Pereiti prie pagrindinio turinio

Veiklos koordinavimas su Europos investicijų banku

EIB grupę sudaro Europos investicijų bankas (EIB) ir Europos investicijų fondas IEIF). EIB užduotis – finansuojant investicijas prisidėti prie ES integracijos, suderintos plėtros, ekonominės ir socialinės sanglaudos. Europos investicijų bankas ir Europos investicijų fondas sudaro EIB grupę.

Europos investicijų banko vaidmuo

Europos investicijų bankas (EIB) – tai Sąjungos finansų institucija, kuri prisideda prie Europos integracijos, plėtros ir sanglaudos, finansuodama projektus, kuriais remiama ES politika. Didelė EIB finansuojamų projektų dalis vykdoma Europos Sąjungoje, bet EIB vykdo operacijas ir už Sąjungos ribų. Europos investicijų banką valdo Valdytojų taryba, Direktorių valdyba ir Valdymo komitetas.

Direktorių valdyba

EIB direktorių valdybą sudaro 29 direktoriai (po vieną kiekvienos valstybės narės atstovą ir vienas Komisijos atstovas) ir 19 pakaitinių direktorių. Pagal EIB statutą Komisija į EIB direktorių valdybą paskiria vieną direktorių ir vieną pakaitinį direktorių.

Direktorių valdyba renkasi dešimt kartų metus. Pagrindinės jos užduotys yra:

  • užtikrinti, kad EIB būtų valdomas vadovaujantis Europos sutartimis, EIB statutu ir valdytojų nustatytomis bendrosiomis nuorodomis;
  • tvirtinti paskolų teikimą;
  • teikti leidimus dėl garantijų ir skolinimosi;
  • teikti Valdytojų tarybai patarimus, kaip keisti banko kreditavimo politiką;
  • tvirtinti EIB veiklos politiką.

Dėl visų iš nuosavų išteklių finansuojamų EIB operacijų, prieš prašant, kad jas patvirtintų EIB direktorių valdyba, turi būti klausiama Komisijos nuomonės. Komisija turi pareikšti nuomonę dėl siūlomų investicijų atitikties atitinkamiems ES teisės aktams ir politikai. Projekto pelningumo ir finansinės rizikos aspektai nepriklauso 19 straipsniu nustatytos procedūros taikymo sričiai, už juos atsako tik EIB. 

EIB įgaliojimai

ES suteikė EIB nemažai įgaliojimų vykdyti tam tikras skolinimo operacijas pagal ES biudžeto garantiją, apimančią 2014–2020 m. laikotarpį, įskaitant EIB išorės skolinimo įgaliojimą, kuris apima EIB operacijas ne Europos Sąjungoje.

Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas, kuriuo Europos investicijų bankui suteikiama ES garantija

Investicijų planas Europai

2014 m. lapkričio mėn. Komisija ir EIB paskelbė Investicijų planą Europai – išsamią strategiją, kaip Sąjungoje šalinti kliūtis ir skatinti investicijas. Be ekonominių reformų, valstybių narių fiskalinės atsakomybės ir kliūčių, trukdančių kurti bendrąją rinką, šalinimo, vienas iš svarbiausių finansinių strategijos elementų yra Europos strateginių investicijų fondas (ESIF), kuriuo siekiama spręsti rinkos nepakankamumo ir neoptimalių investavimo sąlygų problemas.

Europos strateginių investicijų fondas (ESIF)

Pagal ESIF susitarimą Komisija teikia Europos investicijų bankui ES garantiją ESIF remiamiems projektams. ESIF remiami projektai valdomi laikantis įprasto EIB projektų ciklo ir valdymo proceso. Be to, ESIF turi specialią valdymo struktūrą, nustatytą siekiant užtikrinti, kad ESIF investicijos būtų orientuotos į konkretų tikslą – spręsti rinkos nepakankamumo rizikos prisiėmimo srityje problemas, kurios trukdo investicijoms Europoje.

Europos investavimo konsultacijų centro (EIKC) tikslas – teikti projektams ir investicijoms daugiau nefinansinės paramos. EIKC atlieka tris funkcijas:

  • suteikia prieigą prie įvairiausių konsultacinės ir techninės pagalbos programų ir iniciatyvų, skirtų viešojo ir privačiojo sektorių gavėjams;
  • yra bendradarbiavimo platforma, institucijoms partnerėms suteikianti galimybę optimaliai naudoti žinias, jomis keistis ir jas skleisti;
  • tobulina arba plečia esamas konsultavimo paslaugas arba kuria naujas, atsižvelgdama į nepatenkinamus poreikius.