Klimat w Europie ociepla się dwukrotnie szybciej niż w pozostałej części świata. Jej systemy wodne są coraz bardziej obciążone. Niedobory wody dotykają każdego roku 30% Europejczyków i 20% powierzchni gruntów. 70% obywateli Unii wyraża zaniepokojenie z powodu zanieczyszczenia wody i jej braków, a jednocześnie prawie co drugi z nich nie czuje się dobrze poinformowany o problemach związanych z wodą w swoim kraju.
Dlatego niedawno rozpoczęto kampanię #WaterWiseEU, która ma sprzyjać osiągnięciu przez Europę do 2050 r. odporności w dziedzinie wody.
Cykl hydrologiczny – obieg wody w lądach, morzach i atmosferze Ziemi – jest zakłócony i wymaga ustabilizowania. Działalność człowieka i zmiana klimatu szkodzą ekosystemom i powodują intensywniejsze parowanie, częstsze powodzie i susze – przez co brakuje niezbędnej wody zarówno dla nas, jak i dla wszystkich innych żywych istot.
Kampania informacyjna #WaterWiseEU, która będzie trwać do jesieni, ma służyć upowszechnieniu świadomości na ten temat i propagowaniu licznych dostępnych rozwiązań, jak poprawa naturalnego magazynowania wody, uzupełnianie wód gruntowych, odbudowywanie zdrowia gleby, a także inteligentne i efektywne gospodarowanie wodą oraz jej ponowne wykorzystywanie.
Wspólnym wysiłkiem możemy zmienić obecne postrzeganie wody – „spojrzeć na wodę inaczej”, jak brzmi oficjalne hasło kampanii.
W ramach kampanii opracowano szereg zasobów, m.in. materiały wizualne i komunikaty. Partnerów kampanii zachęca się do ich wykorzystywania w celu inicjowania dyskusji i organizowania wydarzeń, a także we własnych działaniach informacyjnych.
Więcej informacji
Główna strona kampanii #WaterWiseEU
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 11 lipca 2024
- Autor
- Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej