos vakcina a legjobb eszköz arra, hogy tartósan véget vessünk a koronavírus-járványnak az előttünk álló 12–18 hónapban, sőt akár korábban is. Minden hónap, amellyel közelebb jutunk az oltóanyaghoz, életeket ment, megélhetéseket támogat, és több milliárd eurót takarít meg. Ehhez az összetett vállalkozáshoz a klinikai vizsgálatokkal párhuzamosan beruházásokat kell eszközölni a termelésbe is, ami lehetővé teszi több millió, sőt akár több milliárd oltóanyagdózis előállítását. Felkérjük azokat vállalatokat, amelyek rendelkeznek már a klinikai vizsgálati szakaszban vagy ahhoz közel járó ígéretes potenciális oltóanyaggal, hogy az EC-VACCINESatec [dot] europa [dot] eu (EC-VACCINES[at]ec[dot]europa[dot]eu) címen jelentkezzenek a Bizottságnál.

reopen eu visual

2020. június 15. – Re-open EU: új webhely az EU-n belüli utazás és idegenforgalom biztonságos újraindításának elősegítésére

Az Európai Bizottság elindította a Re-open EU webhelyet, hogy alapvető tudnivalókkal segítse az EU-n belül utazni kívánókat a nyári idegenforgalmi idényben. A platform naprakész tájékoztatást nyújt a határokról, az utazási korlátozásokról, a népegészségügyi és biztonsági intézkedésekről, például a közösségi távolságtartásra vagy az arcmaszk használatára vonatkozó követelményekről az egyes országokban, valamint egyéb hasznos információkkal szolgál az utazóknak. A Re-open EU portál az EU 24 hivatalos nyelvén rendelkezésre áll. Mentse el kedvencei közé a honlapot számítógépén vagy mobilkészülékén!

man with mask checking his phone

2020. június 10. – Az EU fokozza a koronavírussal kapcsolatos dezinformáció elleni fellépést

Az Európai Bizottság és Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője fokozza a koronavírus-vonatkozású szándékos félretájékoztatás elleni fellépést. Javaslataikat közös közleményben ismertetik. Azonnali válaszlépéseket és olyan gyorsan megvalósítható, konkrét intézkedéseket irányoznak elő, amelyek gátat vethetnek a koronavírus-járvány kapcsán terjedő álhírek áradatának. Ez utóbbiak egy részét külföldi szereplők terjesztik azzal a szándékkal, hogy befolyásolják az EU lakosságát és az uniós szintű vitákat és eszmecseréket. Ezzel egyidejűleg az EU ügyel a véleménynyilvánítás szabadságának sértetlenségére és támogatja a médiát, hiszen a pártatlan híradás elengedhetetlen eszköze a koronavírus-járvány elleni fellépésnek. A javasolt intézkedések adalékként fognak szolgálni a dezinformációval kapcsolatos jövőbeli uniós munkához, nevezetesen az európai demokráciáról szóló cselekvési terv és a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály kidolgozásához. 

Interior of an innovation lab

2020. június 8. – A koronavírus elleni küzdelem és a helyreállítás segítésére az EU 314 millió euró támogatást nyújt innovatív vállalkozásoknak

Az Európai Bizottság bejelentette, hogy az Európai Innovációs Tanács Akcelerátor programja keretében közel 166 millió euróval segít 36 vállalkozást, melyek úttörő projekteken fognak dolgozni – például biológiai fertőtlenítő kendők előállításán, alacsony költségű légzésfigyelő rendszerek kifejlesztésén, illetve egy, a súlyos fertőzések kezelését segítő antitestplatform kialakításán. Emellett több mint 148 millió euróban részesül további 36 vállalat, melyek hozzájárulnak az európai helyreállítási terv megvalósításához, például famodulokból álló, erősebb és magasabb szélerőműtornyok kifejlesztésével. 

Lab

2020. június 4. – Az Európai Bizottság 300 millió eurót ajánl fel az Oltóanyag- és Védőoltási Világszövetség számára

Az Európai Bizottság június 4-én bejelentette, hogy 300 millió eurót ajánl fel az Oltóanyag- és Védőoltási Világszövetség (GAVI) számára a 2021–2025-ös időszakra. Az adomány a fertőző járványok elleni védekezés érdekében világszerte 300 millió gyermek immunizálását, valamint oltóanyagkészletek finanszírozását szolgálja. Biztosítani fogja, hogy bizonyos országok sikeresen áttérjenek az önfinanszírozásra, és 55 országba több mint 3,2 milliárd oltóanyagdózis jusson el. A Európai Bizottság társszervezésében létrejött, a koronavírusra való reagálást célzó csúcstalálkozó keretében több mint 1,5 milliárd euró gyűlt össze a GAVI számára. A rendezvény célja a mostani világjárvány leküzdésének és a következő megelőzésének támogatása volt.

pills

2020. június 3. – A Bizottság megtette az első lépést az európai gyógyszerstratégia elfogadása felé

Az Európai Bizottság közzétette az európai gyógyszerstratégiára vonatkozó ütemtervet. Bárki véleményt nyilváníthat, és részt vehet a javaslat alakításában. Az európai gyógyszerstratégia kezelni fogja a kockázatokat, biztosítani fogja a gyógyszergyártási kapacitásokat Európában, támogatni fogja az európai gyógyszeripart abban, hogy továbbra is innovátor és világelső maradjon, valamint gondoskodni fog Európa biztonságos és megfizethető gyógyszerekkel való ellátásáról. A Bizottság rendszeresen konzultációt folytat a polgárokkal, a vállalkozásokkal és az érdekelt felekkel kezdeményezéseiről, például az európai gyógyszerstratégiáról. Az ütemtervet nyilvános konzultáció követi majd.

