Направо към основното съдържание

Социални обществени поръчки

Актуализирани насоки и повишаване на осведомеността с цел извършване на социално отговорни покупки.

Политика

Публичните органи могат възлагат обществени поръчки по социално отговорен начин, като купуват етични продукти и услуги и като използват тръжните процедури за създаване на работни места, възможности за достоен труд, социално и професионално приобщаване и по-добри условия за хората с увреждания и хората в неравностойно положение.

Отговорните и етични покупки могат също да създадат стимули за предприемачите да се ангажират с по-отговорно и устойчиво управление на производствения процес и наемането на работници. Поради това социално отговорните обществени поръчки са стратегически фактор за ефикасното развитие на социалните и трудовите политики.

Европейската комисия възнамерява да улесни включването на критерии за социална отговорност в обществените поръчки и да насърчава тяхното използване в целия ЕС. Организираме поредица от семинари за използването на социални клаузи и актуализирането на наръчника за социално отговорни покупки.

За повече информация: 

15 Frequently asked questions on socially responsible public procurement

Добри практики в областта на социално отговорното възлагане на обществени поръчки

Комисията събира и разпространява примери за добри практики, за да вдъхновява и насърчава публичните купувачи да използват обществените поръчки за постигане на социално и етично въздействие.

Покупки с цел социално въздействие

През 2019 г. Комисията проведе семинари в 15 страни от ЕС с цел повишаване на осведомеността за социално отговорното възлагане на обществени поръчки сред местните публични купувачи и организации от социалната икономика. Бяха събрани 22 вдъхновяващи примера.

Buying for social impact - key findings

Buying for social impact - Good practice from around the EU

Социално отговорното възлагане на обществени поръчки в действие: 71 примера за добри практики

В рамките на този проект Комисията публикува колекция от 71 добри практики от целия ЕС, включващи различни сектори и широк кръг публични купувачи на местно и национално равнище. 

Making socially responsible procurement work - 71 good practice cases

Социално отговорни покупки — Ръководство за отчитане на социалните съображения при обществените поръчки

За да се насърчи използването на обществени поръчки като инструмент за постигане на целите на социалната политика, Комисията публикува практическо ръководство за публичните купувачи. В ръководството са включени конкретни предложения и примери, като те обхващат целия процес по възлагане на обществени поръчки.

Buying social

Целева консултация относно ръководство за социално отговорни обществени поръчки

Комисията се интересуваше от мненията на заинтересованите страни за обхвата и структурата на ръководство за социално отговорни обществени поръчки, за да подпомогне неговото изготвяне и евентуалната подготовка на други допълнителни документи. 

Консултация за ръководство за социално отговорни поръчки

Европейски акт за достъпността

През 2019 г. Европейският съюз прие нова директива за изискванията за достъпност на продукти и услуги. С нея се цели създаване на общи правила за достъпност, които ще се прилагат и за обществените поръчки.

Directive (EU) 2019/882 on the accessibility requirements for products and services