Põhisisu juurde

Liikumisvabadus on üks Euroopa Liidu alustalasid ning paljud ELi ja Ühendkuningriigi kodanikud kolisid välismaale elama, töötama või õppima, kui Ühendkuningriik oli veel ELi liikmesriik. 

Välismaale kolinute kaitse on olnud algusest peale läbirääkimiste prioriteet.

  • Ühendkuningriigis anti uus elanikustaatus rohkem kui 5 miljonile ELi kodanikule (enamik neist on pärit Poolast, Rumeeniast, Itaaliast, Portugalist, Hispaaniast ja Bulgaariast).
  • ELi liikmesriikide hinnangul elab praegu ELis üle 1 060 000 Ühendkuningriigi kodaniku (enamik neist Hispaanias, Prantsusmaal, Iirimaal, Saksamaal ja Madalmaades).

 

Milline on väljaastumislepingu sisu?

Väljaastumislepinguga tagatakse neile kodanikele ja nende pereliikmetele üldjoontes samad õigused, mis neil olid enne, kui Ühendkuningriik EList välja astus: nad võivad jätkuvalt vabalt kas Ühendkuningriigis või ELis elada, õppida ja töötada ning nendesse reisida.

Sama kehtib kõigi ELi kodanike kohta, kes kolisid üleminekuperioodi jooksul Ühendkuningriiki, ja Ühendkuningriigi kodanike kohta, kes kolisid ELi liikmesriiki.

 

Kes on väljaastumislepinguga kaitstud?

Väljaastumislepinguga on kaitstud üleminekuperioodi lõpul Ühendkuningriigis seaduslikult elavad ELi kodanikud ning ühes 27 ELi liikmesriigist seaduslikult elavad Ühendkuningriigi kodanikud.

Samuti kaitseb väljaastumisleping pereliikmeid, kellel on ELi õiguse kohaselt õigus tulevikus ühineda oma pereliikmega (näiteks praegune abikaasa ja registreeritud partner, vanemad, vanavanemad, lapsed, lapselapsed ja kodanikuga püsivas suhtes olev isik).

Lapsed on väljaastumislepinguga kaitstud, olenemata sellest, kus nad on enne või pärast Ühendkuningriigi EList väljaastumist sündinud, ning sellest, kas nad on sündinud selles vastuvõtvas riigis või väljaspool seda vastuvõtvat riiki, kus ELi kodanik või Ühendkuningriigi kodanik elab.

Ainus erand on lapsed, kes sünnivad pärast seda, kui Ühendkuningriik on liidust välja astunud, ja kelle ainuhooldusõigus on kohaldatava perekonnaõiguse alusel vanemal, kelle suhtes väljaastumisleping ei kehti. 

 

Sotsiaalkindlustus

 

Väljaastumisleping kaitseb kõiki ELi kodanikke, kes olid üleminekuperioodi lõpus olukorras, mis hõlmas korraga nii Ühendkuningriiki kui ka liikmesriiki. Nende pereliikmed ja nende ülalpidamisel olnud isikud on samuti kaitstud.

 

Elamisõigus

 

Elamisõiguse sisulised tingimused on samasugused ja jäävad samasuguseks, nagu on sätestatud kehtivas vaba liikumist käsitlevas ELi õiguses.

Üldjoontes vastavad ELi kodanikud ja Ühendkuningriigi kodanikud nendele tingimustele, kui

  • nad on töötajad või füüsilisest isikust ettevõtjad;
  • neil on piisavalt vahendeid ja tervisekindlustus;
  • nad on nimetatud tingimustele vastava isiku pereliikmed;
  • nad on juba saanud alalise elamisõiguse ja nende suhtes ei kohaldata seetõttu enam mingeid tingimusi.

Väljaastumislepinguga ei nõuta füüsilist kohalolu vastuvõtvas riigis üleminekuperioodi lõppedes ning aktsepteeritakse ajutist eemalviibimist, mis ei mõjuta elamisõigust, ja pikemat eemalviibimist, mis ei mõjuta alalist elamisõigust.

Väljaastumislepinguga hõlmatud isikud, kes ei ole veel alalist elamisõigust saanud – sest nad ei ole elanud vastuvõtvas riigis vähemalt viit aastat –, on väljaastumislepinguga täielikult kaitstud ning võivad vastuvõtvas riigis edasi elada ja saada alalise elamisõiguse pärast viit aastat seal elamist.

Nendel ELi kodanikel ja Ühendkuningriigi kodanikel, kes saabusid vastuvõtvasse riiki enne 1. jaanuari 2021, on väljaastumislepingu kohaselt samad õigused ja kohustused nagu nendel, kes on saabunud vastuvõtvasse riiki enne 1. veebruari 2020.

Ühendkuningriigi kodanike õigus elada EL 27s

Nende õiguste kasutamiseks võib kodanikel olla vaja taotleda uut elaniku staatust vastavalt iga riigi otsusele valida kas uue elanikustaatuse kohustusliku taotlemise süsteem või deklareerimissüsteem.

Valikud, mida iga riik oma residentsussüsteemi raames teeb, ja tähtajad, milleni asjaomases riigis elavad Ühendkuningriigi kodanikud ja nende pereliikmed saavad taotleda uut elanikustaatust, on loetletud allpool esitatud failis. Samuti sisaldab see loetelu peamistest riiklikest veebisaitidest.

