
Na dan Evrope, ki ga vsako leto praznujemo 9. maja, obeležujemo obletnico predstavitve Schumanove deklaracije leta 1950. Ta ustanovni dokument Evropske unije je postavil temelje za sodelovanje, solidarnost in trajen mir na naši celini. Dan Evrope še naprej simbolizira zavezanost EU demokraciji, različnosti in enotnosti.
Po drugi svetovni vojni je skupina evropskih politikov pod vodstvom francoskega zunanjega ministra Roberta Schumana lansirala idejo o enotni Evropi, s katero je želela preprečiti prihodnje konflikte. V Schumanovi deklaraciji so začrtali drzno vizijo združevanja strateških virov, zlasti premoga in jekla, da bi preprečili vojno med narodi.
Po Schumanovi deklaraciji je bila leta 1951 podpisana Pogodba o ustanovitvi Evropske skupnosti za premog in jeklo, ki je pomenila zgodovinsko prelomnico. Ta pogodba, ki jo je podpisalo šest držav (Francija, Zahodna Nemčija, Italija, Nizozemska, Belgija in Luksemburg), je postavila temelje današnjemu evropskemu povezovanju in omogočila oblikovanje gospodarske skupnosti, ki je postopno postala politična unija.
Schuman je v deklaraciji dejal: „Evrope ne bo mogoče oblikovati naenkrat ali po enem načrtu. Zgrajena bo s konkretnimi dosežki, ki bodo najprej ustvarili dejansko solidarnost.“ Ob praznovanju dneva Evrope 2024 se spominjamo poti, ki smo jo prehodili, od povojnega uničenja do unije miru in blaginje. Načela iz Schumanove deklaracije so še naprej temelj EU in vir navdiha za celino, ki je združena v različnosti.
Več informacij
Več informacij
- Datum objave
- 9. maj 2024
- Avtor
- Generalni direktorat za komuniciranje