Przejdź do treści głównej
Artykuł prasowy9 maja 2024Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji SpołecznejCzas na przeczytanie: 1 min

Dzień Europy: święto solidarności, demokracji i różnorodności

Statement by Robert Schuman, French Minister for Foreign Affairs, on the proposal of the European Coal and Steel Community

 

Dzień Europy obchodzimy co roku 9 maja, aby upamiętnić przedstawioną w 1950 r. deklarację Schumana. Ten dokument założycielski Unii Europejskiej stworzył podwaliny współpracy, solidarności i trwałego pokoju na naszym kontynencie. Dzień Europy wciąż symbolizuje zaangażowanie UE na rzecz demokracji, różnorodności i jedności.

Po II wojnie światowej grupa europejskich polityków opracowała plan zjednoczenia Europy, które pozwoliłby zapobiec przyszłym konfliktom. W deklaracji Schumana, opracowanej pod kierownictwem francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana, opisano odważną wizję łączenia strategicznych zasobów, zwłaszcza węgla i stali, aby zapobiec wojnom między narodami.

W następstwie deklaracji Schumana podpisano w 1951 r. Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, co było przełomowym momentem w historii Europy. Podpisało go sześć narodów (Francja, Niemcy Zachodnie, Włochy, Holandia, Belgia i Luksemburg), kładąc tym samym fundamenty pod dzisiejszą integrację europejską i doprowadzając do utworzenia wspólnoty gospodarczej, która stopniowo przekształciła się w unię polityczną.

W deklaracji Schuman stwierdził: „Europa nie powstanie od razu, czy też w oparciu o jeden plan. Będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność.” W kontekście obchodów Dnia Europy w 2024 r. wspominamy drogę od powojennych zgliszczy do Unii wolności i dobrobytu. Wartości zapisane w deklaracji Schumana nadal wyznaczają kierunek dla UE i są inspiracją dla Europy zjednoczonej w swojej różnorodności.

Więcej informacji

Dzień Europy 2024

Deklaracja Schumana

Informacje szczegółowe

Data publikacji
9 maja 2024
Autor
Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej