Przejdź do treści głównej

Sądy właściwe w sporach transgranicznych

Do którego sądu?

Jeżeli zakres danej sprawy wykracza poza granice jednego kraju UE, konieczne jest ustalenie, który sąd zajmie się daną sprawą oraz w jaki sposób orzeczenie zostanie uznane i wykonane w innym kraju UE.

Zgodnie z zasadą określoną w rozporządzeniu Bruksela I sprawę powinien rozpatrzyć sąd w kraju zamieszkania pozwanego. Od zasady tej są wyjątki, na przykład:

  • przy naruszeniu umowy: sprawę rozpatruje sąd w miejscu, w którym wykonane miało być dane zobowiązanie
  • w sprawach pozaumownych: właściwe są sądy w miejscu, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Przykładowo jeżeli ktoś odniósł obrażenia w wyniku czyjegoś zaniedbania, sprawa jest rozpatrywana w kraju, w którym zdarzył się wypadek.

Rozporządzenie stosuje się do wszystkich spraw cywilnych i handlowych bez względu na to, czy roszczenie jest kwestionowane, i niezależnie od wartości roszczenia.

8 MARCA 2018
Regulation on jurisdiction and the recognition and enforcement of judgments in civil and commercial matters

Uznawanie i wykonywanie orzeczeń w innym kraju UE

W celu wykonania orzeczenia w innym kraju UE można zwrócić się bezpośrednio do właściwych organów w danym kraju. Może to przykładowo dotyczyć sytuacji, w której dłużnik ma aktywa w innym kraju.

Dłużnik, wobec którego wnioskodawca chce przeprowadzić postępowanie egzekucyjne, może jednak zwrócić się do sądu o odmowę wykonania orzeczenia.

Unia Europejska

Inne instytucje

Organizacje międzynarodowe

Haska Konferencja Prawa Prywatnego Międzynarodowego