6. AUGUST 2021
Residence rights in EU countries under the Citizens' Rights part of the Withdrawal Agreement - overview of implementation

Pange palun tähele, et eespool esitatud failis sisalduv teave ei kajasta komisjoni ametlikku arvamust. Vastutus selles avaldatud teabe ja arvamuste eest lasub täielikult asjakohastel liikmesriikide ametiasutustel, kes on Ühendkuningriigi kodanike esimeseks kontaktpunktiks. Pange ka palun tähele, et kuna olukord muutub pidevalt, tuleks korrapäraselt külastada loetletud riiklikke veebisaite, et tutvuda kõige ajakohasema teabe ja uudistega. Komisjon jätkab selle veebisaidi ajakohastamist EL 27 liikmesriikidelt saadud uusima teabega.

12. mail 2020 võttis komisjon vastu suunised, mis aitavad riikide ametiasutustel nõuetekohaselt rakendada väljaastumislepingu kodanike õigusi käsitleva osa.

Allpool esitatud dokumentides kirjeldatakse väljaastumislepingust tulenevaid Ühendkuningriigi kodanike õigusi neid vastuvõtvas ELi riigis. Nende eesmärk ei ole kirjeldada Ühendkuningriigi kodanike õigusi, mis tulenevad neid vastu võtva ELi riigi poolt väljaastumislepingu jõustamiseks vastu võetud siseriiklikest eeskirjadest.

16. MÄRTS 2022
Rules for UK nationals when entering or leaving the Schengen area
16. MÄRTS 2022
UK nationals and multiple immigration statuses

Spetsiaalne veebileht annab teavet iga ELi riigi elamislubade kavade, abimeetmete ja peamiste veebisaitide kohta.

Ühendkuningriigis elavate ELi kodanike püsielanikuks registreerimise programm (EU Settlement Scheme)

Allpool esitatud dokumendis kirjeldatakse ELi kodanike õigusi Ühendkuningriigis väljaastumislepingu alusel ega püüta kirjeldada õigusi, mis on ELi kodanikel väljaastumislepingu jõustamiseks vastu võetud Ühendkuningriigi siseriiklike eeskirjade alusel.

 

1. JUULI 2022
Küsimused ja vastused – Euroopa Liidu kodanike õigused Ühendkuningriigis pärast üleminekuaja lõppu

 

Rakendamine ja järelevalve: kodanike õigused

ELi kodanikud ja Ühendkuningriigi kodanikud saavad vastavalt Briti ja liikmesriikide kohtutes kodanike õiguste küsimuses tugineda otse väljaastumislepingu tekstile. Kõik riigisisesed õigusnormid, mis ei ole väljaastumislepingu sätetega kooskõlas, tuleb kohaldamata jätta.

Ühendkuningriigi kohtud saavad kaheksa aasta jooksul alates 31. detsembrist 2020 taotleda Euroopa Liidu Kohtu eelotsust väljaastumislepingu kodanike õigusi käsitleva osa tõlgendamise küsimustes. Ühendkuningriigi püsielaniku staatuse taotlemisega seotud küsimustes hakati nimetatud kaheksa-aastast perioodi arvestama 30. märtsist 2019.

Kodanike õiguste rakendamist ja kohaldamist liidus jälgib komisjon, kes teeb seda kooskõlas liidu aluslepingutega.

Ühendkuningriigi kodanikud, kes usuvad, et ELi riigi ametiasutused ei ole austanud nende õigusi, mis tulenevad väljaastumislepingust, võivad taotleda õiguskaitset riigi või ELi tasandil.

Allpool esitatud dokumendis kirjeldatakse lahendust, mida väljaastumislepinguga hõlmatud Ühendkuningriigi kodanikud saavad oma õiguste kaitsmiseks kasutada.

20. APRILL 2021
Enforcement of individual rights of United Kingdom nationals under the Withdrawal Agreement

Ühendkuningriigi sõltumatule järelevalveasutusele antakse Euroopa Komisjoniga järgmised samaväärsed volitused:

  • võtta vastu ja vaadata läbi liidu kodanike ja nende pereliikmete kaebusi,
  • algatada ise uurimisi ning
  • algatada Ühendkuningriigi kohtutes menetlusi juhtudel, kus Ühendkuningriigi ametiasutused on väidetavalt rikkunud väljaastumislepingus sisalduvast kodanike õigusi käsitlevast osast tulenevaid kohustusi.

Järelevalveasutus ja Euroopa Komisjon teatavad teineteisele igal aastal väljaastumislepinguga loodud ühiskomitee kaudu meetmetest, mis on võetud lepingust tulenevate kodanike õiguste rakendamiseks ja jõustamiseks. Teavet tuleks anda eelkõige menetletud kaebuste arvu ja laadi ning nende põhjal algatatud kohtumenetluste kohta. 

Ühisaruanded elamisõiguste rakendamise kohta

Ühisaruannetes antakse ülevaade rakendamise edusammudest seoses uue elanikustaatusega ja sellist staatust tõendavate elamislubade väljastamisega ELi kodanikele Ühendkuningriigis ja Ühendkuningriigi kodanikele ELi liikmesriikides.

Lisateave

29. MAI 2020
Letter from Vice-President Maroš Šefčovič to the UK Chancellor of the Duchy of Lancaster, the Rt Hon Michael Gove, 28 May 2020
19. APRILL 2021
Documentation for UK frontier workers

Viimati ajakohastatud: 20. aprill 2021