Ugrás a fő tartalomra

Az európai szemeszter őszi csomagja

Az őszi csomaggal kezdetét veszi az európai szemeszter éves ciklusa. A Bizottság meghatározza az Európai Unió gazdasági és társadalmi prioritásait, és szakpolitikai útmutatással szolgál az EU tagállamainak a következő évre.

Mi az az őszi csomag?

Az Európai Bizottság által közzétett őszi csomag indítja el az európai szemeszter új ciklusát. A dokumentumokban a Bizottság átfogó értékelést ad, és ismerteti a kulcsfontosságú prioritásokat és kockázatokat. Emellett szakpolitikai iránymutatást is nyújt, hogy segítse az uniós tagállamokat a kitűzött célok elérésében.

Az őszi csomaghoz az őszi gazdasági előrejelzés szolgál alapul, melyben a Bizottság áttekinti az EU egészére és a tagállamokra vonatkozó makrogazdasági kilátásokat.

A csomag tartalma

Az európai szemeszter őszi csomagja többek között a következő dokumentumokat foglalja magában:

Az őszi csomag ezenkívül más releváns, az európai szemeszter folyamatához kapcsolódó dokumentumokat is tartalmazhat. A korábbi csomagok részét képezték például a kiigazítási programokat követő felügyeleti jelentések, amelyek értékelték a pénzügyi támogatási programokban részesült tagállamok törlesztési képességét.

Éves fenntartható növekedési jelentés

Az Európai Bizottság értékelésén alapuló éves fenntartható növekedési jelentés meghatározza a gazdaságra, a foglalkoztatásra és a szociálpolitikára vonatkozó általános uniós prioritásokat a következő 12–18 hónapra. Azonosítja a kihívásokat, és szakpolitikai intézkedéseket javasol az EU-n belüli növekedés, inkluzivitás és konvergencia előmozdítására. A tagállamok felkérést kapnak arra, hogy ezeket a prioritásokat építsék be a következő évi nemzeti szakpolitikáikba.

2020 óta az éves fenntartható növekedési stratégiában felvázolt prioritások a versenyképes fenntarthatóságra vonatkozó uniós program négy dimenziója köré szerveződnek:

  • környezeti fenntarthatóság;
  • termelékenység;
  • méltányosság;
  • makrogazdasági stabilitás.

E vezérelvek révén az európai szemeszter biztosítja, hogy a gazdaságpolitika középpontjában az emberek és bolygónk álljon.

A jelentés „közlemény” formáját ölti. Ez olyan jogi dokumentumtípus, amelyet az uniós intézmények valamelyike más európai intézményekhez intéz, egy adott témával kapcsolatos álláspontját ismertetve.

Az euróövezeti tagállamok költségvetésiterv-javaslatairól szóló vélemények

A Bizottság e véleményekben értékeli, hogy a tagállamok következő évi költségvetés-tervezetei megfelelnek-e az uniós költségvetési szabályoknak, beleértve az Európai Unió Tanácsa által az előző nyáron elfogadott országspecifikus ajánlásokat is.

A Bizottság a vélemények megalkotása során az uniós országok rendezett államháztartásának fenntartását biztosító Stabilitási és Növekedési Paktum követelményeit tartja szem előtt.

A költségvetésiterv-javaslatok esetében három értékelés lehetséges. Azok megfelelnek vagy nagyjából megfelelnek a tanácsi ajánlásoknak, vagy fennáll a kockázata annak, hogy nem felelnek meg a tanácsi ajánlásoknak. Azokat a tagállamokat, amelyek esetében fennáll az említett kockázat, felkérik, hogy nemzeti költségvetésük véglegesítése előtt tegyék meg a szükséges intézkedéseket a kockázat elhárítására. Abban az esetben, ha a tagállam súlyosan megsérti a Stabilitási és Növekedési Paktum szerinti kötelezettségeket, a Bizottság kérheti felülvizsgált javaslat benyújtását.

