Pāriet uz galveno saturu

Eiropas pusgada rudens pakete

Eiropas pusgada rudens pakete iesāk ikgadējo Eiropas pusgada ciklu. Komisija nosaka ES ekonomikas un sociālās prioritātes un sniedz ES dalībvalstīm politiskās vadlīnijas nākamajam gadam.

Kas ir Eiropas pusgada rudens pakete?

Eiropas pusgada rudens pakete, ar ko iepazīstina Eiropas Komisija, iezīmē jauna Eiropas pusgada cikla sākumu. Komisija iesniedz vairākus dokumentus, kuri sniedz vispārēju pārskatu par sociālekonomisko vidi, uzsverot galvenās prioritātes un riskus. Tāpat tā sniedz politikas norādes, lai palīdzētu ES dalībvalstīm sasniegt izvirzītos mērķus.

Rudens paketes pamatā ir rudens ekonomikas prognoze, kurā Komisija ziņo par makroekonomikas perspektīvām gan ES kopumā, gan tās dalībvalstīs.

Ko ietver Eiropas pusgada rudens pakete?

Tā ietver šādus dokumentus:

Turklāt rudens paketē var iekļaut arī citus dokumentus, kas saistīti ar Eiropas pusgada procesu. Piemēram, iepriekšējos dokumentu kopumos bija iekļauti pēcprogrammas uzraudzības ziņojumi, kuros novērtētas to dalībvalstu atmaksāšanas spējas, kuras ir izmantojušas finansiālās palīdzības programmas.

Gada ilgtspējīgas izaugsmes pētījums

Gada ilgtspējīgas izaugsmes pētījumā (GIIP) saskaņā ar Eiropas Komisijas novērtējumu ir noteiktas Eiropas Savienības vispārējās prioritātes ekonomikā, nodarbinātībā un sociālajā jomā nākamajiem 12 līdz 18 mēnešiem. Tajā ir apzināti izaicinājumi un ieteikti politikas pasākumi izaugsmes, iekļautības un konverģences veicināšanai Eiropas Savienībā. Dalībvalstis tiek aicinātas izvirzītās prioritātes integrēt savā ekonomikas politikā nākamajam gadam.

Kopš 2020. gada GIIP izklāstītās prioritātes ir strukturētas, balstoties uz četrām ES konkurētspējīgas ilgtspējas programmas dimensijām:

  • vidiskā ilgtspēja,
  • ražīgums,
  • taisnīgums,
  • makroekonomiskā stabilitāte.

Balstoties uz šiem pamatprincipiem, Eiropas pusgads nodrošina, ka ekonomikas politikas priekšplānā tiek izvirzīti iedzīvotāji un planēta.

Šis dokuments ir “paziņojums”, proti, tāds dokuments, kurā kāda ES iestāde izklāsta savu nostāju konkrētā jautājumā un nosūta to citām Eiropas iestādēm.

Atzinumi par eirozonas dalībvalstu budžeta plānu projektiem

Atzinumi ir Komisijas novērtējums par to, vai dalībvalstu nākamā gada budžeta projekti atbilst ES fiskālajiem noteikumiem un vai tie ir saskaņā ar konkrētām valstīm adresētajiem ieteikumiem, ko Eiropas Savienības Padome pieņēmusi iepriekšējā vasarā.

Šajos atzinumos vērtē, vai ir ievērotas Stabilitātes un izaugsmes pakta (SIP) prasības, proti, noteikumi, ar kuriem tiek nodrošināts, ka ES valstis saglabā stabilas publiskās finanses.

Budžeta plānu projektiem ir iespējami trīs novērtējumi. Tos var atzīt par atbilstīgiem, kopumā atbilstīgiem, vai arī uzskatīt, ka pastāv risks, ka Padomes ieteikumi netiks izpildīti. Dalībvalstis, attiecībā uz kurām pastāv risks, ka tās varētu neizpildīt Padomes ieteikumus, tiek aicinātas pirms valsts budžeta apstiprināšanas veikt nepieciešamos pasākumus. Ja SIP noteikto pienākumu izpildē tiek konstatētas būtiskas neatbilstības, Komisija var lūgt, lai tiktu iesniegts pārstrādāts projekts.