global response

2020. május 28. – Globális fellépés a koronavírus ellen: új világszintű kezdeményezés a Global Citizen támogatásával

Az Európai Bizottság globális adománygyűjtő kezdeményezése május 4-én kezdődött, és ez idáig 9,8 milliárd euró felajánlás érkezett a koronavírus elleni majdani védőoltáshoz, a betegség kezelését célzó orvosi ellátáshoz és a teszteléshez való egyetemes és megfizethető hozzáférés elősegítésére. A kezdeményezés következő szakaszáról Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke a következőket nyilatkozta: „A világnak össze kell fognia, hogy végleges győzelmet arathassunk a koronavírus felett. A jó hír az, hogy ez az összefogás már folyamatban van. Új kampányt indítunk „Globális cél: együtt a jövőnkért” néven, melynek ötletgazdája a Global Citizen közösség. A következő hónap során a kampány alkalmat kínál mindenkinek arra, hogy felszólaljon a témában és hozzájáruljon a koronavírus elleni közös fellépéshez. Június 27-én lesz az adománygyűjtő kampány záró rendezvénye, ahol a vállalkozások, az alapítványok és polgárok egyesíthetik erőiket a közadományozókkal.”

Recovery plan for Europe

2020. május 27. – Európa nagy pillanata: a Bizottság nagyszabású, 2,4 billió eurós tervet terjeszt elő az európai gazdaság helyreállítása és a jövő kihívásaira való felkészítése érdekében

Az európai gazdaság helyreállításának megindítása, valamint az emberi életek, a megélhetés és a munkahelyek védelme érdekében az Európai Bizottság nagyszabású, 2,4 billió eurós helyreállítási tervet terjesztett elő. A terv maximálisan kamatoztatni hivatott a nagy ívű, korszerű és átdolgozott uniós költségvetés által kínált lehetőségeket annak érdekében, hogy Európa előrelépjen a fenntartható, digitális, inkluzív és méltányos fejlődés útján Ezzel kapcsolatban Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke a következőket nyilatkozta: „Erőfeszítéseinknek a következő európai generáció látja majd hasznát. Ezek a beruházások nemcsak az elmúlt 70 évben elért kimagasló eredményeket fogják megőrizni, hanem azt is biztosítják majd, hogy az Európai Unió éghajlatsemlegessé váljon, megfeleljen a digitális kor kihívásainak, szociálisan érzékeny legyen, és erős globális szereplőként lépjen fel a világ színterén. Ez mindannyiunkról szól, jelentősége messze túlmutat bármelyikünkön. Ez Európa nagy pillanata.”

mask

2020. május 26. – Közösségvállalás a koronavírus-járvány idején: uniós cégek is hozzájárulnak az emberek egészségének védelmét célzó erőfeszítésekhez

Sok európai vállalkozás rendkívüli szolidaritásról tett tanúbizonyságot a koronavírus-válság alatt. Európa-szerte több vállalat is átállította a gyártósorait: textíliák, ruházati cikkek és kozmetikai termékek előállításáról egyéni védőeszközök – pl. szájmaszkok, lélegeztetőgépek és kézfertőtlenítők – gyártására álltak át. Néhány európai cég pedig vállalta, hogy termékek adományozásával fog hozzájárulni a koronavírussal szembeni védekezéshez. Az Európai Bizottság segíti a vállalkozásokat a gyártósorok átalakításában, illetve az egyéni védőeszközök gyártási volumeneinek növelésében azzal, hogy iránymutatásokat készít az e célra ingyenesen elérhető szabványokról és a jóváhagyási eljárások felgyorsításáról. Emellett ajánlásokat tett közzé az érintett termékek megfelelőségértékeléséről.

EU semester

2020. május 20. – Az európai szemeszter tavaszi csomagja: ajánlások összehangolt koronavírus-válaszintézkedésekre

A Bizottság május 20-án országspecifikus ajánlásokat terjesztett elő. A tagállamoknak és az Egyesült Királyságnak szóló ajánlások a Bizottság növekedési stratégiáján alapulnak, mely az emberek javát szolgáló és a környezetet kímélő – versenyképes és fenntartható – európai gazdaság kiépítésére irányul. Az ajánlás számos területre kiterjed: ösztönzi a népegészségügyi beruházásokat és az egészségügyi ágazat ellenálló képességének növelésére irányuló ráfordításokat, a munkahelyek megőrzését a munkavállalók jövedelemtámogatása révén, valamint a beruházást az emberekbe és a készségekbe. Csak akkor fogjuk tudni sikeresen újraindítani a gazdaságot, enyhíteni az elszenvedett gazdasági és társadalmi károkat, valamint csökkenteni a különbségeket és helyreállítani az egyensúlyt, ha uniós szinten összehangolt gazdasági válaszintézkedéseket hozunk. Ezért a tagországok gazdaság- és foglalkoztatáspolitikájának koordinálására szolgáló európai szemeszter a helyreállítási stratégia kulcsfontosságú elemét alkotja.

researcher covid-19

2020. május 19. – További 122 millió euró a koronavírussal kapcsolatos kutatásokra