Az euróövezet gazdaságpolitikájáról szóló ajánlás

A tanácsi ajánlás tervezete szakpolitikai tanácsokat nyújt az euróövezeti tagállamoknak az olyan kulcsfontosságú kérdésekkel összefüggésben, amelyek az euróövezet egészének működését érintik. Ezek magukban foglalhatnak a közös prioritásokkal, a makrogazdasági kihívásokkal vagy a gazdasági és monetáris unió intézményi vonatkozásaival kapcsolatos tanácsokat. Az ajánlás célja, hogy szorosabbá tegye az együttműködést ezekben a kérdésekben, és előmozdítsa az euróövezeti és a nemzeti szakpolitikák közötti összhangot.

Ez a dokumentum tanácsi ajánlásra irányuló ajánlás, amelyben a Bizottság konkrét kezdeményezéseket javasol a Tanács számára. A Tanács megvitatja a javaslattervezetet, és mérlegelheti annak módosítását, mielőtt elfogadja azt.

A riasztási mechanizmus keretében készült jelentés

A riasztási mechanizmus keretében készült jelentés (AMR) áttekinti az uniós tagállamok egyedi makrogazdasági helyzetét. A jelentés a makrogazdasági egyensúlyhiány kezelésére szolgáló eljárás éves ciklusának kiindulópontja, és a célja, hogy feltárja, megelőzze és korrigálja azokat az esetleges makrogazdasági kockázatokat, amelyek hátrányosan befolyásolhatják az adott tagállamot vagy az egész EU-t.

Ha a Bizottság további elemzést igénylő jelentős kockázatot tár fel, dönthet arról, hogy az adott tagállamra vonatkozóan részletes vizsgálatot hajt végre. A vizsgálat során ellenőrzi, hogy fennáll-e makrogazdasági kockázat. A riasztási mechanizmus keretében készült jelentés ismerteti, hogy mely országokra vonatkozóan kerül sor majd vizsgálatra. A részletes vizsgálatok eredményeit a tavaszi csomag részeként teszik közzé.

Együttes foglalkoztatási jelentés

Az együttes foglalkoztatási jelentésre irányuló javaslat keretében a Bizottság megvizsgálja az EU-n belüli legfontosabb foglalkoztatási és társadalmi fejleményeket, valamint a tagállamok által végrehajtott kapcsolódó szakpolitikai intézkedéseket. Az együttes foglalkoztatási jelentés ezenkívül figyelemmel kíséri a tagállamok teljesítményét a szociális jogok európai pillérének szociális eredménytáblájával összefüggésben.

Az együttes foglalkoztatási jelentés együttes bizottsági és tanácsi jelentésre irányuló javaslat. A Tanács megvitatja a javaslattervezetet, és mérlegelheti annak módosítását, mielőtt elfogadja azt.

A következő lépések

Az őszi csomag közzétételét követően a Bizottság benyújtja a dokumentumokat további megfontolás céljából a többi uniós intézménynek és a tagállamoknak:

  • Decemberben az eurócsoport megvitatja a költségvetésiterv-javaslatokról alkotott véleményeket. A tagállamok a Bizottság által készített véleményeket, valamint az eurócsoporton belüli álláspontokat figyelembe véve fogadják el a következő évre vonatkozó nemzeti költségvetésüket.
  • Januárban és februárban a Tanács megvitatja és elfogadja az éves fenntartható növekedési jelentésről és a riasztási mechanizmus keretében készült jelentésről szóló következtetéseket. Emellett – esetleges módosításokkal – jóváhagyja az euróövezetre vonatkozó tanácsi ajánlás tervezetét, amelyet aztán az Európai Tanács elé terjeszt. Az Európai Parlament szintén megvitatja az éves fenntartható növekedési stratégiát, és adott esetben saját kezdeményezésű jelentést tesz közzé.
  • A Tanács márciusban elfogadja a következtetéseket tartalmazó együttes foglalkoztatási jelentést. Az Európai Tanács megvitatja és jóváhagyja az euróövezet gazdaságpolitikájáról szóló tanácsi ajánlást.  A Bizottság ismerteti a következő évre vonatkozó költségvetés-politikai iránymutatását.

Az éves fenntartható növekedési stratégia, a tanácsi ajánlás és a bizottsági iránymutatás adja az áprilisban benyújtandó nemzeti szakpolitikai tervek közös keretét.

Dokumentumok