Pāriet uz galveno saturu

Konkurētspējas, līdzdalības un talantu veicināšana

Algojot darbaspēku, kam ir tirgū pieprasītās prasmes, tiek sekmēta ilgtspējīga izaugsme un veicināta inovācija, kā arī uzlabojas uzņēmumu konkurētspēja. Eiropas Prasmju gads palīdzēs uzņēmumiem, jo īpaši MVU, mazināt prasmju nepietiekamību Eiropas Savienībā. Tas veicinās pārkvalifikāciju un prasmju pilnveidi, palīdzot cilvēkiem apgūt iemaņas, kas nepieciešamas, lai atrastu kvalitatīvu darbvietu. 

Zaļā un digitālā pārkārtošanās paver jaunas iespējas cilvēkiem un ES ekonomikai.

Kvalificētiem darba ņēmējiem ir labākas izredzes atrast piemērotu darbu un pilnvērtīgi iesaistīties sabiedrības dzīvē. Ir svarīgi nodrošināt, ka ekonomikas atveseļošana, tai skaitā zaļā un digitālā pārkārtošanās, ir sociāli godīga un taisnīga.

UVD

Mums jāliek lielāks uzsvars uz investīcijām profesionālajā izglītībā un prasmju pilnveidē. Mums jāuzlabo sadarbība ar uzņēmumiem, jo tie vislabāk zina, kas tiem vajadzīgs. Un mums jāgādā, lai šīs vajadzības būtu saskaņā ar cilvēku vēlmēm. Turklāt mums ir jāpiesaista Eiropai vajadzīgās prasmes, kas palīdzēs uzņēmumiem un stiprinās izaugsmi.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena

Jauns impulss mūžizglītībai

Eiropas Prasmju gads būs papildu stimuls sasniegt 2030. gadam izvirzītos ES sociālos mērķus, proti, panākt, ka vismaz 60 % pieaugušo ik gadu piedalās mācībās un vismaz 78 % ir nodarbināti. 

Šī iniciatīva arī palīdzēs sasniegt Digitālajā kompasā 2030. gadam noteiktos mērķus, proti, nodrošināt, ka vismaz 80 % pieaugušo ir apguvuši digitālās pamatprasmes, un panākt, ka ES ir nodarbināti 20 miljoni IKT speciālistu. 

Patlaban vairāk nekā trīs ceturtdaļas ES uzņēmumu ziņo par grūtībām atrast darbiniekus ar vajadzīgajām prasmēm, savukārt apmācībā regulāri piedalās tikai 37 % pieaugušo. 

Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss liecina, ka 40 % pieaugušo un katram trešajam darbiniekam, kas strādā Eiropā, nav pietiekams digitālo pamatprasmju līmenis. Arī sieviešu īpatsvars ar tehnoloģijām saistītās profesijās un studiju programmās ir ļoti zems – tikai 20 % IT speciālistu un tikai trešā daļa zinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātņu un matemātikas (STEM) programmu absolventu ir sievietes.

77 %
ES uzņēmumu ziņo par grūtībām atrast darbiniekus ar vajadzīgajām prasmēm
20 miljoni
IKT speciālistu tiks nodarbināti ES (2030. gada mērķis)
60 %
pieaugušo katru gadu piedalīsies mācībās (2030. gada mērķis)

Kā mēs to panāksim

Mēs ierosinām – sadarbībā ar Eiropas Parlamentu, ES dalībvalstīm, sociālajiem partneriem, nodarbinātības dienestiem, tirdzniecības un rūpniecības kamerām, izglītības un apmācības pakalpojumu sniedzējiem, kā arī darba ņēmējiem un uzņēmumiem – pastiprināt un pilnveidot prasmju attīstību vietējā līmenī.  

Vocational Education and Training School in Netherlands

Veicināsim efektīvākus un iekļaujošākus ieguldījumus apmācībā un prasmju pilnveidē.

Vocational Education and Training School in Netherlands

Sadarbībā ar sociālajiem partneriem un uzņēmumiem nodrošināsim prasmju atbilstību darba tirgus vajadzībām.

Vehicle Emissions Laboratories of the Joint Research Centre (JRC)

Saskaņosim cilvēku vēlmes un prasmju kopumu ar iespējām darba tirgū, jo īpaši attiecībā uz zaļo un digitālo pārkārtošanos un ekonomikas atveseļošanu.

research

Piesaistīsim prasmes un talantus no trešām valstīm, tai skaitā stiprinot mācību iespējas un mobilitāti un atvieglojot kvalifikāciju atzīšanu.

Komisija veicinās prasmju pilnveides un pārkvalifikācijas iespējas, liekot uzsvaru uz attiecīgām ES iniciatīvām un finansējumu, kas atbalsta to ieviešanu, īstenošanu un izvēršanu vietējā līmenī. Tiks organizēti arī pasākumi un izpratnes veicināšanas kampaņas, kuru mērķis būs atbalstīt partneru savstarpēju mācīšanos prasmju pilnveides un pārkvalifikācijas jomā.

Īpaša uzmanība tiks pievērsta tam, lai darba tirgū iesaistītu vairāk cilvēku, jo īpaši sievietes un jauniešus, kas nemācās, nestrādā un neapgūst arodu.
 

ES iniciatīvas prasmju attīstības atbalstam

Eiropas Prasmju gada pamatā būs daudzas ES iniciatīvas, kuras jau tiek īstenotas.

ES finansējums prasmju jomā

Investīcijām prasmju pilnveidē un pārkvalifikācijā ir pieejams ievērojams ES finansējums un tehniskais atbalsts.

Hronoloģija

  1. 2023. gada 6. februāris

    Paredzēts Eiropas Parlamenta balsojums Nodarbinātības un sociālo lietu komitejā (EMPL) 

  2. 2022. gada 8. decembris

    Ministri Nodarbinātības un sociālās politikas padomē (EPSCO) vienojas par Padomes nostāju attiecībā uz priekšlikumu 2023. gadu pasludināt par Eiropas Prasmju gadu.

  3. 2022. gada 12. oktobris

    Komisija pieņem priekšlikumu par Eiropas Prasmju gadu 2023. 

  4. 2022. gada 14. septembris

    Priekšsēdētāja fon der Leiena savā runā par stāvokli Savienībā ierosina 2023. gadu pasludināt par Eiropas Prasmju gadu. 

  5. 14 September 2022

    President von der Leyen proposes in her State of the Union address to make 2023 the European Year of Skills 

Dokumenti

2022. GADA 12. DECEMBRIS
Proposal for a decision of the European Parliament and of the Council on a European Year of Skills 2023