Ieteikums par eirozonas ekonomikas politiku

Padomes ieteikuma projekts eirozonas dalībvalstīm sniedz politikas ieteikumus par galvenajiem aspektiem, kas ietekmē visas eirozonas darbību. Tie var būt ieteikumi par kopīgajām prioritātēm, makroekonomikas problēmām vai ekonomiskās un monetārās savienības institucionālajiem aspektiem. Ieteikuma mērķis ir uzlabot sadarbību un saskaņotību starp eirozonas un valstu politiku.

Šis dokuments ir “ieteikums Padomes ieteikumam”, kurā Komisija ierosina Padomei īstenot konkrētas iniciatīvas. Padome izskata šo priekšlikuma projektu, un pirms pieņemšanas tā var to grozīt.

Brīdināšanas mehānisma ziņojums

Brīdināšanas mehānisma ziņojums (BMZ) aplūko katras ES dalībvalsts individuālo makroekonomisko situāciju. Ar šo ziņojumu sākas ikgadējās makroekonomikas nelīdzsvarotības novēršanas procedūras (MNNP) cikls, kura mērķis ir atklāt, novērst un koriģēt iespējamos makroekonomiskos riskus, kas varētu nelabvēlīgi ietekmēt atsevišķu dalībvalsti vai visu ES.

Ja tiek konstatēts augsts risks un ir nepieciešama papildu analīze, Komisija var nolemt veikt padziļinātu pārskatīšanu attiecībā uz konkrēto dalībvalsti. Pārskatīšanā tiks pārbaudīts, vai attiecībā uz šo valsti pastāv makroekonomikas risks. Par gaidāmo pārskatīšanu tiek paziņots BMZ. Padziļinātās pārskatīšanas rezultāti tiek publicēti pavasara paketes ietvaros.

Vienotais nodarbinātības ziņojums

Vienotā nodarbinātības ziņojuma (VNZ) priekšlikumā ir aplūkotas galvenās norises nodarbinātības un sociālajā jomā ES, kā arī saistītie politikas pasākumi, ko īsteno dalībvalstis. Turklāt VNZ ļauj sekot līdzi dalībvalstu sniegumam Eiropas sociālo tiesību pīlāra sociālo rezultātu pārskatā.

Vienotais nodarbinātības ziņojums ir “priekšlikums Komisijas un Padomes kopīgam ziņojumam”. Padome izskata šo priekšlikuma projektu, un pirms pieņemšanas tā var to grozīt.

Turpmākie pasākumi

Pēc rudens paketes publicēšanas Komisija nosūta dokumentus pārējām ES iestādēm un dalībvalstīm turpmākai izskatīšanai.

  • Decembrī Eurogrupa apspriež atzinumus par budžeta plānu projektiem. Dalībvalstis pieņem savu valsts budžetu nākamajam gadam, ņemot vērā gan Komisijas atzinumus, gan Eurogrupas diskusijas.
  • No janvāra līdz februārim Padome diskutē un pieņem secinājumus par gada ilgtspējīgas izaugsmes pētījumu un brīdināšanas mehānisma ziņojumu. Tā arī apstiprina Padomes ieteikuma par eirozonu projektu (iespējams, ar grozījumiem), ko pēc tam iesniedz Eiropadomei. Arī Eiropas Parlaments apspriež gada ilgtspējīgas izaugsmes pētījumu, un tas var publicēt patstāvīgu ziņojumu.
  • Martā Padome pieņem vienoto nodarbinātības ziņojumu ar secinājumiem. Eiropadome diskutē par tai nosūtīto projektu Padomes ieteikumam par eirozonas ekonomikas politiku un apstiprina to.  Komisija nāk klajā ar fiskālās politikas vadlīnijām nākamajam gadam.

Gada ilgtspējīgas izaugsmes pētījums, Padomes ieteikums un Komisijas vadlīnijas nodrošina vienotu satvaru valstu politikas plāniem, kuri jāiesniedz aprīlī.

Dokumenti