A Bizottság a Horizont 2020 kutatási és innovációs programból újabb 122 millió eurót különít el a koronavírussal kapcsolatos sürgős kutatások céljára. A Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen a koronavírus-járvány elleni globális fellépés keretében 2020. május 4-én adománygyűjtést indított. A Bizottság 1,4 milliárd euró előteremtését vállalta. A sürgős kutatásokra kiírt pályázati felhívás ehhez a felajánláshoz hivatott hozzájárulni. Az új kutatások során nagyszámú betegcsoportokat vizsgálnak szerte Európában. Ha jobban megértjük a koronavírus-járvány emberi viselkedésre gyakorolt hatásait és társadalmi-gazdasági következményeit, eredményesebb kezelési és megelőzési stratégiákat fejleszthetünk ki. A pályázati felhívás olyan projektek finanszírozását célozza, amelyek a gyártást a teszteléshez, kezeléshez és megelőzéshez szükséges létfontosságú orvosi eszközök és berendezések gyors előállítására állítják át, illetve olyan orvosi technológiák és digitális eszközök kifejlesztésére összpontosítanak, amelyek az esetek feltárását és nyomon követését, valamint a betegellátást hivatottak javítani.

airport

2020. május 13. – Az utazások és az európai turizmus biztonságos újraindítása: bizottsági fellépés

Az Európai Bizottság iránymutatásokat és ajánlásokat terjesztett elő a turisták, az utasok és a vállalkozások számára annak érdekében, hogy a hónapokig tartó bezártság után az európaiak üdülhessenek, ismét találkozhassanak barátaikkal és családtagjaikkal, valamint az idegenforgalmi vállalkozások is újraindulhassanak. Emellett a tagállamok is segítséget kapnak ahhoz, hogy a szükséges egészségügyi óvintézkedések betartása mellett fokozatosan feloldják az utazási korlátozásokat. A csomag a következőket tartalmazza: általános stratégia, közös közelítésmód az utazási korlátozások feloldására, a közlekedési szolgáltatások helyreállítását célzó intézkedések, az utazási utalványok használatára vonatkozó ajánlás és a turizmus újraindításának kritériumai. A turizmus újraindítását elősegítő rugalmas megközelítés járványügyi kritériumokon, a járvány megfékezésére irányuló intézkedéseken, valamint gazdasági megfontolásokon és a közösségi távolságtartás szempontjain alapul.

Medical research

2020. május 12. – Koronavírus: 117 millió euró a kezelés és a diagnosztika fejlesztésére

A Bizottság – gyorsított pályázati eljárásban – kiválasztott nyolc nagyszabású kutatási projektet, melyek a koronavírus gyógyításának és diagnosztizálásának a fejlesztésére irányulnak. A pályázati felhívást az innovatív gyógyszerek kutatására irányuló kezdeményezés (IMI) elnevezésű köz-magán társulás írta ki márciusban. A Bizottság a „Horizont 2020” keretprogramból kezdetben elkülönített 45 millió eurót 72 millió euróra növelte, 45 millió eurót pedig a gyógyszeripar, az IMI társult partnerei és más szervezetek fognak biztosítani, így a teljes beruházás most már 117 millió eurót tesz ki. A kiválasztott projektek a koronavírus-járvány elleni közös európai fellépések közé tartoznak, melyeket a válság kezdete óta a Bizottság koordinál. A „Horizont 2020” keretprogram felhasználásával és a gyógyszeriparral létrehozott partnerség révén a Bizottság több kiváló minőségű pályázatot tud finanszírozni, és fel tudja gyorsítani a koronavírus-diagnosztika és -kezelés fejlesztését, amelyek elengedhetetlenek a globális vészhelyzet kezeléséhez.

masks delivery

2020. május 11. – Európai szolidaritás a gyakorlatban: védőmaszkszállítmányok Észak-Macedóniának és Montenegrónak a rescEU révén

Az Olaszországnak, Spanyolországnak és Horvátországnak eljuttatott korábbi szállítmányokat követően védőmaszkok további tételei kerültek kiszállításra Észak-Macedóniába és Montenegróba a rescEU-készletből, azaz a koronavírus-járvány által sújtott országok jobb ellátottságát célzó, orvosi felszerelésekből álló közös európai készletből. A Bizottság május 8-án 1,5 millió orvosi maszkot juttatott el 17 tagállamnak és az Egyesült Királyságnak, hogy segítsen védeni az egészségügyi dolgozókat a koronavírussal szemben. Az elkövetkező hat hét során hetente újabb 1,5 millió maszkot tartalmazó szállítmány indul a Szükséghelyzeti Támogatási Eszköz révén. Románia és Németország tárolja a rescEU-készletet, így e két ország felelős a védőmaszkok és más eszközök beszerzéséért. Ennek költségeit azonban a Bizottság 100%-ban finanszírozza. Bővebb tájékoztatásért kattintson ide.

Masks delivery

2020. május 8. – Európai szolidaritás: az uniós egészségügyi dolgozók támogatása érdekében a Bizottság célba juttatja az 1,5 millió maszkot tartalmazó első szállítmányt

A Bizottság 1,5 millió orvosi maszkot juttat el 17 tagállamnak és az Egyesült Királyságnak, hogy segítsen védeni az egészségügyi dolgozókat a koronavírussal szemben. Az elkövetkező hat hét során hetente újabb 1,5 millió maszkot tartalmazó szállítmány indul. Ez a legutóbbi uniós maszkszállítmány annak a Bizottság által finanszírozott, a Szükséghelyzeti Támogatási Eszközön keresztül megvalósított 10 millió darabos maszkbeszerzésnek a része, melynek célja közvetlen támogatást nyújtani a tagállamoknak a járvány azonnali súlyos következményeinek enyhítéséhez és a korlátozások fokozatos feloldásához.

