Pereiti prie pagrindinio turinio

Nuo pat derybų dėl susitarimo dėl išstojimo pradžios tiek Jungtinė Karalystė, tiek ES pripažino išskirtines Airijos salos aplinkybes. Šalys sutiko, kad būtina apsaugoti 1998 m. Didžiojo penktadienio (Belfasto) susitarimą, išvengti realios sienos Airijos saloje ir išsaugoti šiaurinės ir pietinės salos dalių bendradarbiavimą.

Šis sprendimas buvo įformintas Protokolu dėl Airijos ir Šiaurės Airijos,

  • kuriame nustatyta, kad turi būti išvengta realios sienos tarp Airijos ir Šiaurės Airijos, taip užtikrinant visos salos ekonomikos sklandų veikimą ir visapusišką Didžiojo penktadienio (Belfasto) susitarimo apsaugą, ir
  • kuriuo užtikrinamas ES bendrosios prekių rinkos vientisumas ir visos jos teikiamos garantijos dėl vartotojų apsaugos, visuomenės ir gyvūnų sveikatos apsaugos, taip pat dėl kovos su sukčiavimu ir prekyba žmonėmis.

Protokolas dėl Airijos ir Šiaurės Airijos buvo sumanytas kaip stabilus ir ilgalaikis sprendimas, kuris bus taikomas kartu su bet kuriuo susitarimu dėl būsimos partnerystės.

Jo esminės nuostatos pradedamos taikyti 2021 m. sausio 1 d.

2020 M. SAUSIO 31 D.
Persvarstytas Protokolas dėl Airijos ir Šiaurės Airijos
lietuvių
(1.85 MB - HTML)
Parsisiųsdinti

Pagrindiniai protokolo elementai

  • Suderinimas su ES taisyklėmis. Pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, Šiaurės Airijai taikomos tam tikros ES taisyklės, susijusios su bendrąja prekių rinka ir muitų sąjunga. Pavyzdžiui, Sąjungos muitinės kodeksas taikomas visoms į Šiaurės Airiją įvežamoms arba iš jos išvežamoms prekėms.
  • Būtini patikrinimai ir kontrolė turi būti atliekami prekių, įvežamų į Šiaurės Airiją iš likusios Jungtinės Karalystės dalies ar bet kurios kitos trečiosios šalies, įvežimo punktuose. Tai taip pat reiškia, kad Jungtinė Karalystė, Šiaurės Airijos atžvilgiu įgyvendindama Protokolą, privalo užtikrinti, kad, be kita ko, būtų vykdoma būtina sanitarinė ir fitosanitarinė kontrolė.
  • ES muitai taikomi prekėms, įvežamoms į Šiaurės Airiją iš bet kurios kitos Jungtinės Karalystės dalies ar bet kurios kitos trečiosios šalies, nebent nėra rizikos, kad tos prekės bus toliau gabenamos į ES. Protokole daroma prielaida, jog esama rizikos, kad bet kurios prekės, įvežamos į Šiaurės Airiją iš trečiosios šalies (t. y. iš bet kurios kitos Jungtinės Karalystės dalies arba iš kitų trečiųjų šalių), gali būti toliau gabenamos į Sąjungą. Gali būti laikoma, jog nėra rizikos, kad tokios prekės bus toliau gabenamos į Sąjungą, jei atitinkamos prekės: i) nėra komerciniais tikslais perdirbamos Šiaurės Airijoje ir ii) atitinka papildomas sąlygas, kad jas būtų galima laikyti prekėmis, dėl kurių nekyla rizika, kaip nustatyta Jungtinio komiteto sprendime dėl prekių, dėl kurių nekyla rizika. Jei remiantis šiomis sąlygomis nustatoma, jog gali būti laikoma, kad dėl prekių iš bet kurios kitos Jungtinės Karalystės dalies, išskyrus Šiaurės Airiją, nekyla rizika, tai muitai nėra taikomi; ir jei remiantis šiomis sąlygomis nustatoma, jog gali būti laikoma, kad dėl prekių iš bet kurios kitos trečiosios šalies nekyla rizika, taikomi Jungtinės Karalystės muitai.
  • Už Protokolo taikymą ir įgyvendinimą atsako tik JK valdžios institucijos, veikiančios Šiaurės Airijos atžvilgiu (12 straipsnio 1 dalis).
  • Kad galėtų vykdyti savo įsipareigojimus pagal Protokolo 12 straipsnį, ES institucijos ir įstaigos turi turėti galimybę stebėti, kaip Jungtinės Karalystės valdžios institucijos įgyvendina Protokolą. Todėl 12 straipsnio 2 dalyje numatytas „Sąjungos dalyvavimas“ bet kokioje JK valdžios institucijų vykdomoje įgyvendinimo veikloje.
  • Jungtinio komiteto sprendime Nr. 6/2020 nustatyta praktinė darbo tvarka, kuria siekiama užtikrinti veiksmingą naudojimąsi Sąjungos dalyvavimo teise, nustatyta Protokolo 12 straipsnyje.

Kas yra pritarimo procedūra?

Protokole dėl Airijos ir Šiaurės Airijos numatyta nauja pritarimo procedūra, kuria Šiaurės Airijos Asamblėjai suteikiamas lemiamas žodis dėl ilgalaikio atitinkamos ES teisės, pagal Protokolą taikytinos Šiaurės Airijos atžvilgiu, taikymo. Ši pritarimo procedūra yra susijusi su ES teisės aktų dėl prekių ir muitų, bendrosios elektros energijos rinkos, PVM ir valstybės pagalbos taikymu, kaip šiuo metu numatyta Protokole.

Praktiškai tai reiškia, kad praėjus ketveriems metams nuo Protokolo taikymo pradžios (2021 m. sausio 1 d.) Asamblėja paprasta balsų dauguma gali pritarti tolesniam atitinkamos Sąjungos teisės taikymui arba balsuoti dėl jos taikymo nutraukimo. Pastaruoju atveju Protokolo taikymas būtų nutrauktas po dvejų metų.

Po to kas ketverius metus Asamblėja gali balsuoti dėl tolesnio atitinkamos Sąjungos teisės taikymo. Jei per Asamblėjos balsavimą susilaukiama įvairių vietos bendruomenės grupių paramos tam, kad atitinkama Sąjungos teisė būtų taikoma toliau, kitas balsavimas gali įvykti tik po aštuonerių metų. 

Daugiau informacijos

Documents