Glavni sadržaj

Koordinacija s Europskom investicijskom bankom

Grupa EIB sastoji se od Europske investicijske banke (EIB) i Europskog investicijskog fonda (EIF). Zadatak EIB-a je financiranjem ulaganja pridonositi integraciji, uravnoteženom razvoju i gospodarskoj i socijalnoj koheziji EU-a. Europska investicijska banka i Europski investicijski fond sačinjavaju Grupu EIB.

Uloga Europske investicijske banke

Europska investicijska banka (EIB) financijska je institucija Europske unije koja pridonosi europskoj integraciji, razvoju i koheziji financiranjem projekata kojima se podupiru politike EU-a. Iako je većina projekata koje financira EIB u Uniji, EIB djeluje i izvan njezinih granica. EIB-om upravljaju Vijeće guvernera, Upravno vijeće i Upravljački odbor.

Upravno vijeće

Upravno vijeće EIB-a sastavljeno je od 29 direktora, tj. po jednog predstavnika iz svake države članice i Europske komisije, te 19 zamjenika direktora. U skladu sa Statutom EIB-a Europska komisija imenuje jednog direktora i jednog zamjenika direktora u Upravno vijeće EIB-a.

Upravno vijeće sastaje se deset puta godišnje. Njegovi su glavni zadaci:

  • osiguravanje da se EIB-om upravlja u skladu s europskim ugovorima, Statutom EIB-a i smjernicama guvernerâ
  • odobravanje zajmova
  • odobravanje jamstava i zaključivanje zajmova
  • davanje preporuka Vijeću guvernera u pogledu promjena kreditne politike banke
  • odobravanje operativnih politika EIB-a.

Za sva djelovanja EIB-a koja se financiraju iz vlastitih izvora mora se, prije podnošenja Upravnom vijeću EIB-a na odobravanje, zatražiti mišljenje Europske komisije. Komisija daje mišljenje o sukladnosti predloženih ulaganja s relevantnim zakonodavstvom i politikama EU-a. Aspekti kao što su profitabilnost projekta i financijski rizik ne spadaju u područje primjene članka 19. i u isključivoj su nadležnosti EIB-a. 

Mandati EIB-a

EU je dao EIB-u niz mandata za obavljanje određenih aktivnosti pozajmljivanja u skladu s proračunskim jamstvom EU-a za razdoblje od 2014. do 2020., uključujući EIB-ov mandat za vanjsko kreditiranje koji obuhvaća djelovanje EIB-a izvan EU-a.

Odluka Europskog parlamenta i Vijeća kojom se dodjeljuje jamstvo EU-a Europskoj investicijskoj banci

Plan ulaganja za Europu

Komisija je u studenome 2014. zajedno s EIB-om pokrenula Plan ulaganja za Europu – sveobuhvatnu strategiju koja je osmišljena radi uklanjanja prepreka ulaganjima u Uniji i njihova poticanja. Uz gospodarske reforme, fiskalnu odgovornost država članica i uklanjanje prepreka dovršetku jedinstvenog tržišta Europski fond za strateška ulaganja (EFSU) ključna je financijska komponenta usmjerena na rješavanje postojećih tržišnih nedostataka i optimiziranje uvjeta ulaganja.

Europski fond za strateška ulaganja (EFSU; eng. EFSI)

U skladu sa Sporazumom o EFSU-u Komisija osigurava jamstvo EU-a EIB-u za projekte koje podupire EFSU. Projekti koje podupire EFSU podliježu uobičajenom postupku projektnog ciklusa i upravljanja EIB-a. Uz to, EFSU ima vlastitu namjensku upravljačku strukturu koja je uspostavljena kako bi se osiguralo da ulaganja u sklopu EFSU-a budu i dalje usmjerena na poseban cilj rješavanja tržišnih nedostataka koji priječe preuzimanje rizika, što je prepreka ulaganjima u Europi.

Europski savjetodavni centar za ulaganja (ESCU; eng. EIAH) uspostavljen je radi poboljšavanja nefinancijske potpore projektima i ulaganjima. ESCU se sastoji od tri komplementarne komponente:

  • jedinstvene ulazne točke za široku ponudu programa savjetodavne i stručne pomoći te inicijativa za javne i privatne korisnike
  • platforme za suradnju radi jačanja, razmjene i širenja stručnog znanja među partnerskim institucijama
  • instrumenta za jačanje ili proširivanje postojećih savjetodavnih usluga odnosno stvaranje novih zbog porasta potražnje.