highlight

2020. május 7. – Bizottsági segítség a tagállamoknak az egészségügyi dolgozók hiányának kezelésében és az egészségügyi dolgozók szakmai képesítésének kölcsönös elismerésének felgyorsításában

Az egészségügyi dolgozók hiányának kezelése érdekében a Bizottság közleményt adott ki, mely iránymutatásul szolgál a tagállamok számára. Az iránymutatás felgyorsítja az egészségügyi dolgozók szakmai képesítésének kölcsönös elismerését, tisztázza, hogy a szakmai gyakorlatukat töltő végzős orvosok és ápolók milyen szabályok mentén gyakorolhatják hivatásukat, és megkönnyíti a szakemberek szabad mozgását, hogy segítséget tudjanak nyújtani ott, ahol arra a legnagyobb szükség van. A Bizottság emellett támogatásáról biztosítja a tagállamokat és a szakembereket a válság kezelésében, szavatolja az egészségügyi dolgozók szabad mozgáshoz való jogát, és megerősíti elkötelezettségét a betegek biztonsága mellett.

Map of spring economic forecast

2020. május 6. – 2020. tavaszi gazdasági előrejelzés: recesszió és élénkülés

Mind uniós, mind nemzeti szinten gyors és határozott szakpolitikai válaszintézkedések valósultak meg, ám a koronavírus-világjárvány okozta jelentős gazdasági sokk következtében az uniós gazdaság idén még így is recesszióba fog süllyedni. A 2020. tavaszi gazdasági előrejelzés szerint az EU gazdasága 2020-ban 7,5%-kal zsugorodik, majd 2021-ben megközelítőleg 6%-kal bővül. Mivel az uniós gazdaságok kölcsönösen függnek egymástól, az egyes tagállamok fellendülésének dinamikája más tagállamok fellendülésére is hatással lesz. Az EU és a tagállamok példa nélküli és tartós válaszintézkedései elengedhetetlenek lesznek a gazdasági károk mérséklése és a gyors és erőteljes fellendülés elősegítése szempontjából, melynek nyomán a gazdaságok fenntartható és inkluzív növekedési pályára állhatnak.

Picture of President von der Leyen

2020. május 4. – Globális fellépés a koronavírus ellen: 7,4 milliárd euró gyűlt össze adományozóktól a védőoltáshoz való egyetemes hozzáférés elősegítésére 

Az Európai Bizottsághoz 7,4 milliárd euró összegű felajánlás érkezett a világ minden tájáról a Globális fellépés a koronavírus ellen donorrendezvényen, melyet azzal a céllal indítottak, hogy növelje a koronavírus elleni diagnosztika, kezelések és vakcinák kifejlesztésére és egyetemes alkalmazására rendelkezésre álló pénzügyi keretet. Ursula von der Leyen elnök a következőket nyilatkozta: „A mai napon a világ rendkívüli egységről tett tanúbizonyságot a közjó érdekében. Ilyen kötelezettségvállalással jó úton haladunk afelé, hogy kifejlesszünk, előállítsunk és alkalmazzunk egy mindenki számára rendelkezésre álló oltóanyagot. Ez azonban csak a kezdet. Fenn kell tartanunk erőfeszítéseinket és készen kell állnunk hozzájárulásaink növelésére. Az adománygyűjtő maraton folytatódik. A kormányok után a civil társadalmon és az embereken a sor, hogy a remény és az elszántság szellemében világszerte csatlakozzanak e globális mozgósításhoz.” Bővebb tájékoztatásért kattintson ide.

Picture of the banner on the Berlaymont building

2020. május 2. – Megkezdődött a visszaszámlálás: május 4-én, hétfőn indul a „Globális fellépés a koronavírus ellen” adománygyűjtő kampány

A Globális fellépés a koronavírus ellen kezdeményezéssel az Európai Unió – globális partnereivel összefogva – az egész világra kiterjedő adománygyűjtési kampányt indít a diagnosztika, kezelések és védőoltások kifejlesztésére. Május 4-én, hétfőn, közép-európai idő szerint 15 órakor globális online adománygyűjtő rendezvényre kerül sor, melynek házigazdája Ursula von der Leyen elnök lesz. A kezdeti cél, hogy 7,5 milliárd euró összegű adomány gyűljön össze.
Ursula von der Leyen bizottsági elnök a következőket nyilatkozta: „Május 4-én szeretnénk mozgósítani az egész világot, hogy elősegítsük a koronavírus-betegség megelőzése, diagnosztizálása és kezelése terén végzett munkát. Célunk, hogy növeljük a rendelkezésre álló pénzügyi keretet, és példa nélküli globális együttműködést indítsunk az egészségügyi szervezetek és az érintett partnerek között. Mindenkit arra kérek, hogy járuljon hozzá a közös erőfeszítéshez.”

online consumers

2020. április 30. – Az Európai Bizottság fokozza erőfeszítéseit az internetes csalások megelőzése és a fogyasztók védelme terén

Az Európai Bizottság az interneten is elkötelezetten védi a fogyasztókat, és ez fokozottan igaz a koronavírus-világjárvány idején, melyet internetes csalók hamis ajánlatok és termékek online promóciójára használnak ki. Az Európai Bizottság nemrégiben világított át több online platformot és hirdetést annak biztosítására, hogy az uniós fogyasztók ne szembesüljenek ilyen félrevezető tartalmakkal. Az online platformok (Allegro, Amazon, AliExpress, Microsoft/Bing, CDiscount, Ebay, Facebook, Google, Rakuten, Wish és Yahoo/Verizon media) kedvezően fogadták Didier Reynders, a jogérvényesülésért felelős uniós biztos megkeresését, és szilárdan elkötelezték magukat amellett, hogy a fogyasztók védelme érdekében felületeikről eltávolítják a félrevezető hirdetéseket és az illegális reklámokat. Az ellenőrzéseket a tagállami hatóságokból álló fogyasztóvédelmi együttműködési hálózat fogja végezni.

western balkans aid

2020. április 29. – A koronavírus-válság kezelése: az Európai Bizottság fokozza a Nyugat-Balkánnak nyújtott támogatását

Az Európai Bizottság bejelentette, hogy több mint 3,3 milliárd eurós uniós pénzügyi támogatást nyújt a Nyugat-Balkánnak, melyet a kedvezményezett országok a koronavírus-világjárványnak betudható azonnali egészségügyi és szociális szükségleteikre és gazdaságélénkítésre fordítanak. Az EU és a nyugat-balkáni országok vezetőinek 2020. május 6-i találkozóját megelőző hozzájáruláson túlmenően a Bizottság körvonalazott egy hosszabb távú támogatási programot – egy gazdasági és beruházási tervet – is, melyet ősszel fog előterjeszteni. Ursula von der Leyen bizottsági elnök a következőket nyilatkozta: „Felelősségünk, hogy segítséget nyújtsunk nyugat-balkáni partnereinknek a világjárvány közepette, hiszen jövőjük egyértelműen összefonódik az Európai Unióval. Az EU jelentős pénzügyi csomagot mozgósít, mely egyúttal határozott szolidaritását is megerősíti. Együtt leküzdjük majd ezt a válságot, és ismét talpra fogunk állni.”

Valdis Dombrovskis Press Conference

2020. április 28. – Banki intézkedéscsomag: támogatás EU-szerte a háztartásoknak és a vállalkozásoknak

A Bizottság banki csomagot fogadott el, mely azt hivatott biztosítani, hogy a bankok továbbra is hitelt nyújthassanak a gazdaság támogatására és a koronavírus jelentős gazdasági hatásának enyhítésére. A csomag Unió-szerte megkönnyíti a háztartásoknak és a vállalkozásoknak történő banki hitelezést. Emellett tartalmazza az uniós számviteli és prudenciális keretekről szóló értelmező közleményt, valamint az uniós banki szabályok célzott, ún. „gyors megoldásokat” tartalmazó módosításait. A Bizottság párbeszédet folytat majd az európai pénzügyi ágazattal annak feltárása érdekében, hogy milyen alkalmas módszerek kínálkoznak a polgárok és vállalkozások további támogatására.

global summit

2020. április 27. – Az EU globális adománygyűjtést indít

Az Európai Unió – globális partnereivel összefogva – 2020. május 4-én a koronavírussal kapcsolatos globális válasz keretében adománygyűjtő akciót indít a biztonságos, hatékony és megfizethető diagnosztikai eljárások, terápiák és oltóanyagok kifejlesztésének és alkalmazásának előmozdítására. A szervezők felkérik a világ országait és szervezeteit, hogy felajánlásaikkal segítsék a 7,5 milliárd eurós célösszeg elérését. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke így nyilatkozott: „Olyan összefogást kell kialakítanunk, amely egyesíti az egész világot – annak vezetőit és népeit – a koronavírussal szemben. Globális adománygyűjtést indítunk. Ez valódi maraton lesz! Hiszen a koronavírus legyőzéséhez számos fronton globális válaszintézkedésekre és kitartó erőfeszítésekre van szükség. Oltóanyagot kell kifejlesztenünk, meg kell kezdenünk annak gyártását, majd azt el kell juttatnunk a világ minden szegletébe.”

ursula von der leyen video conference

2020. április 24. – Az Európai Bizottság közös gazdaságélénkítési tervet dolgoz ki, amelynek középpontjában az átdolgozott hosszú távú uniós költségvetés áll 

Április 23-i videokonferenciájukat követően az EU-országok vezetői megbízták az Európai Bizottságot, hogy alakítson ki közös, összehangolt válaszintézkedéseket a válságra. Hamarosan átfogó és részletes gazdasági értékelés készül. Az európai költségvetés, amely a Helyreállítási Alap céljait is szolgálni fogja, jól bevált és elfogadott eszköz arra, hogy finanszírozza a nagyságrendjüket és komplexitásukat tekintve rendkívüli gazdaságélénkítő intézkedéseket. A költségvetési források nagy részét a beruházások indítására, a gazdasági kohézió megteremtésére, az Unió fokozott ellenálló képességére és autonómiájára fogják fordítani, miközben előmozdítják az EU elkövetkező évekre kitűzött nagy ívű céljainak – köztük az európai zöld megállapodás és a digitális átállás keretében kitűzött célok – elérését. Ezen túlmenően még jobban el kell mélyítenünk partneri kapcsolatainkat az EU-val szomszédos országokkal. „Az EU következő hosszú távú, hétéves költségvetésének alkalmazkodnia kell a koronavírus-válság utáni új körülményekhez. Növelnünk kell a költségvetés kapacitását, hogy be tudja indítani a szükséges beruházásokat az egész Európai Unióban.” jelentette ki Ursula von der Leyen elnök. Minden intézkedés az egységes piac védelmére irányul. A beruházásokat a hétéves időszak elejére kell ütemezni, és meg kell találni a megfelelő egyensúlyt a vissza nem térítendő támogatások és a hitelek között.

agricolture programmes

2020. április 23. – A mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazat támogatására irányuló kivételes intézkedések

A Bizottság rendkívüli intézkedésekre tett javaslatot annak érdekében, hogy a mezőgazdasági ágazat és az élelmiszerpiacok gyors támogatásban részesüljenek a koronavírus-válság alatt.

