Preskoči na glavno vsebino

Možnosti financiranja za nevladne organizacije

Glavne možnosti financiranja

Države članice EU same upravljajo približno 80 % evropskih sredstev, namenjenih nevladnim organizacijam. Vsaka država zagotovi podrobne informacije o financiranju in prijavnih postopkih na spletnih mestih organov upravljanja. Preostala sredstva upravljajo Komisija in drugi organi EU.

Socialna vključenost, enakost spolov in enake možnosti

Nevladne organizacije, ki delujejo na navedenih področjih, lahko prejmejo podporo iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+). Za upravljanje teh sredstev so odgovorni organi upravljanja v regiji ali državi EU.

Kultura in mediji

Program Ustvarjalna Evropa podpira pobude v zvezi z evropskimi avdiovizualnimi, kulturnimi in ustvarjalnimi sektorji. Program sestavljata dva podprograma: Kultura in MEDIA.

V okviru podprograma Kultura se lahko financirajo različne sheme: projekti sodelovanja, literarno prevajanje, mreže in platforme, podprogram MEDIA pa zagotavlja finančno podporo za razvoj, distribucijo in promocijo dejavnosti filmske in avdiovizualne industrije EU. Poleg tega financira sheme za usposabljanje in razvoj filma.

Program Ustvarjalna Evropa upravlja Evropska izvajalska agencija za izobraževanje in kulturo (EACEA).

Spodbujanje državljanstva in državljanske udeležbe

Cilj programa za državljanstvo, enakost, pravice in vrednote je zaščititi in spodbujati pravice in vrednote Unije, kot so zapisane v Pogodbah EU in Listini o temeljnih pravicah. Prispeval bo k ohranjanju in nadaljnjemu razvoju odprtih, na pravicah temelječih, demokratičnih, enakih in vključujočih družb, ki temeljijo na pravni državi. Tudi ta program upravlja Evropska izvajalska agencija za izobraževanje in kulturo (EACEA).

Raziskave in inovacije

Nevladne organizacije se lahko prijavijo za projekte v okviru programa Obzorje Evropa, glavnega programa EU za financiranje raziskav. Program podpira raziskovalne projekte na številnih področjih, ki jih izvajajo organizacije in posamezniki.

Razvojna in humanitarna pomoč

Nevladne organizacije lahko prejmejo sredstva v okviru večine tematskih ali regionalnih programov, ki jih upravlja služba Komisije za mednarodno sodelovanje in razvoj (INTPA).

Nevladne organizacije so upravičene tudi do financiranja dejavnosti humanitarne pomoči in civilne zaščite prek službe Komisije, ki se ukvarja s humanitarno pomočjo in civilno zaščito (ECHO).

Promet, energija ter informacijska in komunikacijska tehnologija

Nekatera področja financiranja programa Instrumenta za povezovanje Evrope (IPE), ki financira projekte, povezane z energijo, prometom ter informacijsko in komunikacijsko tehnologijo, so odprta za nevladne organizacije. Sklope IPE upravljata Evropska izvajalska agencija za podnebje, infrastrukturo in okolje (CINEA) in Evropska izvajalska agencija za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA).

Druge možnosti financiranja

Morda obstajajo še druge možnosti, ki tukaj niso omenjene in pri katerih imajo morda pravico sodelovati nevladne organizacije. Preverite seznam razpisov.

  • Služba za instrumente zunanje politike (FPI) redno objavlja odprte javne razpise za zbiranje predlogov in razpise za zbiranje ponudb.
  • Za različne projekte so na voljo nepovratna sredstva v okviru programa LIFE. Predlog lahko predloži vsak javni ali zasebni pravni subjekt, registriran v EU.