Ugrás a fő tartalomra
Sajtócikk2024. június 7.Kommunikációs FőigazgatóságOlvasási idő: 2 perc

2024. évi élelmiszer-biztonsági világnap

Cows lying in hay in a stable

 

Becslések szerint évente 600 millió az élelmiszer eredetű megbetegedések száma világszerte, és mintegy 420 ezer ember hal meg szennyezett élelmiszer fogyasztása miatt. Bár az EU élelmiszer-biztonsági előírásai a legszigorúbbak közé tartoznak a világon, az élelmiszer-biztonság fontosságát aligha lehet alábecsülni. Ezért van minden évben élelmiszer-biztonsági világnap

Az idei világnap arra helyezi a hangsúlyt, hogy mennyire fontos felkészülni az élelmiszer-biztonsági incidensekre – a súlyosakra és a kevésbé súlyosakra egyaránt. Élelmiszer-biztonsági incidensnek azokat a történéseket nevezzük, amikor élelmiszer-fogyasztással összefüggő, potenciális vagy beigazolódott egészségügyi kockázat áll fenn, amely például balesetekből, nem megfelelő ellenőrzésekből, élelmiszercsalásból vagy természeti eseményekből ered.

Az élelmiszer-biztonság azonban ennél több mindent fed le. Döntő szerepet játszik annak biztosításában, hogy az élelmiszerek az élelmiszerlánc minden szakaszában – a termeléstől és a betakarítástól a feldolgozáson, a tároláson és az értékesítésen át az elkészítésig és a fogyasztásig – biztonságosak maradjanak.

Az EU-ban az élelmiszer-biztonsági politika a teljes élelmiszerláncra kiterjed, és négy fő védelmi területet ölel fel:

  • Élelmiszerhigiénia: az élelmiszerrel foglalkozó vállalkozásoknak (a mezőgazdasági üzemektől kezdve az éttermekig), ideértve az élelmiszerek importőreit is, mind be kell tartaniuk az uniós élelmiszerjog rendelkezéseit.
  • Állategészségügy: a kedvtelésből tartott állatokra, a tenyésztett állatokra és a vadon élő állatokra irányuló közegészségügyi ellenőrzések és intézkedések lehetővé teszik a betegségek figyelemmel kísérését és kezelését, valamint a tenyészállatok szállításának nyomon követését.
  • Növényegészségügy: a károsítók időben történő felderítése és kiirtása révén megfékezhető a növények betegségeinek elterjedése és biztosítható, hogy a vetőmagok egészségesek legyenek. 
  • Szennyező anyagok és maradékanyagok: az ellenőrzés fontos szerepet játszik abban, hogy ne kerüljenek szennyező anyagok az élelmiszerekbe és az állati takarmányba.

Az általános élelmiszerjog szabályozza az élelmiszer-biztonságot az EU-ban. „A termelőtől a fogyasztóig” stratégia fontos szerepet játszik abban, hogy az élelmiszerrendszerek méltányosabbak, egészségesebbek és környezetkímélőbbek legyenek. 

Az ezzel kapcsolatos munkát az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) felügyeli: független kockázatértékeléseket készít és tudományos tanácsadást nyújt az uniós döntéshozóknak az élelmiszer-biztonság területén. Az EU egyik fő élelmiszer-biztonsági eszköze az élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszer (RASFF), amely megkönnyíti a tagállamok közötti információcserét, és ezáltal segít az élelmiszer-biztonsági hatóságoknak abban, hogy időben reagáljanak az élelmiszerláncból eredő népegészségügyi kockázatokra.

További információk

Élelmiszer-biztonság az Unióban

„A termelőtől a fogyasztóig” stratégia

Élelmiszer eredetű megbetegedések

A mezőgazdaság és a zöld megállapodás

Leírás

Közzététel dátuma
2024. június 7.
Szerző
Kommunikációs Főigazgatóság