A Bizottság javasolja a tej- és húsipari termékek magántárolásának támogatását, a finanszírozási prioritások módosítása érdekében rugalmasság biztosítását a piactámogatási programok végrehajtása terén, valamint az uniós versenyszabályoktól való kivételes eltérést a különböző ágazatok piacainak stabilizálásáért. A tejágazat szereplői például közösen tervezhetik meg a tejtermelést, a virág- és burgonyaágazat pedig kivonhat termékeket a piacról. Ezek a megállapodások és döntések legfeljebb hat hónapig lennének érvényben. A fogyasztói árak alakulását szorosan figyelemmel kísérjük, hogy elkerüljük az intézkedések visszás hatásait. A Bizottság célja, hogy a javasolt intézkedések április végéig elfogadásra kerüljenek.

EU flags

2020. április 22. – Hárommilliárd eurós pénzügyi támogatási csomag tíz szomszédos országnak

A Bizottság javaslatot tett egy 3 milliárd eurós, tíz bővítési és szomszédos országot támogató makroszintű pénzügyi csomagra, mely e partnerországok koronavírus-válság miatti gazdasági nehézségeit hivatott enyhíteni. A javaslat kiegészíti az „Európa együtt” stratégia keretében nyújtott 15,6 milliárd eurós támogatást, mellyel az EU célzott segítséget nyújt a partnerországoknak a koronavírus-világjárvánnyal szembeni védekezéshez. A támogatásban az Albán Köztársaság, Bosznia-Hercegovina, az Észak-Macedón Köztársaság, Grúzia, a Jordán Hásimita Királyság, Koszovó, a Moldovai Köztársaság, Montenegró, a Tunéziai Köztársaság és Ukrajna részesül.

Image of hands wearing gloves

2020. április 21. Az Unió támogatást mozgósít Olaszország, Horvátország és a szomszédos országok javára

Válaszul az uniós polgári védelmi mechanizmuson keresztül beérkezett kérésekre, az EU koordináció és társfinanszírozás révén mozdítja elő a koronavírus-járvány elleni küzdelemhez segítséget kérő uniós és szomszédos országokba irányuló segélyszállítmányok célba juttatását. Szlovákia maszkokat és fertőtlenítőszert küld Olaszországba, Ausztria pedig kesztyűket és fertőtlenítőszert juttat el Horvátországba. A nyugat-balkáni régiót támogató uniós fellépések részeként Ausztria kesztyűket, fertőtlenítőszert és a koronavírus megfékezéséhez szükséges egyéb eszközöket küld Bosznia-Hercegovinába, Észak-Macedóniába, Montenegróba és Moldovába. Szerbia az országban tartózkodó migránsoknak szánt takarókat, matracokat és sátrakat kap, szintén Ausztriától.

Image of a server room

2020. április 20. – Koronavírus: új adatmegosztási platform kutatók számára

Az Európai Bizottság és partnerei létrehozták az európai Covid19-adatplatformot, melynek segítségével a kutatók az eredményesebb munka érdekében késedelem nélkül gyűjthetik és megoszthatják a koronavírussal kapcsolatos átfogó kutatási adatokat, mint pl. a DNS-szekvenciák, a fehérjeszerkezetek, a preklinikai kutatásokból és klinikai vizsgálatokból származó adatok, valamint az epidemiológiai adatok. ABizottság támogatja a koronavírus terjedésének megelőzését szolgáló kutatási és innovációs intézkedéseket, melyek nyomán oltóanyagokat, új kezeléseket, diagnosztikai vizsgálatokat és orvosi rendszereket fejlesztenek ki. A platform fontos szerepet tölt be az európai nyílt tudományosadat-felhő kialakításában, hiszen a kutatóknak lehetőséget kínál a koronavírussal kapcsolatos különböző eredmények – pl. genomikai adatok, mikroszkópos vizsgálatok és klinikai adatok – tárolására, megosztására és elemzésére.

passenger in an airport

2020. április 17. – Több mint 500 ezer uniós polgárt sikerült hazajuttatni a járvány kezdete óta

A hazaszállítási műveletek finanszírozásával és kiterjedt konzuli együttműködéssel több mint félmillió, a koronavírus-járvány miatti utazási korlátozások miatt külföldön rekedt uniós polgárt sikerült hazaszállítani. A járvány kezdetén mintegy 600 ezer uniós polgár – többségük rövid időre utazott külföldre – jelezte a világ különböző részein, hogy nem tud hazautazni. Még mindig kb. 98 900 uniós polgár vár arra, hogy hazautazhasson (főként Ázsiában, a csendes-óceáni térségben és Afrikában), és már folyamatban vannak a mielőbbi hazaszállításukra irányuló erőfeszítések. E történelmileg példátlan műveletsorozat keretében partnerországok – pl. az Egyesült Királyság, Norvégia, Svájc, Szerbia és Törökország – mintegy 5000 állampolgárát is sikerült hazajuttatni az EU által szervezett légi járatokkal.

ursula von der leyen press conference

2020. április 16. – Ursula von der Leyen elnök: „Gazdaságunk élénkülését az európai költségvetés fogja táplálni.”

