Przejdź do treści głównej

Coroczne badanie obciążenia w 2018 r.

Roczny przegląd działań Komisji zmierzających do uproszczenia prawodawstwa UE

Coroczne badanie obciążenia w 2018 r.

Komisji zależy na tym, aby cele przepisów UE były dobrze zrealizowane i aby unikać zbędnych kosztów – na etapie zarówno proponowania przepisów, jak i wprowadzania do nich zmian.

Zgodnie ze zobowiązaniem podjętym w Porozumieniu międzyinstytucjonalnym w sprawie lepszego stanowienia prawa, w corocznym badaniu obciążenia w 2018 r. przedstawiono przegląd działań Unii podjętych w 2018 r. w celu uproszczenia prawodawstwa, uniknięcia nadmiernej regulacji i zmniejszenia obciążeń regulacyjnych.

Są to wspólne cele Komisji, Parlamentu Europejskiego i Rady (przy wprowadzaniu zmian w przepisach i przyjmowaniu nowych) oraz państw członkowskich (przy transpozycji i wdrażaniu przepisów). Pomimo ciągłych starań, aby prawo UE było jak najskuteczniejsze, z doświadczeń we wdrażaniu oraz codziennych problemów obywateli, przedsiębiorstw i państw członkowskich wynika, że nie zawsze się to udaje. Czasami cele przepisów można osiągnąć bez ponoszenia wysokich kosztów. Obowiązujące przepisy mogą też stracić na aktualności.

Program sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT) jest odpowiedzią na te problemy i w ubiegłym roku został całkowicie włączony do procesu decyzyjnego: przy każdej ocenie lub zmianie obowiązującego prawa Komisja systematycznie próbuje zmniejszać obciążenia przy jednoczesnym utrzymaniu celów politycznych. Podczas obecnej kadencji Komisji w ramach programu REFIT powstało ponad 150 nowych inicjatyw ukierunkowanych na uproszczenie przepisów. W badaniu przedstawiono przykłady najważniejszych wniosków ustawodawczych z 2018 r. 

Niedawnym przykładem jest propozycja zmiany obecnych przepisów dotyczących podatku VAT, która obniży koszty przestrzegania przepisów dla małych przedsiębiorstw o 56,1 mld euro rocznie, co stanowi obniżkę o 18 proc. w porównaniu z sytuacją obecną. Z kolei zgodnie z wnioskiem Komisji dotyczącym pojedynczego punktu kontaktowego w sprawach morskich szacuje się, że w latach 2020–2030 przewoźnicy morscy zaoszczędzą 625–720 mln euro.

Podczas swoich prac Komisja korzysta z doradztwa platformy REFIT, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy wydała 31 zaleceń. W 2018 r. Komisja przedstawiła również wnioski ustawodawcze dotyczące wieloletnich ram finansowych na okres po 2020 r. Celem w tym przypadku jest między innymi znaczne uproszczenie procedur, aby ułatwić udział w programach i ich realizację, a przez to zwiększyć ich oddziaływanie na poziomie lokalnym.

Documents

26 LISTOPADA 2018
2018 Annual Burden survey