Glavni sadržaj

Društveno odgovorna nabava

Ažurirane smjernice i informiranje javnosti u pogledu društveno odgovorne nabave.

Politika

Javna tijela mogu provoditi društveno odgovorne javne nabave nabavom proizvoda i usluga proizvedenih i pruženih u skladu s etičkim standardima te iskorištavanjem javnih natječaja za stvaranje prilika za zapošljavanje, osiguravanje dostojnih radnih uvjeta, društveno i profesionalno uključivanje te ostvarivanje boljih uvjeta za osobe s invaliditetom i osobe u nepovoljnom položaju.

Odgovornom i etičnom nabavom usto se potiče poduzetnike na odgovornije i održivije upravljanje proizvodnim procesom i zapošljavanje radnika. Društveno odgovorna javna nabava tako postaje strateški alat za djelotvorno unaprjeđivanje socijalnih politika i politika rada.

Europska komisija namjerava olakšati uvođenje kriterija društvene odgovornosti u javnu nabavu i poticati njihovu primjenu diljem EU-a. Organiziramo niz radionica o uporabi odredaba o društvenoj odgovornosti i ažuriramo vodič „Kupujmo na društveno osviješten način”.

Više informacija: 

15 Frequently asked questions on socially responsible public procurement

Dobra praksa u društveno odgovornoj javnoj nabavi

Komisija prikuplja i objavljuje primjere dobre prakse kako bi nadahnula i potaknula javne naručitelje da javnom nabavom ostvaruju pozitivan društveni i etički učinak.

Kupujmo za društveni učinak

Komisija je 2019. održala radionice u 15 država članica EU-a kako bi lokalne javne naručitelje i organizacije socijalne ekonomije potaknula na društveno odgovornu javnu nabavu. Prikupljena su 22 nadahnjujuća primjera.

Buying for social impact - key findings

Buying for social impact - Good practice from around the EU

Ostvarivanje društveno odgovorne javne nabave: 71 primjer dobre prakse

U okviru tog projekta Komisija je objavila zbirku 71 primjera dobre prakse iz cijelog EU-a koja obuhvaća različite sektore i uključuje širok raspon lokalnih i nacionalnih javnih naručitelja. 

Making socially responsible procurement work - 71 good practice cases

Kupujmo na društveno osviješten način – priručnik za socijalnu osviještenost u javnoj nabavi:

Kako bi promicala upotrebu javne nabave kao alata za postizanje ciljeva socijalne politike, Komisija je objavila praktični priručnik za javne naručitelje. Priručnik sadržava konkretne prijedloge i primjere te obuhvaća cijeli postupak javne nabave.

Buying social

Ciljano savjetovanje o vodiču za društvenu odgovornost u javnoj nabavi

Komisija je pri sastavljanju vodiča za društvenu odgovornost u javnoj nabavi od dionika tražila prijedloge i komentare o njegovu području primjene i strukturi te eventualne druge dopunske dokumente. 

Savjetovanje o vodiču za društveno odgovornu javnu nabavu

Europski akt o pristupačnosti

Europska unija je 2019. donijela novu direktivu o zahtjevima za pristupačnost proizvoda i usluga. Prijedlogom se žele utvrditi zajednička pravila o pristupačnosti koja će se primjenjivati i na postupke javnih natječaja.

Directive (EU) 2019/882 on the accessibility requirements for products and services