Európa eddigi együttes válaszintézkedései már meghaladták a 3 billió eurót – ilyen jelentős mozgósításra sehol máshol a világon nem került sor –, ám ennél többre van szükség – mondta az Európai Parlament plenáris ülésén elhangzott beszédében Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke. Gazdaságunk élénkülését az európai költségvetés fogja táplálni, mely egyúttal azt is biztosítani fogja, hogy Európa gazdasága környezetkímélőbbé és digitálissá váljon. A nagyszabású újításokba, a megújuló energiaforrásokba, a tiszta közlekedésbe, a fenntartható élelmiszerekbe és a természet helyreállításába irányuló beruházások fontosabbak lesznek, mint valaha. Annak érdekében, hogy védjük az emberek egészségét és élénkítsük a gazdaságot, minden egyes rendelkezésre álló eurót orvosi eszközök beszerzésére, oltóanyag-fejlesztésre, a munkahelyek megőrzésére és a vállalkozások támogatására fordítunk. Ursula von der Leyen elnök szívhez szóló üzenettel zárta beszédét: „Ha ma – bátran, bizakodva és szolidárisan – mindannyian kiállunk Európa mellett, tudom, hogy Európa lelke holnaptól még fényesebben ragyog majd, mint valaha.”

woman holding her phone

2020. április 16. – Az alkalmazások nyomon követésének európai megközelítése: teljes mértékben önkéntes és maradéktalanul tiszteletben tartja a magánéletet

Az Európai Bizottság eszköztárat és iránymutatást terjesztett elő, hogy elősegítse a magánéletet teljes mértékben tiszteletben tartó, önkéntes kontaktuskövetési és figyelmeztető rendszerek létrehozását. A Bluetooth-alapú rövid hatótávolságú alkalmazások személytelenített aggregált adatokat szolgáltathatnak életvédelmi célból a járványügyi szerveknek. Az ilyen alkalmazások e célú felhasználása azonban csak önkéntes alapon történhet, és garantáltan biztonságosnak, könnyen hozzáférhetőnek és hatékonynak kell lenniük, továbbá teljes mértékben tiszteletben kell tartaniuk a magánéletet.

charles michel and ursula von der leyen

2020. április 15. – Európai ütemterv a korlátozó intézkedések megszüntetésére

Az Európai Bizottság az Európai Tanács elnökével együttműködésben ütemtervet, ajánlásokat és alapelveket terjesztett elő a korlátozó intézkedések megszüntetésére. A korlátozó intézkedések fokozatos kiiktatására irányuló sikeres, összehangolt európai megközelítéshez megfelelő időzítésre és több közös kritérium teljesítésére lesz szükség: a vírus terjedését csökkenteni és stabilizálni kell, biztosítani kell az egészségügyi rendszerek megfelelő kapacitását, és gondoskodni kell a széles körű tesztelésről. A korlátozások feloldását több intézkedésnek kell kísérnie: kontaktkövetési rendszereket kell életbe léptetni, bővíteni kell a tesztelési kapacitásokat, hatékony kezelési eljárásokat kell kifejleszteni, és gondoskodni kell arról, hogy az egészségügyi rendszerek kapacitása kielégítő legyen. 

Protective medical equipment

2020. április 14. – 2,7 milliárd euró az uniós költségvetésből az egészségügyi ágazat támogatására

Az uniós tagállamok egészségügyi rendszereinek közvetlen támogatása érdekében az Európai Bizottság javaslatot tett az uniós Szükséghelyzeti Támogatási Eszköz aktiválására. A javaslatot a Tanács még aznap jóváhagyta. A 2,7 milliárd eurós eszköz támogatni fogja a védőeszközök szétosztását, a betegek átszállítását a szabad kapacitással rendelkező kórházakba, valamint a gyógyszerek és vizsgálati módszerek kifejlesztését. A Szükséghelyzeti Támogatási Eszköz más uniós eszközökkel együtt kerül felhasználásra, például az orvosi felszerelések készletezésére és EU-n belüli elosztására létrehozott rescEU kezdeményezéssel együtt, melynek céljaira az eredetileg javasolt 80 millió eurón felül további 300 millió eurót különítettek el. A magánszemélyek, az alapítványok és a tagállamok adományokkal és közösségi finanszírozással segíthetik majd az erőfeszítéseket.

pills

2020. április 8. – 15,6 milliárd euró az EU globális koronavírus-válaszintézkedéseire; az EU felszólítja a tagállamokat, hogy biztosítsák a gyógyszerek rendelkezésre állását

A koronavírus elleni globális fellépés jegyében az EU támogatni fogja a partnerországok népegészségügyi ellátórendszereit, és több mint 15,6 milliárd euró pénzügyi támogatást nyújt humanitárius és egészségügyi szükségleteik kielégítéséhez. Egyúttal a Bizottság április 8-án felszólította a tagállamokat, hogy a népegészségügyi szempontok védelme és az egységes piac megőrzése mellett biztosítsák az európaiak gyógyszerekhez való hozzáférését. A Bizottság iránymutatást adott ki, hogy segítse a létfontosságú gyógyszerek biztosítását, gyors kiszállítását és zökkenőmentes elosztását EU-szerte, és segítsen megelőzni, hogy hiány lépjen fel a tagállamokban a legfontosabb gyógyszerekből.

coronavirus medical unit

2020. április 7. – Bevetésre kerül az Európai Orvosi Hadtest Olaszországban

A mai napon az Európai Orvosi Hadtest európai orvosokat és ápolónőket küldött Romániából és Norvégiából Bergamóba. Az egészségügyi segítségnyújtási műveletet az Európai Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központ koordinálja. Ausztria is felajánlott 3360 liter orvosi fertőtlenítőszert Olaszországnak az uniós polgári védelmi mechanizmuson keresztül. Emellett Olaszország igénybe vette az Európai Unió Kopernikusz műholdrendszerét az egészségügyi létesítmények feltérképezésére és bizonyos tevékenységek figyelemmel kísérésére.

Financial aid coronavirus

2020. április 6. – 8 milliárd euró mintegy 100 ezer európai vállalkozás támogatására

Az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Alap az Európai Stratégiai Beruházási Alapból 8 milliárd eurót mozgósít áprilistól kezdődően a koronavírus-járvány gazdasági következményei által sújtott mintegy 100 ezer vállalkozás megsegítésére. A vállalkozások közvetlenül pályázhatnak támogatásra a programban részt vevő helyi bankoknál és/vagy hitelnyújtóknál. Ez utóbbiak elérhetősége a Finanszírozási források oldalon található.

workers producing masks

2020. április 3. – Később lép életbe az orvostechnikai eszközökre vonatkozó szabályozás, felfüggesztik a védőeszközökre vonatkozó vámokat

A Bizottság az orvostechnikai eszközökről szóló rendelet alkalmazásának egy évvel történő elhalasztását javasolta annak érdekében, hogy a kritikus fontosságú orvostechnikai eszközök gyártása minél zökkenőmentesebb legyen. Ezzel el lehet kerülni a szabályozási követelmények okozta esetleges hiányt és késedelmeket, és életeket lehet megmenteni.

A Bizottság továbbá úgy határozott, hogy ideiglenesen hatályon kívül helyezi a harmadik országokból behozott orvostechnikai eszközökre és védőfelszerelésekre vonatkozó vám- és áfafizetési kötelezettséget. Azáltal, hogy egyes esetekben akár egyharmadával olcsóbbá teszi a maszkok, kesztyűk, overallok és egyéb védőeszközök behozatalát, a határozat még inkább megkönnyíti, hogy az érintettek hozzáférhessenek ezekhez a nélkülözhetetlen árucikkekhez. Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke így nyilatkozott: „Mindent megteszünk azért, hogy felszámoljuk az előttünk álló akadályokat, és gondoskodni tudjunk róla, hogy egészségügyi szakembereink megkapják mindazokat az eszközöket, amelyekkel életeket menthetnek.”

Ursula von der Leyen President of the European Commission

2020. április 2. – Fellépés a koronavírus ellen: a Bizottság minden erőforrását mozgósítja az életek és a megélhetés védelme érdekében

A Bizottság javaslatot tett egy új európai szolidaritási eszköz létrehozására. Az ideiglenes támogatást nyújtó SURE kezdeményezés célja, hogy rövid időn belül segítséget nyújtson a munkavállalóknak, és enyhítse a koronavírus-járvány okozta munkanélküliségből fakadó veszélyeket. A SURE révén az EU kedvezményes feltételekkel nyújt hiteleket a tagállamoknak. A pénzügyi segítség összege elérheti a 100 milliárd eurót is, amelyet az országok a munkahelyek megőrzésére és a családok támogatására fordíthatnak A Bizottság javasolja továbbá, hogy az EU az összes rendelkezésre álló strukturális alapot a koronavírusra adott válaszlépésekre csoportosítsa át. A mezőgazdasági termelők, a halászok és a leginkább rászorulók is részesülnek majd támogatásban. A „Szolidaritás az egészségügyért” uniós kezdeményezésből lehívható 3 milliárd euró a tagállamok egészségügyi rendszereinek szükségleteit hivatott kielégíteni. A koronavírus-válság súlyos hatásai olyan válaszlépéseket tesznek szükségessé, amelyekre korábban még nem volt példa – legyen szó az intézkedések nagyságrendjéről, gyorsaságáról vagy az azokhoz szükséges összefogás mértékéről. A mai napon benyújtott javaslattal a Bizottság pont ilyen válaszlépésről tesz tanúbizonyságot.

scientist

2020. április 1. – A Bizottság tudományos munkatársai új kontrollanyagot fejlesztenek ki a megbízható koronavírus-tesztelésre

Az Európai Bizottság tudományos munkatársai új kontrollanyagot dolgoztak ki, amellyel a laboratóriumok ellenőrizhetik, hogy megfelelően működnek-e a koronavírustesztjeik, és így elkerülhetik a hamis negatív eredményeket. A nagy koncentrátumú kontrollanyagmintákból csak egy nagyon kis mennyiség kell egy-egy teszt ellenőrzéséhez.

law

2020. március 31. – Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke arra figyelmezteti a tagállamokat, hogy a koronavírus leküzdését célzó vészhelyzeti intézkedéseknek tiszteletben kell tartaniuk az EU alapelveit és értékeit

Az elmúlt hetekben több kormány is hozott sürgősségi intézkedéseket a koronavírus-járvány okozta egészségügyi válság kezelésére. Különösen fontos, hogy ezek az intézkedések ne menjenek a szerződésekben lefektetett alapelveink és értékeink rovására.

fight-disinformation-2.jpg

2020. március 30. – Az Európai Bizottság koronavírus-járvánnyal foglalkozó webhelyén új rovatot indít „Küzdelem a dezinformáció ellen” címmel

Az egészségügy eddig is közkedvelt terepe volt a félretájékoztatásnak és a dezinformációnak, ez a Covid19 esetében sincs másképp. Fontos, hogy információit hiteles forrásból szerezze!